Kaip sode tinkamai auginti sojų pupeles, ypač prižiūrėti ir tręšti, derlių skinti ir laikyti

Jie sėja ankštinius augalus, kai dirva gerai sušyla, ir nepamirškite apie gausų AO laistymą žydėjimo metu. Soja yra svarbi pasėlių savybė aprūpinti augaliniais baltymais ir aliejumi. Be to, jis turi gerą pelningumą. Sojų pupelėms auginti nereikia jokių specialių sąlygų. Todėl vasaros gyventojai dažnai pradėjo jį sodinti asmeniniuose sklypuose.

Augalo aprašymas

Soja yra termofilinis augalas. Geram augimui reikia šiltų dienų ir naktų be šalčio. Aktyviausią augalų augimą suteikia dienos temperatūra +32 laipsniai, o naktį + 22 laipsniai. Dienos šviesos trukmė turėtų būti 12 valandų. Didelio derlingumo kultūra.

tinkamai augti

Vidutinis augalų aukštis yra 0,6–1 metras. Jame yra trilapių lapų, kurie nukrenta pasibaigus kultūrai. Sojų pupelės žydi mažomis gėlėmis, surinktomis žiedynuose - šepečiais, silpnai pritraukia vabzdžius, nes nėra ryškaus kvapo. Vaisių ilgis neviršija 6 cm, juose daugiausia 4 pupelės, dažniausiai 2–3. Sėklos yra žalsvos arba gelsvos spalvos.

geras augimas

Sojų pupelių auginimo patarimai

Šis augalas yra palyginti „naujas“ mūsų piliečių soduose. Ne visi turi patirties auginant šį derlių soduose. Ekspertai pateikia keletą patarimų, kurie padės gauti kokybišką ir gausią derlių.

ši kultūra

  1. Sojų pupeles galima auginti tose vietose, kur anksčiau buvo auginamos grūdinės kultūros ir kukurūzai, jas galima sėti po bulves ir runkelius. Bet po kopūstų ar kitų ankštinių augalų atstovų geriau nesėti sojų pupelių. Taip pat po saulėgrąžų, nes šie augalai gali sukelti aktyvų bakteriozės plitimą dirvožemyje.
  2. Užauginę sojų pupeles, kitais metais toje pačioje vietoje galite gauti gerą kviečių, rapsų, daržovių derlių.
  3. Dvejus metus iš eilės sojos negali būti sėjamos tame pačiame lauke, nes tai labai nuskurdina žemę.
  4. Paruoškite dirvą iš anksto. Pasirinktoje vietoje rudenį reikia tręšti 20-30 cm gyliu. Ji turėtų būti lygi, be griovelių ir iškilimų, kurių aukščio skirtumas yra didesnis nei 4 cm.Galų gale sojos pupelių yra gana mažai, jas surinkti bus sunku.
  5. Būtina pasiruošti sėjai ne tik žemę, bet ir sėklas. Paruošimo ypatumas yra tas, kad sodinamąją medžiagą įprastomis namų sąlygomis reikėtų išgraviruoti, o po to apdoroti rizotorfinu, kad mazgelių mikroorganizmai aktyviai vystytųsi. Tirpalo sunaudojimas yra nuo 70 iki 80 litrų vienai tonai sėklų. Kartais, užuot dirbęs sėklomis su rizotorfinu, dirvai įterpti naudojamas amonio salietros. Šis metodas yra brangesnis, tačiau žymiai padidina derlių.
  6. Negalima sėti sojos pupelių sėklų pneumatinėmis sėjamosiomis.
  7. Svarbu laiku laistyti ir tręšti augalus, ypač su molibdeno, sieros, kobalto junginiais.
  8. Kad derlius nemažėtų, turėtumėte periodiškai keisti vietoje užaugintas veisles ir atnaujinti sėklą, taip pat taikyti sėjomainą.

nuskurdina žemę

Sojų pupelių sodinimas atvirame lauke

Sėkite ankštinius augalus, kai dirva gerai sušyla - iki 10 laipsnių iki 5 cm gylio ir dingsta naktinių šalčių grėsmė. Tai yra sėklų sodinimo gylis. Geriau palaukti, kol dirva sušils iki 12–14 laipsnių. Todėl sojos pupelės sėjamos dažniau balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Tuo pačiu metu žemėje turi būti pakankamas drėgmės kiekis.

Esant palankioms sąlygoms, sodinukai pasirodys per savaitę. Jei ankštinių augalų pasėjote anksčiau, tada jie sudygs vėlai, bus jautrūs įvairioms ligoms, o stiebas bus pernelyg ištemptas.

gerai sušyla

Visi dviskilčiai pasėliai yra labai reiklūs sėjos gyliui. Pupelės negali būti užkasamos daugiau kaip 3–5 cm. Jei sėjama giliau, augalas iš viso nepakils. Atstumas tarp eilučių paliekamas 40–60 cm, kiekvienam metrui sėjama apie 40 sėklų.

Drėgmės kiekis dirvožemyje turi lemiamą reikšmę, jis turi būti palaikomas įvairiais agrotechniniais metodais. Pvz., Dirvą atlaisvinkite tik šiek tiek, kad ji neišdžiūtų. Tai naudinga, kai dirvožemyje yra išsaugotas augalų liekanų sluoksnis.

Sojų pupelėms svarbu dirvožemio rūgštingumas, jis teikia pirmenybę neutraliam ar silpnai rūgščiam dirvožemiui. Geriausias pasirinkimas yra 6,2 ... 8. Esant žemesnei pH vertei, augalas nėra kultivuojamas.

sėjos gylis

Sojų pupelių priežiūros ypatybės

Aplinkos temperatūra ir apšvietimas yra reiklūs kultūrai. Jei augalui nepakanka saulės šviesos, tada jis labai pailgina stiebus, lapų auginiai taip pat tampa ilgi, dėl to kiaušidės blogai formuojasi, per anksti iškrenta.

Labiausiai šis ankštinis augalas reikalauja šilumos tuo laikotarpiu, kai jis aktyviai žydi ir formuoja vaisius. Esant žemesnei kaip 14 laipsnių temperatūrai, sojos pupelės nustoja augti.

Svarbu laiku ravėti augalus, pašalinti piktžoles ir atlaisvinti dirvą tarp eilių. Akėčios daromos keletą kartų. Pirmą kartą - 4 dienos po sėjos, tada, kai augalas pasiekia 15 cm aukštį, trečią kartą - kai susidaro treti lapai. Norėdami pašalinti piktžoles, kai tik jos pasirodys, apdorokite tarpą tarp eilučių. Auginimo sezono metu jų gali būti nuo 2 iki 5. Be papildomo drėkinimo ir tręšimo sojos pupelės nesuteiks didelio derlingumo.

 sojos priežiūra

Sojų tręšimas

Šiam ankštinių augalų pasėliui labai svarbu, kad dirvoje būtų pakankamas mikroelementų kiekis. Tai pirmiausia liečia molibdeną ir borą. Taip yra dėl to, kad azoto tvirtinimo bakterijų, gyvenančių kultūros šaknyse, vystymasis tiesiogiai priklauso nuo šių elementų. Mazginiai mikroorganizmai fiksuoja azotą iš oro, praturtindami jį dirvožemiu. Šių medžiagų lapija maitinimas teigiamai veikia kultūros augimą, ypač pradinėse stadijose.

Lapų apdirbimas užtikrina chlorofilo sintezę. Jei ji nebus atlikta, sojos pupelės bus nebūdingos spalvos: šviesiai žalia ir net geltona.

Viršutiniam apdirbimui naudojamos azoto trąšos, kurių norma yra 10–20 kg vienam hektarui dirvožemio, taip pat fosforas (15–30 kg) ir kalis (25–60 kg). Aktyvaus augimo laikotarpiu padaryti karbamidą (tręšimui lapų reikės 50 g kompozicijos viename kibire vandens), nitrophoska, UAN. Prieš sėją dirvožemyje, kuriame augs sojos pupelės, įpilama druskos ar amonio sulfato.

mikroelementai dirvoje

Kaip surišti?

Dideli krūmai yra susieti su maždaug metro aukščio kuolais. Šiuo tikslu galite naudoti bet kokias šakas, išskyrus gluosnius. Ji greitai įsitvirtina. Taip pat dažnai naudojami metaliniai strypai. Rekomenduojama keliaraiščiui naudoti plastikinius virveles arba minkšto audinio juosteles.

krūmai susirišti

Sojų laistymo taisyklės

Kitas ankštiniams augalams svarbus veiksnys yra vandens kiekis ir drėgmė ore. Prieš pasirodant gėlėms, sojos pupelės vis tiek gali toleruoti sausus laikotarpius, tačiau tai sumažina derlių, nes apatinės pupelės gerai neišsivysto.

Kai lovos gausiai padengtos gėlėmis ir pradeda klijuoti grūdai, tada augalui reikia pakankamai drėgmės, kitaip turėsite pamiršti derlių. Taip pat šiuo auginimo sezonu sojoms pageidautina drėgno oro. Todėl laistyti reikia dažnai ir gausiai. Sausomis sąlygomis kultūra paprasčiausiai skina gėles, pirmą kartą suformuotą kiaušidę ir nesudaro naujos.

drėgnas oras

Ankštinius augalus geriau laistyti šiltu vandeniu, o tada, kad neišgaruotų drėgmė, dirva mulčiuojama durpėmis ar šiaudais.

Kaip perdirbti sojų pupeles?

Norint apsaugoti sojos pupeles nuo piktžolių gausos, būtina laiku atlikti herbicidinį apdorojimą. Dažniausiai naudojamas Harnes, kuris naudojamas 2 litrais vienam hektarui žemės. Daigai gerai toleruoja herbicidus augimo fazėje nuo pirmojo blauzdos iki trečiojo drebulės formavimo pradžios. Piktžolių kontrolės terminas yra penktojo lapo lygio pasirodymas prieš prasidedant pumpurų formavimui. Vėliau pasėlių apdorojimas herbicidais jai yra labai žalingas.

pasėliai su herbicidais

Augalo imunitetas yra gana silpnas, todėl jam labai svarbu kontroliuoti pirmųjų ligos požymių buvimą. Iš kenkėjų šioje kultūroje mėgsta gyventi amarų, taip pat vorinių erkių. Remdamiesi liaudies metodais, jie apdoroja karčiųjų kirmėlių, karštųjų pipirų nuovirais. Jei auginimo sezonas įvyksta esant didelei drėgmei ir tuo pačiu žemai temperatūrai, tada augalas gali nukentėti nuo miltligės.

Tada jie purškiami preparatais, kurių pagrindą sudaro varis, pavyzdžiui, vario sulfatas. Visos pažeistos augalo dalys turi būti pašalintos ir sudegintos. Profilaktikai geriau gydyti „Imazamox“, „Imazetapir“ ar „Bentazon“ preparatais, kai ant sodinukų jau atsiranda pirmieji 5–7 lapai.

ligos požymiai

Kaip skinti sojų pupeles?

Anksti ankštinių veislių subręsta jau po 85 dienų, o vėlyvosios veislės užtruks 245 dienas. Derliaus nuėmimo laikotarpis taip pat priklauso nuo auginimo klimato ypatumų, regiono. Todėl sojos pupelės skinamos nuo liepos pabaigos iki rugsėjo pabaigos.

Pagrindinis veiksnys, rodantis, kad laikas nuimti derlių, yra augalo nuplėšti lapai. Pupelės iki to laiko taps pilkos. Jie turi būti nuimami gana greitai, per 3-4 dienas, kitaip jie patys pradės atidaryti, derlius bus prarastas. Sojos skinamos laukuose kombainų pagalba, mažose lovose pjaunamos ir kūliamos. Surinkus pupeles, augalų stiebai pašalinami iš lauko, o lapai tiesiog iškasami.

derlius

Prieš pradėdami kūlimo pupeles, geriau jas laikyti saulėje, kad jos atsidarytų nuo saulės spindulių.

Jei derliaus nuėmimo laikotarpis sutapo su lietaus sezonu, tada augalas ištraukiamas iš mažų plotų kartu su šaknimis ir pakabinamas džiovinti patalpose. Pupelės bus prinokusios šioje būsenoje.

kūlimo pupelės

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas