Melba obelų aprašymas ir savybės, medžio aukštis ir nokinimo laikas, priežiūra

Obuoliai yra mėgstamiausias ir labiausiai paplitęs sodininkų užaugintas vaisius. Didžiulėje obuolių veislių įvairovėje ypač išsiskiria „Melba“. „Melba“ obelis pristato tokius sultingus, aromatingus, saldžius obuolius, kurių skonio nesupainiosite su kitais. Daugeliui mūsų tautiečių jis tapo jų vaikystės skoniu.

Pasaulis sužinojo apie „Melba“ obuolius selekcininkų iš Kanados, kurie juos veisė XIX – XX amžių sandūroje ir naujai veislei suteikė garsiosios Australijos operos dėjos Nelly Melba vardą. Netrukus juos jau pasodino europiečiai, o šiek tiek vėliau - ir Melba buvo pripažinta Rusijoje.

Kelis dešimtmečius ji išliko nepaprastai populiari ir netgi pagimdė daugybę obuolių hibridų.

Veislės aprašymas ir savybės

Didelis derlius ir puikus skonis yra labai būdingi bruožai, išskiriantys šios nepaprastos veislės obuolius. Tiems, kurie juos augina, labai svarbu žinoti, kad Melba bijo šalčio. Tai reiškia, kad žiemos temperatūra neturėtų nukristi iki per žemų verčių, žemiau -30 ℃. Tokioms ekstremalioms sąlygoms sodininkui reikės papildomų apsaugos priemonių.

veislė Melba

Ūgis

Ši obuolių veislė klasifikuojama kaip vidutinio dydžio. Medis neauga aukščiau trijų metrų, rečiau nei keturi. Ant nykštukinio poskiepio - iki 2.

Tinkamai prižiūrint, obelis „Melba“ išgyvens:

 • iki 55 metų - ant sėklų;
 • 20 - pusiau nykštukas;
 • iki 15 - nykštukas.

Medis neauga

Karūnos plotis

Suaugusiame medyje jis plinta, suapvalintas, šiek tiek pailgas į viršų, siekia 7 metrus skersmens, smarkiai lapuotas. Tai taikoma Melba sėkloms. Pusiau nykštukė turi karūną iki 2 metrų pločio, o nykštukinių rūšių - iki 1,5 metro.

Karūnos plotis

Skonio vertinimas

Paprastai vidutinis „Melba“ vaisių dydis yra 120–150 gramų, tačiau galima rasti ir didesnių. Jie turi tankią, bet labai šiurkščią odą, lygi ir švelni. Jos raudonas juosteles ir saldų bei rūgštų skonį lengva atpažinti.

Vidutinis balas yra 4,4 (penkių balų skalėje).

Skonio vertinimas

Savarankiškumas

Obuolių melba yra savaime derlinga veislė, tačiau geriau, jei netoliese auga apdulkinančios obelys.

savaiminė dermė

Žiemos ištvermė

Melba pasižymi vidutiniu žiemos atsparumu ir net esant –30 ℃ gali duoti gerą derlių, nors reikės imtis papildomų apsaugos priemonių, nes tai kelia pavojų žiedpumpurių ir ūglių užšalimui.

Eksperto nuomonė
Zarechny Maxim Valerievich
Agronomė, turinti 12 metų patirtį. Mūsų geriausias vasarnamių ekspertas.
Ir jei jūs vis dar norite augti šios veislės obelis net tokiomis sąlygomis, Melba rekomenduojama auginti ant žemaūgio poskiepio.

Kaip išeitis konteinerių iškrovimas dažnai naudojamas, kai žiemos metu yra tinkama vieta laikyti. Žiemą taip pat galite padengti neaustinėmis medžiagomis, sulankstytomis keliais sluoksniais.

vidutinis žiemos atsparumas

Tik Melba obuolių veislė auga ir sėkmingai duoda vaisius regionuose, esančiuose į pietus.

Apdulkintojų veislės

Didžiausias poveikis pasiekiamas, kai obuolių veislės veikia kaip apdulkintojai:

auga ir neša vaisius

 • Antonovka;
 • Borovinka;
 • Bellefleur-kinų;
 • Gudrus;
 • Suislepskoe;
 • „Stark erlist“.

Vaisiaus pradžia

Brandinimo laikotarpiu obelis reguliariai neša vaisius nuo 4 metų ir po:

neša vaisių

 • 4–6 metų - sėklose;
 • 3-4 metai - ant pusiau nykštuko;
 • trečiame kurse - nykštukinės rūšys.

Melba žydi ankstyvą pavasarį. Ir vasaros pabaigoje, nuo rugpjūčio antrosios pusės, o paskui dar pusantro mėnesio, galite nuimti vaisius. Šios obuolių veislės derlius yra didelis. Pirmiausia derlius nuimamas kasmet, nuo 8-ųjų metų - net gausus, tačiau po 12 metų įvyksta pakaitos: obelis vaisius nešioja metus, o be obuolių.

rugpjūčio pusė

Sėjinuko kaina

Skirtingų Rusijos regionų sodinukų kainos (rubliais) skiriasi:

Sėjinuko amžius, metai
345
Maskva ir Sankt Peterburgas100025006000
Vologda320650
Temryuko Krasnodaro teritorija220450
Jekaterinburgas300600

Privalumai ir trūkumai

„Jablone Melba“ yra labai populiarus dėl savo nuopelnų. Taigi veislei būdingi:

Sėjinuko kaina

 • pirmasis derlius - vos per 4 metus;
 • obuoliai yra stiprūs ir patvarūs, vadinasi, jie yra gabenami;
 • gerai laikomi;
 • didelis produktyvumas;
 • daug galimybių perdirbti.

Tačiau ši įvairovė nėra ideali. Yra gana didelių trūkumų:

gerai laikomi

 • trūksta atsparumo šašams;
 • silpnas atsparumas šalčiui.

Sodininkai su jais ilgą laiką sėkmingai kovoja. Taigi pakanka tinkamai prižiūrėti obelis, ir ji daugelį metų pradžiugins dideliu derliumi.

atsparumas šašams

Iškrovimo ypatybės

Melba yra minima kaip šimtametė. Neretai ji gyvena 70–80 metų.

Anot legendos, Melbijos obelis, kuri buvo pasodinta dar 1647 m., Manhatane vis dar neša vaisius.

Norint, kad medis gyventų ir duotų savo obuolių daugelį, daugelį metų, turite žinoti, kada, kur ir kaip jį pasodinti, ir, žinoma, kaip juo rūpintis.

minimi šimtamečiai

Datos ir vieta

Patyrę sodininkai tinkamiausiu sodinimo laiku vadina ankstyvą pavasarį, kai pumpurai dar nepradėjo žydėti, arba laikotarpis nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios, kai medis iškirs savo lapiją.

Abiem atvejais vėlavimas gali atsisakyti. Geriau sodinti rudenį. Kasant daigą, jo šaknys neišvengiamai pažeistos, o žiemą jie turi laiko atsigauti. Taigi pavasarį medis jau sugeba visiškai apsirūpinti maistinėmis medžiagomis. Svarbu atsiminti, kad nuo sodinimo iki pirmųjų rudens šalčių neturėtų būti mažiau kaip mėnuo.

Bet jei jūsų žiemos yra šaltos, o temperatūra yra žemesnė nei -20 °, geriau sodinti šios veislės obelį pavasarį.

nusileidimo laikas

Rinkdamiesi vietą, kur sodinti sodinuką, atkreipkite dėmesį: artimo paviršiaus nėra požeminio vandens. Per didelė rizika, kad pavasarį šaknys bus nuplaunamos, todėl medis greitai mirs. Sodininkai dažnai sąmoningai kasia kanalus, kad nutekėtų perteklinė drėgmė.

Obuolius geriau sodinti ant natūralios kalvos, vietoje, uždarytoje nuo vėjo gūsių.

Priemolis yra geriausia dirva Melbai. Molis ar purvas - ne pats geriausias pasirinkimas. Kai rūgštingumo lygis nepasiekia normos, dirvožemį reikia tręšti pridedant dolomito miltų arba neskaldytų kalkių (500 gramų 1 kvadratiniam metrui).

pastaba

Sėjinukų pasirinkimas

Sodinti pasirenkami tik stiprūs ir sveiki medžiai, atitinkantys šiuos parametrus:

 • amžius - 1-2 metai;
 • nuo pusės metro iki 80 centimetrų ilgio;
 • yra 2-3 šoniniai ūgliai,
 • gerai suformuota šaknų sistema.

Likus dviem dienoms iki sodinuko sodinimo, šaknys turėtų būti panardintos į vandenį, o prieš pat sodinimą - panardintos į molinę šluotelę, prieš tai atsikratant lapų (juos nupjaunant).

Sėjinukų pasirinkimas

Pasiruošimas nusileidimui

Duobę reikia paruošti likus 2 savaitėms iki sodinimo:

 • gylyje - iki 80 centimetrų;
 • pločio - iki 1 metro.

Nupjaunamas 30 centimetrų sodos sluoksnis. Paimamas toks pat kiekis smėlio, durpių, humuso, sumaišomas su 1 kilogramu pelenų ir 200 gramų kalio sulfato, 400 gramų. dvigubas superfosfatas.

Pasiruošimas nusileidimui

Suformuotos duobės apačioje reikia pakloti 20 centimetrų storio kanalizaciją. Jo vaidmenį atliks bet kuri iš šių medžiagų:

 • skaldyta plyta;
 • šiurkštus upių smėlis;
 • smulkus žvyras;
 • riešuto apvalkalas.

Jei požeminio vandens lygis pakils, šis sluoksnis apsaugos medžio šaknų sistemą nuo puvimo.

išdėstyti kanalizaciją

Sodinti sodinuką

Dirvožemio mišinys, kuris buvo paruoštas iš anksto, turi būti supiltas į skylę ir suformuotas skaidrė, visiškai pakanka 20 centimetrų aukščio. Šiaurinėje jo pusėje reikia važiuoti mediniu kaiščiu, kad jis pakiltų 70 centimetrų virš žemės. Jis tarnaus kaip atrama.

Melba daigai montuojami tiesiai ant daubos, o šaknys atsargiai ištiesinamos, po to jas galima uždengti žeme. Medį rekomenduojama šiek tiek purtyti, nes tarp šaknų neturėtų būti tuštumų.

iš anksto paruoštas

Dabar galite sutrypti dirvą, o aplink patį sodinuką pusės metro spinduliu jie sudaro 10–15 centimetrų aukščio žemės ritinėlį.

Lieka medį pririšti prie kaiščio, užpilti 2 kibirais vandens ir užbertą dirvą uždengti spyglių, sausos žolės ar durpių sluoksniu.

Augalų priežiūros taisyklės

Rūpinimasis Melba reiškia standartinių veiksmų rinkinį, kurio metu reikia ne tik laistyti, maitinant ir genėti. Tai apima pasiruošimą žiemai, ligų ir kenkėjų prevenciją bei kontrolę.

sutramdyta žemė

Laistyti

Nuo pavasario, kai ant medžio pasirodo pumpurai, iki pirmo rudens mėnesio laistykite obelis tai būtina kartą per mėnesį. Jei medis dar neduoda vaisių, pakanka 2 kibirų vandens vienu metu. Atsiradus vaisiams, reikia 4 kibirų.

Anksčiau medis yra apsuptas voleliu, kurio spindulys yra pusė metro, kad vanduo būtų supiltas į suformuotą apskritimą. Po to dirvožemis išlyginamas ir padengiamas mulčiu.

rudens mėnuo

Viršutinis padažas

Jei žemė, kurioje sodinami Melba daigai, yra derlinga, nereikia jų iškart maitinti.

Tačiau kitais metais šios procedūros negalima išvengti. Gegužės pradžioje į dirvą pirmiausia įleidžiamas karbamido tirpalas (už 10 litrų vandens - svaras lėšų); Procedūra turės būti pakartota dar pirmomis vasaros dienomis.

Iki liepos pabaigos laikas pridėti ištirpintų vištienos gabalėlių (už 12 litrų vandens - 1 dalis mėšlo). Tai gali būti karvių mėšlo tirpalas (1 dalis 8 litrams vandens).

karbamido tirpalas

Kai kasate žemę rudens pradžioje, turėtumėte tuo pačiu pridėti:

 • kalio sulfatas (50 gramų);
 • superfosfatas (100 gramų);
 • medžio pelenai (0,7 kilogramo);
 • humuso kompostas ar durpės.

turėtų būti padaryta

Genėjimas

Kitais metais po sodinimo reikėtų atlikti jaunosios Melba obelų genėjimą. Ir tai rekomenduojama padaryti prieš inkstus išsiritant.

Per ateinančius 3 metus prie medžio formuojama karūna. Tokiu atveju trečdalis nupjaunamas nuo centrinės šakos. Kalbant apie ūglius ant pagrindinių šakų, jie turėtų būti 3 pumpurai nepažeisti, o ant visų kitų liktų tik vienas. Tos, kurios auga kreivai arba liečiasi viena su kita, pašalinamos.

Ateityje reikėtų atlikti pažeistų, netinkamai augančių, sausų šakų sanitarinį genėjimą.

Svarbu žinoti! Pjūvių vietos turi būti apdorotos sodo laku.

apkarpyti

Pasiruošimas žiemai

„Melba“ veislė yra nepretenzinga, jei ne viena iš jos savybių. Jūs visada turite atsiminti, kad šios obelys netoleruoja stipraus šalčio ir šalčio.Todėl paruošti juos žiemai reikia ypač atsargiai. Imamasi įvairių priemonių:

 1. Kamienas ir apatinės šakos yra balintos.
 2. Be to, jie izoliuojami apvyniojant bagažinę 3–4 sluoksniais kotletukų ar brezentų ir dedant šiaudus tarp sluoksnių. Reikėtų patikimiau sustiprinti struktūrą.
 3. Uždenkite obelį sniegynu.

Pasiruošimas žiemai

Ligos ir kenkėjai

Pakalbėkime apie tai, kas kelia grėsmę šiems vaismedžiams.

Melbos ligos ir kaip su jomis kovoti

Ligos ir kenkėjai

Visi augalai serga, obelis „Melba“ nėra išimtis.

 1. Šašai.

Pagrindiniu šios veislės trūkumu sodininkai vadina atsparumo šiai infekcijai nebuvimą. Viskas prasideda nuo rudų dėmių atsiradimo ant lapų ir baigiasi vaisių įtrūkimais ir tamsiai pilkomis dėmėmis.

Kontrolės metodai: pavasarį purškite Oxyhom arba Horus tirpalu, paruoštu griežtai laikantis instrukcijų.

Visi augalai serga

 1. Miltligė.

Dėl apnašų, dengiančių medį, deguonies prieiga prie lapų yra uždaryta. Jie taip pat negauna drėgmės, net vaisių negalima nusėti.

Kontrolės metodai: Atidarytus lapus apipurkškite topazu, vario chloridu - po žydėjimo.

žydintys lapai

 1. Vaisių puvinys.

Jis pasirodo ant obuolių su rudomis dėmėmis ir balkšvais augalais. Užkrėsti vaisiai turėtų būti nedelsiant sunaikinti.

Kontrolės metodai: purškiama tris kartus:

 • kai tik lapai žydi - Netrukus;
 • kai tik žydi - su Horu;
 • 3 savaitės iki derliaus nuėmimo - „Fundazol“.

Vaisių puvinys

Obuolių kenkėjai ir kontrolė

Pačių labiausiai paplitusių kenkėjų pavadinimai kalba apie jų pavojingą poveikį. Dažniausiai pasitaiko:

 1. Obuolių lapo ritinys.

Iš šio mažo drugelio galima tikėtis daug nemalonumų. Ji deda kiaušinius ant jaunų lapų, priversdama juos susiraukti. Naujai perinti vikšrai sugeba suvalgyti lapą iki venų.

Iš vienos obels į kitą jie per greitai juda. Taigi visi aplinkiniai medžiai turės būti perdirbami kartu su sergančiaisiais.

paplitę kenkėjai

Galite fiziškai sunaikinti lapų ritinius, kuriems:

 • sudeginti sulankstytus lapus;
 • pritraukti paukščius į sodą;
 • sukurti specialius spąstus.

Yra liaudies receptai. Kažkas naudoja tabako užpilą, kažkas padeda bulvių ar pomidorų viršūnių nuovirą.

Bet jei žala yra reikšminga, padės tik chemija.

pomidorų viršūnės

 1. Obuolių kandis.

Jų drugeliai renka žiedpumpurius kiaušiniams dėti. Gimsta vikšras ir išdygsta, daigindamas sėklą, labai greitai obuolį užima kaimynystėje.

Galite naudoti lipnų diržą. Uždėkite ant obelio, jis taps kenkėjų spąstais.

Obuolių kandis

Nulupę žievę (du kartus per metus - pavasarį ir rudenį), galite atsikratyti joje likusių kokonų.

Galite kreiptis į vabzdžių "pagalbą", kariaudami su stiebais, sodindami daugiau žydinčių augalų svetainėje, kad pritrauktumėte juos. Ir labai gerai, jei pomidorai auga netoliese. Stiebas nemėgsta jų kvapo.

jame likę kokonai

 1. Obuolių masto vabzdys.

Obuolių sultys tarnauja kaip maistas šiam kenkėjui. Kai jie gyvena, žievėje pastebimi nedideli tamsūs užuomazgos. Vabzdys yra neįprastai atšiaurus, jo kiaušiniai ramiai išgyvena esant šalčiui 30 ℃ temperatūroje, o stiprus lukštas padaro žvynelinį vabzdį ne itin jautrų įvairių cheminių medžiagų poveikiui. Jei nenorite, kad obelų augimas sustotų, rudenį turėsite atlikti obelų cheminį apdorojimą vario sulfatu, o pavasarį - su Nitrafenu.

Galite pasidaryti dervos muilo ir pelenų tirpalą ir su juo nuplauti obelų kamieną ir šakas.

tik jis yra nusistovėjęs

 1. Obuolių žiedų vabalas.

Šie pumpuruose esantys klaida deda savo lervas ir taip praktiškai sunaikina. Gerai padeda purškimas chlorofoso tirpalu.

Žievės valymui naudojamos lipnios plėvelės. Puikiai veikia balta obelys kalkių tirpalas (1,5–2 kilogramai 10 litrų vandens).

balta obelys

Derliaus nuėmimas ir saugojimas

Rugpjūčio pabaiga - derliaus metas. Neatsitiktinai kolekcija atidėta rugsėjo dienomis. Be to, rekomenduojama tai daryti sausu oru, jei surinksite po lietaus, jų išsaugoti nebus įmanoma.Jeigu:

 • skinkite vaisius nelaukdami visiško prinokimo;
 • neleiskite obuoliams nukristi, pažeisdami odą skindami;
 • sudėti į medinį indą per 2–3 sluoksnius, apvynioti popieriumi arba perbraukti medžio drožlėmis, kad vaisiai nesiliestų vienas su kitu;

medžio drožlės

tada, jei laikymo temperatūra bus -1–7 ° C, juos be problemų galima laikyti iki sausio pradžios – vidurio.

„Melba“ obelis yra labai gerai žinomas dėl savo neįtikėtino skonio. Yra daug obuolių veislių, kurios bręsta skirtingu metu ir skiriasi viena nuo kitos pagal skonio savybes. Tačiau tikrieji obuolių žinovai nesustabdys Melba auginimo.

derlius


Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas