Sodo bruknių sodinimas ir priežiūra, dauginimas ir auginimas šalyje

Yra mažai abejonių dėl bruknių naudingų savybių, nes šiose mažose uogose yra vitaminų, mikro- ir makroelementų. Štai kodėl vis dažniau vasarnamių savininkai augina šiuos krūmus, kurie, turėdami minimalias laiko ir darbo sąnaudas, dosniai gauna skanius vaisius. Sodo bruknių auginimas, taip pat sodinimas ir rūpinimasis ja nesukels ypatingų sunkumų net nepatyrusiems sodininkams - kultūra yra nereikalaujama.

Kultūros specifikacijos

Prieš pradedant patrauklų procesą, rekomenduojama išstudijuoti uogų kultūros ypatybes, tai leis išvengti trūkumų jau pirmaisiais auginimo etapais. Taip pat bus naudinga išsiaiškinti augalo aprašymą, pagrindinius reikalavimus.

Bruknė yra žemas krūmas, retai viršijantis 45 cm, augalas yra amžinai žaliuojantis, lapų nenupjauna net žiemą. Žydėjimas įvyksta pavasario viduryje ar pabaigoje. Pirmieji vaisiai subręsta rugpjūtį, tačiau vėsiuose regionuose krūmai būna pristatyti raudonomis mažomis uogomis net spalį.

Atsparumas šalčiui ir sausrai

Bruknių ypatumas yra tas, kad krūmai nemiršta net esant stipriems šalčiams (iki 30 laipsnių). Dėl šios priežasties kultūra auginama šaltuose regionuose, prieglobstis reikalingas tik jauniems augalams.

Sodo bruknės yra drėgmę mėgstantis augalas, todėl gana blogai toleruoja sausrą. Turėsite reguliariai rūpintis mulčio sluoksniu ar laistymu.

raudonos uogos

Atsparumas ligoms

Sodo bruknių ligos yra labai retos, tačiau dažnas dušas ar nestabilios oro sąlygos gali sukelti moniliozę ar egzobasidiozę. Ligos bus įmanoma išvengti vienu būdu - reguliariai profilaktiškai gydant krūmus.

Kaip greitai auga krūmas

Bruknės auga gana greitai, nors užaugusios iki reikiamo aukščio, jos smarkiai slopina vystymąsi. Norint augalą paversti sodriu, kompaktišku krūmu, rekomenduojama genėti. Kartą per keletą metų reikia visiškai nupjauti augalą, tai padeda atjauninti bruknes ir padidinti derlių.

Kokiais metais jis žydi ir neša vaisių

Gėlės ant krūmų pasirodo praėjus 1–2 metams po krūmų sodinimo. Vaisių nebus gausu. Didžiausias derlius atsiranda 3–6 metais po pasodinimo. Jei atliksite kardinalų genėjimą, vaisiaus augimas nesumažės kelis dešimtmečius.

sodo bruknė

Kur naudojami bruknių krūmų vaisiai?

Bruknių vaisiai yra universalūs - naudojami konservavimui, kepimui, desertams. Alternatyviojoje medicinoje uogos yra labai populiarios, dėl savo unikalios sudėties naminius vaistus rekomenduojama vartoti nuo daugelio ligų.

Uogos dažnai šaldomos arba džiovinamos, o jų naudingosios savybės neišnyksta.

Kaip tinkamai pasodinti bruknes svetainėje

Sunkumai auginant bruknes neatsiras net nepatyrusiam pradedančiajam, kultūra yra be galo reikalinga. Tinkamai paruošdami dirvą, laikykitės pagrindinių rekomendacijų, krūmai jus džiugins sparčiu augimu ir vaisiu.

augančios uogos

Reikalinga dirvožemio sudėtis

Natūraliomis sąlygomis krūmas tankiai užima durpynus ir pelkes. Būtinai įsitikinkite, kad augalo dirvožemis yra rūgštus ar durpingas. Sunkus priemolis nėra laukiamas, bruknės gali mirti.

Geriausia bruknių dirvožemio sudėtis:

 • durpės;
 • nedidelis kiekis smėlio;
 • sodo dirvožemis.

Mišinyje turėtų vyrauti durpių kiekis, tai turės įtakos vaisiaus dydžiui.

žalia pieva

Geriausia vieta mesti

Bruknės yra šviesą mėgstantis augalas. Sklypas šalyje, kuriame auga krūmai, turėtų būti saulėtoje vietoje. Būtina pasirūpinti, kad požeminio vandens nebūtų, nes gausus vanduo sukels šaknų puvimą ir augalų mirtį. Asmeniniame sklype esančių didelių medžių šešėlyje geriau neauginti kultūros, žydėjimo ir vaisiaus bus nedaug.

Iškrovimo laikas ir technologijos

Bruknes geriau sodinti rudenį, prieš prasidedant stabiliam šaltam orui. Geriau paskubėti, augalai turi turėti laiko įsitvirtinti, kad nepakenktų stipriems šalčiams. Sodinti pavasarį rekomenduojama šaltesnių regionų gyventojams.

Pasodinkite krūmus 25-30 cm atstumu. Tarpai tarp eilių taip pat turėtų būti maži - iki 30 cm. Po sodinimo bruknes būtina gausiai laistyti. Bus naudingas mulčiavimo sluoksnis - su spygliuočių adatomis ar smulkinta žieve. Mulčias tuo pačiu apsaugos ir padidins dirvožemio rūgštingumą, būtiną augalams.

stabilus derlius

Ko reikia geram augimui

Be rūgštaus dirvožemio paruošimo, turėsite pasirūpinti ir tinkama augalų priežiūra. Norėdami auginti dosniai vaisinius krūmus, laikykitės tam tikrų taisyklių. Rūpintis braškėmis nėra sunku, tačiau pakanka kelių klaidų, kad sunaikintumėte augalus ar liktumėte be derliaus.

Pagrindiniai auginimo reikalavimai:

 • laistymas;
 • maistinių kompozicijų įvedimas;
 • prevencinis gydymas nuo ligų, kenkėjų;
 • laiku genėti.

Kitas reikalavimas - dirvožemio atsipalaidavimas, mulčio sluoksnio atnaujinimas. Jei piktžolės nebus pašalintos, krūmų augimas ir vaisiaus augimas sumažės, piktžolės iš dirvožemio pasiims dalį maistinių medžiagų.

laistyti iš laistytuvo

Laistyti ir atlaisvinti dirvožemį

Vietose, kur yra bruknės, dažnai reikės dirvą sode drėkinti, ypač esant vasaros karščiams. Rekomenduojama laistyti krūmus bent du kartus per savaitę. Stebėkite drėgmę, drėgmės perteklius kenkia augalams ir gali išprovokuoti šaknų puvimą. Būtinai naudokite šiltą vandenį arba lašinkite lašelius.

Prieš kiekvieną laistymą rekomenduojama atlaisvinti dirvos paviršių, dirvožemyje susidariusi kieta pluta neleidžia orui patekti į šaknų sistemą. Negalima giliai atsipalaiduoti, yra pavojus sugadinti šaknis, esančias netoli paviršiaus.

Mulčiavimas

Mulčiuoti nerekomenduojama naudoti komposto ar humuso, augalai klestės, bet duos mažai vaisių.Geriau naudoti medžiagas, kurios padidina dirvožemio rūgštingumą - spygliuočių žievę ar kapotas eglių šakas. Naudojant mulčią sumažės laistymo ir dirvožemio atsipalaidavimo kiekis.

trąšos gėlių lovai

Augalų tręšimas

Norint, kad bruknės geriau augtų ir derėtų, rekomenduojama naudoti mineralines trąšas, ypač pavasarį. Geriau pasigaminkite skystų tirpalų, juos efektyviau pasisavina augalai. Patartina laistyti krūmus prie šaknų, trąšų patekimas į lapus gali sukelti negražių dėmių atsiradimą.

Po pumpurų atsiradimo rekomenduojama naudoti mangano sulfatą (taip pat skystą tirpalą). Kai kurie sodininkai per šį laikotarpį visiškai atsisako papildomai tręšti ir tiesiog mulčiuoja dirvos paviršių smėliu.

Formavimas ir atjauninimas genėjimas

Kasmet rudenį atlikite formuojamąjį genėjimą. Stipriai netrumpinkite krūmų šakų, tiesiog nupjaukite pačius patarimus. Tai paveiks bendrą bruknių būklę, augalai bus sodresni.

Atnaujinti genėjimą geriausia atlikti kas 5–7 metus. Patartina palikti tik dalį pagrindinio kamieno ir 3–5 šoninius ūglius. Krūmus rekomenduojama atjauninti rudenį, prasidėjus pavasario karščiui, augalai greitai augs.

anti-senėjimo genėjimas

Profilaktinis gydymas nuo vabzdžių ir ligų

Dažnai krūmai kenčia nuo grybelinių ligų, nuo kurių turės būti naudojami cheminiai tirpalai. Paprastai naudojamas Bordo mišinys - užtenka tris kartus perdirbti, kad infekcija pasitrauktų. Taip pat rekomenduojama produktą naudoti kaip prevencinę priemonę.

Tarp vabzdžių bruknes dažniausiai užima lapinis kirminas, galintis pažeisti krūmų lapus ir pumpurus. Nuo kenkėjo rekomenduojama naudoti „Fufanon“, „Karbofos“, „Aktaru“. Remiantis liaudies vaistais, sliekų nuoviras pasiteisino (užvirkite kibirą verdančio vandens ir reikalaukite 500 g susmulkintų augalų lapų).

Ar prieglauda žiemai?

Bruknių ypatumas yra puikus atsparumas šalčiui. Prieglauda reikalinga tik jauniems augalams, kurie dar neturėjo laiko įsitvirtinti atvirame lauke. Šaltuose regionuose taip pat geriau nerizikuoti krūmais, ant sodo lovos reikia įdėti agrotekstilę arba eglių šakų sluoksnį.

sniegas

Kaip dauginti krūmą

Yra keletas bruknių veisimo variantų, kiekvienas turi savo privalumus ir trūkumus. Motinos savybės išsaugomos nepriklausomai nuo pasirinkto metodo.

Mes augame iš sėklų

Sėklų naudojimas bruknių dauginimui yra gana nepopuliarus metodas, nes prieš pirmąjį vaisį turėsite palaukti keletą metų. Kitas krūmų auginimo iš sėklų auginimo namuose technologijos trūkumas yra tas, kad reikės stratifikuoti sodinamąją medžiagą, kitaip daigai neatsiras.

Sėklą į žemę rekomenduojama siųsti rudenį. Jei sodinimas vykdomas pavasarį, žiemos mėnesiais būtina atlaikyti sodinamąją medžiagą lauke. Dygstant sėkloms namuose, indą rekomenduojama pastatyti ant lengvos palangės, be šviesos daigai neatsiras.

pirmasis daigai

Žali ir šaknų auginiai

Pjaustymas yra paprastas ir efektyvus bruknių dauginimo būdas. Tiek žali, tiek lignifikuoti ūgliai puikiai įsišaknija. Tiek pavasarį, tiek rudenį rekomenduojama pradėti žavų procesą - auginiai greitai sudygsta. Vienintelė sąlyga - iš plėvelės pastatyti laikiną šiltnamį, kuris apsaugotų ūglius ir sukurs reikiamą mikroklimatą.

Specialių priežiūros reikalavimų nėra, pagrindinė sąlyga - reguliariai sudrėkinti dirvą, ypač jei auginiai sodinami pavasarį. Atsargiai atlaisvinkite dirvą, kad nepažeistumėte trapių šaknų.

Padalijus krūmą

Bruknių krūmų padalijimas yra dar vienas būdas padidinti augalų skaičių. Šį procesą rekomenduojama atlikti pavasarį, prieš pradedant augimą. Šiltų regionų gyventojai gali pradėti dalytis net rudenį, krūmai turės laiko įsitvirtinti iki šalnų.

krūmai vazonuose

Populiarios bruknių veislės

Beveik kiekvienais metais selekcininkai braškių gerbėjams pristato naujas veisles, kurios išsiskiria vaisiais ir ištverme. Kai kurie iš jų jau sulaukė sodininkų pripažinimo, tarp jų:

 • Koralas. Didelio derlingumo veislė, išsiskirianti kompaktišku įvoriu (tik 30 cm), gražia forma (sferine). Koralai žydi ir neša vaisius du kartus per sezoną.
 • Rubinas. Veislė, kuri lengvai toleruoja žemą temperatūrą. Vaisiai gausiai dera, jie turi malonų saldžiarūgštį skonį.
 • Raudonasis perlas. Bruknių krūmas, auginamas norint gauti gausų derlių. Žydi du kartus per metus, tinkamai įvedus maistines medžiagas, gaunamas visas derlius.
 • Kostromos rožinė yra dar viena pastebima veislė. Suaugusių augalų aukštis yra iki 15 cm., Vaisiai atsiranda rugpjūtį.

Bruknės yra augalas, kuris nesukels rūpesčių net pradedančiajam sodininkui. Pakanka vieną kartą išstudijuoti įvorių reikalavimus, kad rūpinimasis jais virsta malonumu. Už darbštumą braškė tikrai jums padėkos su skaniais ir sveikais vaisiais.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas