Kodėl braškių lapai pagelsta ir ką daryti

Sodininkai, auginantys uogas sode, dažnai mano, kad braškių lapai pagelsta. Rekomenduojama nedelsiant nustatyti tokios problemos priežastis ir suprasti jos pašalinimo būdus.

Galimos priežastys, kodėl lapai pagelsta

Yra keletas priežasčių, dėl kurių lapų plokštelių paviršiuje gali atsirasti geltonumas.

Iškrovimo vieta buvo pasirinkta neteisingai

Laikoma, kad pagrindinė geltonų dėmių atsiradimo priežastis braškių lapuose yra netinkama uogų sodinimo vieta. Sodininkai nepataria auginti jų atvirose vietose, nes saulės spinduliai gali nudeginti žalumynų paviršių. Rekomenduojama sodinti juos pavėsingose ​​vietose, kur prastai apšviečia saulė.

Uogas auginkite toliau nuo aviečių krūmų ir tulpių. Šie augalai gali užkrėsti braškių sodinukus infekcinėmis ligomis. Be to, rinkdamiesi uogų sodinimo vietą, jie atkreipia dėmesį į dirvožemio rūgštingumą. Rūgštus dirvožemis lemia stiebų ir lapų ašmenų pageltimą.

Nepakankama dirvožemio drėgmė

Vasarą geltonumas ant žalumynų atsiranda dėl drėgmės trūkumo ir netinkamo sodinukų laistymo.

Jei braškę laistysite per retai, ji pradės absorbuoti mažiau maistinių medžiagų, o tai pakeis lapų plokštelės spalvą.

Tačiau tai nereiškia, kad augalą reikėtų dažnai užtvindyti vandeniu. Pernelyg dažnas laistymas lemia, kad drėgmė dirvožemyje pradeda stagnuoti. Dėl šios priežasties augaluose vystosi pilkasis puvinys ir atsiranda kitų grybelinių patologijų.

lapai pagelsta

Ekspertai rekomenduoja laistyti ryte ir vakare, kai nėra saulės.

Augalų maistinių medžiagų trūkumas

Tarp įprastų braškių krūmų pageltimo priežasčių yra maistinių medžiagų trūkumas.

Trūksta magnio

Magnis priklauso būtinų komponentų, reikalingų normaliam braškių augimui, grupei. Jis yra atsakingas už pagrindinius augalų fermentinius procesus. Dėl šio mikroelemento trūkumo pablogėja fosforo elementų absorbcija ir sustabdoma baltymų sintezė.

braškių lapai

Pagrindiniai magnio trūkumo dirvožemyje požymiai:

 • Šviesių dėmelių atsiradimas tarp lapų venų. Palaipsniui lengva dėmė plinta visame žalumynų paviršiuje, po to ji išdžiūsta.
 • Krentantys lapai. Visi pageltę ir nudžiūvę lapai susiraukšlėja ir nukrinta.
 • Ūglių deformacija. Apatinė ūglių dalis tampa plonesnė ir pradeda lenktis.

Trūksta azoto

Kad augalas normaliai augtų, rekomenduojama reguliariai į dirvą įpilti azoto turinčių trąšų. Jei braškėje nėra pakankamai azoto, krūmai nustos augti. Lapų ir stiebų paviršius pradeda pageltonuoti ir nusidažo. Taip pat azoto trūkumas neigiamai veikia uogų derlių. Vaisiai blyškiai nustoja bręsti ir kai kurie iš jų trupėti. Neatlikus savalaikio apdorojimo ir tręšimo azotu, krūmai mirs.

braškių lapai pagelsta

Boro trūkumas

Ekspertai rekomenduoja braškes šerti boru, kad jos neužsikrėstų bakterijų ir virusų negalavimais. Taip pat šis elementas reikalingas daigams, skirtiems stiebams vystytis ir uogoms nokinti.

Dažniausiai boro trūkumas stebimas auginant uogas rūgščiame ar karbonatiniame dirvožemyje.

Komponento trūkumą liudija jaunų lapų susiraukšlėjimas ir dėmėtumas ant lapų plokštelės. Ant stiebų, esančių viršutinėje krūmų dalyje, atsiranda boro bado požymiai. Jie pagelsta ir pamažu išnyksta. Be to, visi susiformavę vaisiai nustoja brandinti ir pradeda nukristi.

braškių lapai

Trūksta geležies

Geležis laikoma svarbiu elementu, nes būtent ji yra atsakinga už fotosintezę. Jei į dirvą nepridėsite geležies turinčių trąšų, braškių vystymasis sulėtės. Tarp venų atsiras šviesiai geltonos dėmės, kurios tada visiškai padengs lapo plokštelės paviršių. Geležies trūkumo požymiai pirmiausia atsiranda ant senų žalumynų. Palaipsniui dėmėtligė pereina į jaunesnius ūglius.

Dažniausiai sodininkai susiduria su geležies trūkumu augindami braškes labai rūgščioje dirvoje.

Chlorozė ir kenkėjai

Chlorozė yra viena iš labiausiai paplitusių ligų, dėl kurių žalumynai pagelsta. Patologija vystosi dėl padidėjusio kalkių kiekio dirvožemyje. Chlorozės požymiai atsiranda ant apatinių braškių ūglių. Iš pradžių lapija pasidaro geltona ir deformuota. Negydant lapai nukris ir užkrėsti krūmai mirs.

braškių lapai

Pavasarį augalus puola pavojingi kenkėjai, kurie maitinasi sultimis iš krūmų. Pavojingiausi ir labiausiai paplitę vabzdžiai yra šie:

 • erkės;
 • midges;
 • amarų;
 • centus;
 • Gegužės vabalai.

Jei lapų paviršiuje yra vabzdžių, krūmai tuoj pat purškiami fungicidiniais mišiniais ir kitais preparatais nuo kenkėjų.

Ką daryti, jei braškių lapai pagels

Kai kurie sodininkai nežino, ką daryti, kai braškių lapai pagels. Yra keli veiksmingi būdai, kaip pašalinti geltonumą iš žalumynų:

 • Mulčiavimas. Jei pageltimas atsirado dėl grybelinės ligos išsivystymo, būtina pradėti mulčiuoti dirvą. Gruntas yra mulčiuotas neaustinėmis juodomis medžiagomis. Taip pat kaip mulčią galite naudoti šiaudus.
 • Bordo mišinys. Šis tirpalas naudojamas mažiausiai tris kartus per sezoną. Purškimas atliekamas vakare.
 • Medžio pelenai. Patyrę sodininkai pataria naudoti medžio pelenus, kai trūksta azoto tręšimo. Po kiekvienu krūmu pilama 80–100 gramų pelenų.
 • Vario sulfatas. Būtina sumaišyti 250 gramų vitriolio su 7-10 litrų vandens ir 150 gramų kalkių. Purškimo metu kiekvienam daigams sunaudojama 500–800 mililitrų mišinio.

geltoni braškių lapai

Kaip išvengti braškių lapų pageltimo

Yra keletas prevencinių priemonių, kurios padės išvengti geltonų dėmių atsiradimo ant žalumynų:

 • Teisingas laistymas. Dirva sudrėkinta bent du kartus per savaitę. Tuo pačiu metu kiekvienam įvoriui sunaudojama 5–6 litrai vandens.
 • Viršutinis padažas. Ne paslaptis, kad geltonumas gali atsirasti dėl mitybos trūkumų. Taigi, kad įvorės visada būtų pakankamai padengtos viršutine dalimi, jos periodiškai tręšiamos organiniais ir mineraliniais junginiais.
 • Gydymas fungicidais.Norint išvengti kenkėjų užpuolimo ir ligų atsiradimo, visus braškių krūmus 1-2 kartus per mėnesį reikia apdoroti fungicidais.

Išvada

Sodininkai dažnai skundžiasi derliaus pablogėjimu dėl braškių pageltimo ir vytimo. Norint išvengti geltos atsiradimo, būtina suprasti dėmių atsiradimo priežastis ir pagrindinius gydymo ir prevencijos metodus.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas