Angoros ožkų aprašymas ir tėvynė, vilnos savybės ir turinys

Ožkų veisimas yra populiari naminių ir pramoninių ūkinių gyvūnų veisimo sritis. Namines ožkų veisles galima suskirstyti į pienines, mėsines, vilnines. Tarp naminių ožkų yra ir universalių gyvūnų, tiekiančių skirtingus produktus. Pasaulyje gerai žinoma ir populiari veislė yra angoros vilnos ožka arba angoros. Šiandien šie gyvūnai veisiami visuose žemynuose dėl savo nuostabaus kailiuko.

Istorija

Angoros yra labai specializuota vilnos veislė. Tikslus veislės atsiradimo laikas nėra žinomas. Manoma, kad tai atsitiko maždaug prieš 4 tūkstančius metų prieš mūsų erą. Vieta, kur šios ožkos pasirodė pirmą kartą, yra Mažoji Azija. Dabar ji yra šiuolaikinės vidurio Turkijos dalis.

Veislė savo pavadinimą gavo iš Turkijos miesto Angoros arba šiuolaikiniame tarime Ankara. Šių ožkų vilna buvo vadinama mohūra arba mohūra. Pirmieji atstovai į Europą atvyko XVI amžiaus viduryje. Juos į Romos imperiją atvežė keliautojas Ogier Guilen d'Bübeck.

Nuo XIX amžiaus pradžios Angoros ožkos iš Turkijos atkeliavo į Pietų Afriką, kur yra veisiamos iki šiol. XIX amžiaus viduryje šie gyvūnai buvo išvežti į Teksaso, JAV teritoriją. Šiandien ši valstija užima pirmąją vietą pasaulyje ir antrąją pasaulyje pagal moherio gamybą.

Angoros ožkų veisimo metodai taip pat nėra visiškai suprantami. Greičiausiai jų protėviai buvo šiurkščiaplaukės ožkos. Tai patvirtina naujagimių vilnos panašumą su suaugusių šiurkščiavilnių gyvūnų vilna. Tolesni kailio pokyčiai greičiausiai įvyko dėl atsitiktinės mutacijos. Vėliau jie buvo fiksuojami liaudies atrankos būdu.

Veislės aprašymas ir savybės

Patelių ūgis ties ketera yra 0,6 m, o vyrų - 0,7 m. Vidutinis karalienių svoris yra 40–50 kg, o suaugusios ožkos gali sverti 50–60 kg. Galva pailga, užkimšta. Kabančios ausys, gana ilgos. Moterys ir vyrai turi barzdą ir ragus. Ožkos turi mažus ragus, jos yra sulenktos atgal ir šiek tiek nukrypsta į šonus. Ožkų galvas iš abiejų pusių puošia gana ilgi, dvigubai sulenkti ragai. Kaklas atrodo prispaustas prie kūno, krūtinė gana plokščia, galūnės trumpos. Jie baigiasi rudos gintaro kanopomis.

Gyvūnų kailis nusipelno ypatingo dėmesio. Jis yra garbanotas, storas ir minkštas, dengiantis visą kūną, išskyrus kojas, snukį ir ausis. Ant šių dalių plaukai yra labai trumpi, o ant kūno ilgi plaukai krenta beveik ant žemės.

Eksperto nuomonė
Zarečny Maksim Valerievich
Agronomė, turinti 12 metų patirtį. Mūsų geriausias kotedžų ekspertas.
Svarbu! Jei nenukirpsite plaukų, pavasarį plaunant vilna iškris.

Vilna pasižymi šiais rodikliais:

 • ilgis - 20-25 cm;
 • stiprumas - apie 14 km ilgio įveikimas;
 • trumpų, iki 6 cm, plaukų skaičius - ne daugiau kaip 2%;
 • gryno pluošto išeiga yra iki 80%.

angoros ožka

Tankus žvynuotas pereinamųjų plaukų sluoksnis suteikia kailiui garsųjį blizgesį (liustra).

Už ir prieš

Kaip ir bet kuri veislė, Angoros ožkos turi savo teigiamą ir neigiamą pusę.

Pliusai apima:

 • nepretenzingas maitinti, valgyti ir įsisavinti įvairius maisto produktus;
 • greitas prisitaikymas prie skirtingų klimato sąlygų;
 • geras imunitetas;
 • puikios kokybės vilna;
 • didelis vilnos produktyvumas naudojant du kirpimus per metus.

Be visų aukščiau išvardytų, šie gyvūnai duoda gerą pieną, kurio riebalų kiekis neviršija 4,4%, ir malonų skonį, mėsą be pašalinio kvapo.

Tarp trūkumų yra šie:

 • jautrumas drėgmei;
 • produktyvumo sumažėjimas, nes trūksta priežiūros;
 • vaisingumo ir motinos instinkto problemos.

Nėščia angora, jei jaučia grėsmę savo sveikatai, gali išpilti vaisiaus.

Angoros ožkos priežiūra ir priežiūra

Įrengiant tvartą angoros ožkoms laikyti, būtina numatyti bent 4 kvadratinių metrų plotą vienai galvai. Patartina nelaikyti daugiau kaip 30 gyvūnų vienoje patalpoje. Būtina numatyti atskirą patelių ir patinų laikymą.

Pagrindiniai reikalavimai turiniui:

 • sausa patalpa su gera ventiliacija;
 • medinių grindų su kraiku šiaudų, pjuvenų, pušies spyglių buvimas;
 • reguliarus balinimas patalpoms dezinfekuoti.

Norėdami atlikti techninę priežiūrą žiemą, turite pagaminti langus, pro kuriuos tekės natūrali šviesa. Temperatūros režimas tvarte su ožkomis žiemą turėtų būti apie +8 laipsniai. Šiltu oru ožkas galima laikyti laisvame aptvare. Tam aplink patalpas įrengtas pėsčiųjų kiemas. Jis aptvertas bent 2,0 m aukščio tvora.

angoros ožka

Kiemas arba kiemas taip pat naudingi ožkoms žiemą, nes angoros turi būti reguliariai lauke. Tiektuvai ir girdyklos turėtų būti išdėstyti taip, kad gyvūnai galėtų laisvai prie jų prieiti.

Dieta

Angoros yra nepretenzingos mitybai. Vasarą patartina organizuoti ganymą. Jei įmanoma, geriau tai padaryti ne ant lygios pievos, o ten, kur yra mažų kalvų ar šlaitų. Ganytis drėgnose ir pelkėtose vietose šiai veislei draudžiama. Prieš ir po ganymo ožkas reikia šerti šienu.

Kai šeriamos užkluptos ožkos:

 • šienas;
 • medžių šakos;
 • kombinuotieji pašarai;
 • grūdai;
 • sėlenos.

maitina ožkas

Kaip viršutinį padažą naudokite druską, kreida, mėsos ir kaulų miltus, specialius premiksus. Vasarą ožkos laistomos mažiausiai 2 kartus per dieną, žiemą - 1 kartą.

Veisimo perspektyvos ir ypatumai

Angoros ožkų veisimas yra perspektyvi gyvulininkystės sritis. Taip yra dėl to, kad jei pienas ir mėsa patenka į vidaus rinką, tada aukštos kokybės moheris yra paklausus kitose šalyse. Be to, jis nepriklauso greitai gendantiems produktams ir gali būti laikomas gana ilgą laiką.

Angoros ūkio savininkas gaus pajamų iš trijų rūšių produktų:

 • vilna;
 • mėsa;
 • pienas.

Be to, pajamos, gautos pardavus mėsą ir pieno produktus, negaus pajamų iš parduoto moherio. Dabar buvo veisiami gyvūnai su juoda, ruda, raudona vilna. Veisdami spalvotus gyvūnus, turite savo perspektyvą.

Ligų prevencija

Pagrindinis užkrečiamųjų ir neinfekcinių ligų prevencija yra tinkamas gyvulių laikymas ir šėrimas. Angoros ožkos yra gana jautrios juodligės patogenui. Prevenciją sudaro kasmetinė gyvūnų vakcinacija ir reguliarus patalpų dezinfekavimas. Angoros ir bruceliozė serga. Ši liga pavojinga dėl priešlaikinių persileidimų, sumažėjusio produktyvumo.Prevencija apima įsigyjant gyvūnus, patikrintus dėl šios ligos, kurie turi dokumentinių įrodymų.

Norint užkirsti kelią tokioms ligoms kaip tuberkuliozė, snukio ir nagų ligos, listeriozė, būtina ne tik pirkti sveikus gyvūnus iš saugių ūkių, bet ir karantine atlaikyti naujokus.

Kaip išsirinkti gerą ožką perkant

Renkantis suaugusią ožką, svarbu patikrinti jo dantis, kad pardavėjas neslystų seno gyvūno. Norėdami tai padaryti, verta sugriebti kietą kruopą ir duoti pasirinktam asmeniui. Jaunas gyvūnas sugaišta skanėstą per kelias sekundes, o senasis ilgai jį praleis.

Svarbu ištirti gyvūno kailį, nustumti jį keliose vietose. Oda turi būti švari, be įbrėžimų, žaizdų. Nepirkite gyvūno, jei jis deformavo kanopas, padengtas nuobodu raginiu sluoksniu.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas