Kaip ir už kiek teisinga bėgti ožką prieš ėriuką, gyvenimo užuomazgas ir problemas

Laukinės ožkos buvo vienos iš pirmųjų, kurios buvo prijaukintos. Tai įvyko daug anksčiau, nei karvės ir avys buvo prijaukintos. Žmonėms naminės ožkos tapo sveiko pieno šaltiniu. Mažas gyvūnas nereikalauja per daug maisto ir yra nepretenzingas. Jį sunku sudėti, bet reikia žinoti kai kuriuos fiziologijos bruožus. Ne visi ožkų savininkai žino, kaip tinkamai pradėti naminę ožką prieš ėriuką ir kiek dienų tai reikia padaryti.

Ką tai reiškia?

Gera pieno karalienė gali visiškai aprūpinti sveiką pieną ir pieno produktus vidutine statiška 4 šeima. Šių gyvūnų pienas atsiranda po ėriuko ir, visų pirma, yra skirtas naujagimiui. Daugelis yra girdėję posakį „paleisk ožką“, tačiau ne visi naujieji ožkų augintojai gali teisingai interpretuoti šį terminą.

Bet kurio melžiamo gyvūno paleidimas yra poilsio laikotarpis nuo nėščios ar žindančios patelės melžimo iki palikuonių gimimo. Jei šis procesas vykdomas teisingai ir laiku, pieno kiekis po gimdymo bus gana didelis, o ožkos pienas bus geros kokybės.

Ožkos pradžios laikas

Nėštumo pabaigoje daugelis karalienių turi mažiau pieno. Maždaug pusantro ar dviejų mėnesių iki ėriuko ėmimo, laktacija išnyksta ir nėščia moteris visiškai nustoja duoti pieno. Tokiu atveju galime pasakyti, kad gyvūnas susidorojo be žmogaus pagalbos. Šis reiškinys yra labai dažnas daugiavaisio nėštumo metu.

Tačiau daugumai karalienių reikia šeimininko pagalbos, kad būtų sustabdytas pieno gaminimas. Tai ypač pasakytina apie produktyvius gyvūnus, kurie pieną duoda iki pat gimimo. Tokiu atveju gyvūno savininkas turi teisingai nustatyti paleidimo laiką.

ožkos paleidimas

Vidutinė naminių ožkų nėštumo trukmė yra 150 dienų arba 5 mėnesiai. Antroje jo pusėje prasideda intensyvus vaisiaus augimas. Kartais gimda paleidžiama pačioje pabaigoje, kai nėštumo amžius yra 4 mėnesiai. Tačiau daugeliu atvejų patyrę šių gyvūnų savininkai pataria paleisti šiek tiek anksčiau. Galų gale, tinkamas paleidimas yra raktas į patelės sveikatą, palikuonis ir tolesnį gerą laktaciją.

Eksperto nuomonė
Zarečny Maksim Valerievich
Agronomė, turinti 12 metų patirtį. Mūsų geriausias kotedžų ekspertas.
Svarbu! Norint, kad būsimas vaikas augtų ir vystytųsi teisingai gimdoje, o motina turi pakankamai jėgų gimdymui ir vėlesniam melžimui, tada apie 75 dienas prieš ėriuką reikia paleisti ožką.

Kaip tinkamai paleisti gyvūną

Dažnai nėščia moteris duoda pieno per visą laikotarpį. Tokiu atveju kai kurie patyrusių ožkų savininkų triukai ir gyvenimo įpročiai padės sustabdyti žindymą. Jie pataria visų pirma laikyti nėščias karalienes atskirai nuo likusio gyvulio.Jei žindymas sumažėjo ganymo laikotarpiu, išmanantys ožkų augintojai rekomenduoja ganymo laiką sutrumpinti iki 3–4 valandų per parą arba, jei įmanoma, visai jį nutraukti.

ožkos paleidimas

Kitas žingsnis - pakoreguoti dietą:

 • pirmiausia sumažinkite sultingų pašarų kiekį, tada jų visai atsisakykite;
 • neduokite šviežios žalios žolės;
 • pašalinti grūdus, grūdų mišinius, krekerius;
 • negalima šerti silosu;
 • neįtraukti kombinuotųjų pašarų;
 • nuimkite daržovių augalų viršūnes;
 • atsisakyti šiltos bandelės pridedant sėlenų;
 • neduokite premiksų, tokių kaip „Zinki“, „Felucena“.

Gyvūnų, kurie maitinasi gyvuliais, racioną daugiausia sudaro žemos maistinės vertės sausieji pašarai. Jie šeriami:

 • šienas, įskaitant ankštinius augalus ar javus;
 • beržo ar liepų šluotos;
 • miežių šiaudai;
 • saulėgrąžų pyragas (valgis).

Šiuo maitinimu nėščia gimda turi sumažinti skysčių kiekį. Gyvūnui duodamas gerti tik švarus vanduo. Jie tai daro tuo pačiu paros metu.

Kartu su dietos taisymu pradedant ožkas, melžimo dažnis sumažėja. Paprastai gana didelės laktacijos galimybės ožkos melžiamos tiek vakare, tiek ryte. Laikotarpis tarp melžimo yra 12 valandų. 3-4 dienas po ožkos perkėlimo į sausą dietą gyvūnas melžiamas tik kartą per dieną.

Kartais ožkos melžiamos tris kartus per dieną kas 7–8 valandas. Tokiu atveju jie pirmiausia pereina į vienkartinį melžimą po 12 valandų, o po to - į vienkartinį melžimą. Intervalas tarp melžimo didinamas palaipsniui, kiekvieną dieną padidinant valandą ar dvi.

Jei gyvūnas neatlaiko tokio laikotarpio be melžimo, tešmuo patinsta ir stipriai sukietėja, tada melžimas atliekamas dažniau, maždaug po 16–17 valandų.

Per kelias dienas nuo šio melžimo pieno gamyba pradeda mažėti. Kai tik pradinė ožka pradeda duoti ne daugiau kaip 150–200 ml pieno per dieną, melžimas sustabdomas. Šiuo laikotarpiu turite stebėti tešmens būklę. Jei jis švelnus, tada nerimauti nėra pagrindo.

Bendrieji laktacijos rodikliai pradedant ožką yra parodyti lentelėje.

Laikotarpis nuo paleidimo pradžiosMelžimų skaičiusPieno kiekis, litrai
Viena savaitėKartą per 24 valandas1,0-1,2
Dvi savaitės1 kartas per 36 valandas0,6-0,8
Trys savaitėsKartą kas 48 valandas0,3-0,5
Keturias savaitesJei būtina0,2

nėščia ožka

Taigi, jei paleidimą pradėsite per du su puse mėnesio, tada laktacija baigsis maždaug pusantro mėnesio iki ėriuko, ožka turės laiko pasiruošti gimdymui.

Ką maitinti pasibaigus procesui

Maždaug 10–11 dienų po paskutinio melžimo, gimdai reikia dar kartą pakeisti dietą. Paprastai ji šeriama pagal tą pačią schemą, kaip ir prieš paleidžiant, palaipsniui didinant pašaro kiekį, kuris buvo suteiktas prieš paleidimą. Apribojimai reikalingi tik sultingiems pašarams. Paprastai jie karalienėms skiriami maždaug du tris kartus mažiau.

Visi pašarai turi būti aukštos kokybės. Šakniavaisius ir daržoves prieš šėrimą reikia gerai nuplauti. Jie neturi būti puvinio, pelėsių ir dirvožemio. Šiuo laikotarpiu ožka neturėtų būti šeriama šiaudais. Jis turi žemą maistinę vertę ir nėra naudingas būsimiems palikuonims, tik užkemša gimdos skrandį. Taip pat sumažėja arba visiškai pašalinama pašarų dalis, kuri gali sukelti fermentaciją ir per didelį dujų susidarymą. Šiuo laikotarpiu galite palepinti ožką virtomis bulvėmis, krekeriais.

Galimos problemos

Nepaisant visų žmogaus pastangų, yra ožkų, kurių neįmanoma pradėti jokiomis priemonėmis ir technikomis. Paprastai tai yra jauni gyvūnai per keletą pirmųjų ėriukų. Taip yra dėl to, kad jiems pavyksta padengti du kartus per metus. Padėtis tokioms ožkoms pagerėja, kai joms sueina 5–6 metai. Net jei tokia gimda yra uždengta antrą kartą, ji gali būti paleista pavasario maitinimosi metu.

Neteisingai atliktas paleidimas kelia grėsmę gyvūnui mastito išsivystymui.Todėl ožkos tešmens būklė po paskutinio melžimo pradžios laikotarpiu turėtų būti tikrinama kas 1–2 dienas. Jei po 2-3 dienų tešmuo pilamas ir sukietėja, pienas turi būti atsargiai išreikštas. Jie tai daro labai atsargiai, pirštais lengvai liesdami tik spenelius. Net lengvas masažas ir tešmens glostymas išprovokuoja laktacijos padidėjimą.

Pradėjimo laikotarpiu ožka melžiama iš anksto nepasirengus. Tešmuo nėra masažuojamas, o ožka nekalbama. Pienas greitai, nerodant nereikalingo dėmesio. Bet koks tešmens švelnumas ir stimuliacija pratęs pradinį laikotarpį.

Labai dažnai netinkamai maitinant, pradėjus gimdą gali nukristi ant kojų. Taip yra dėl sutrikusio kalcio metabolizmo. Tai sukelia sąnarių silpnumą ne tik ožkoms, bet ir naujagimiams. Jie ilgai nepakyla ant kojų ir gerai jų nelaiko. Tokia patologija paveikia gyvūnus, kurių racione prieš gimdymą buvo per daug sultingų pašarų.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas