Vaikų ligų simptomai ir jų gydymo metodai, prevencijos metodai

Žinoma, veterinarijos gydytojai turėtų spręsti, kaip gydyti suaugusias ožkas ir vaikus. Tiesa, naminių gyvūnėlių savininkai turi žinoti, kuo gali susirgti jų augintiniai. Galų gale svarbu laiku atpažinti ligą ir ją gydyti pradiniame etape. Daugumą ligų sukelia netinkamas gyvūnų laikymas ir šėrimas. Yra ligų, kurios paveikia ožkas, jei jos tiesiogiai kontaktuoja su infekcijos nešiotojais.

Užkrečiamos ligos

Šiai ligų kategorijai priskiriamos tos, kurias sukelia įvairių patogenų (virusų ar bakterijų) įsiskverbimas į ožkų kūną. Infekcija sukelia ligą tik tuo atveju, jei gyvūnas yra susilpnėjęs ir jam trūksta reikiamo imuniteto. Tokios ligos yra gydomos vaistais, įskaitant antibiotikus. Tik profilaktinės vakcinacijos, tai yra skiepai nuo 3 mėnesių amžiaus, išgelbėti nuo pavojingiausių ligų.

Raupai

Ši virusinė liga perduodama tiesiogiai kontaktuojant su gyvūnais su raupomis. Ožkos taip pat gali būti užkrėstos ganykloje, kur užkrėsta banda kartais ganosi, tai yra, per žolę. Raupus galima atpažinti pagal būdingus rausvai raukšlėtus ženklus, atsirandančius ant galvos, aplink akis ir burną bei ant ožkų lytinių organų ir tešmenų. Inkubacinis laikotarpis yra tik 1-2 savaitės.

Gyvūnai serga raupomis skirtingais būdais. Kai kurie pasveiksta po 2–3 savaičių, o kai kuriems pasireiškia sepsis (infekcija) ir miršta. Nuo raupų gelbsti tik profilaktinė vakcinacija. Darykite tai ir suaugusiems, ir jaunoms ožkoms. Svarbiausia, kad gyvūnas būtų sveikas.

Pėdų ir burnos ligos

Tai taip pat virusinė liga, kurią galima nustatyti pažiūrėjus į ožkos burną. Ant gleivinės atsiranda bėrimas burbuliukų pavidalu, kurie ilgainiui sprogo, virsta opos. Gyvūnams, sergantiems snukio ir nagų liga kanopų srityje pastebimas paraudimas, tada atsiranda puvimo židiniai. Ligos priežastis yra sergančių gyvūnų infekcija. Pėdų ir nagų liga 9 atvejais iš 10 lemia ožkų mirtį. Sergantys gyvūnai paprastai siunčiami skerdimui. Tik skiepijimas gali išgelbėti ožkas nuo snukio ir nagų ligos.

maži vaikai

Listeriozė

Šios bakterinės užkrečiamosios ligos neįmanoma praleisti. Listeriozė veikia ožkų nervų sistemą.Gyvūnams sutrikusi judesių koordinacija, atsiranda raumenų drebulys, traukuliai, sujaudinimas ar, atvirkščiai, letargija. Nėščios ožkos gali persileisti. Listeriozė perduodama graužikams ir iš pradžių gydoma antibiotikais.

Eksperto nuomonė
Zarechny Maxim Valerievich
Agronomė, turinti 12 metų patirtį. Mūsų geriausias vasarnamių ekspertas.
Daugeliu atvejų gydymas yra neveiksmingas ir baigiasi mirtimi. Vienintelis būdas išgelbėti ožkas nuo listeriozės yra skiepijimas.

Pasteureliozė

Šiai bakterinei ligai būdingi daugybiniai kraujavimai (raudonos dėmės) ant gleivinės ir odos. Pasteureliozė perduodama sergantiems gyvūnams ir net per vabzdžių įkandimus. Užkrėstos ožkos tampa mieguistos, neaktyvios, nėra apetito, sunkus ir dažnas kvėpavimas, atsiranda rinitas ir kosulys. Liga gydoma specialiu serumu ir antibiotikais (penicilinu ir tetraciklinu). Norint išvengti pastereliozės, rekomenduojama skiepytis.

Pasteureliozė

Bruceliozė

Ši liga dar vadinama Maltos karščiavimu. Paprastai ožkų bruceliozė yra besimptomė. Ožkose sėklidės po truputį išsipučia, o patelėse tešmuo formuojasi mazgeliniai. Bruceliozė sukelia nevalingus persileidimus ir poliartritą. Liga yra užkrečiama ir perduodama per užkrėstų gyvūnų pieną ir mėsą bei per tiesioginį kontaktą. Bruceliozė nėra išgydoma, tačiau yra vakcina nuo jos, tačiau skiepyti gali tik sveiki vaikai.

Infekcinė pleuropneumonija

Tai užkrečiama liga, kurią iš sergančių gyvūnų perduoda oro lašeliai. Sergančios ožkos pradeda kosėti, jose iš nosies atsiranda gleivių, pastebima letargija, depresija, staigus temperatūros pakilimas. Pleuropneumonija dažnai žudo ožkas. Jis gydomas Novarsenoliu. Galite pasiskiepyti prieš pleuropneumoniją.

Infekcinis mastitas

Šiai ligai būdingas stiprus (gangreninis) tešmens uždegimas. Sukėlėjas yra stafilokokas aureus. Infekcija patenka į tešmenį per pažeistą odą ir sukelia dideles raudonas dėmes ir uždegimą. Ankstyvosiose stadijose mastitas gydomas antibiotikais ("Bicilinas") ir vaistais su sulfa. Dėl gangrenos ir abscesų reikalinga operacija.

Mastito priežastys: nešvari patalynė, drėgmė, skersvėjis, šaltis, blogas maitinimasis, tešmens sužalojimai.

Šlapimo furunkulozė

Šios ligos sukėlėjai yra stafilokokai ir streptokokai. Ant sergančių ožkų tešmens atsiranda dideli viriniai, po to jie pūliuoja. Dėl didelių odos pažeidimų pablogėja gyvūnų būklė ir sumažėja pieno išeiga. Furunkuliozė gydoma streptocidu, o oda nušluostoma antiseptikais, verda sutepami jodu, ichtiolio tepalu. Liga pasireiškia netinkama mityba ir priežiūra be patalynės (ant betono) arba ant nešvarių šiaudų.

Šlapimo furunkulozė

Lyties organų ligos

Vyrams ir moterims yra lytinių organų ligos. Dėl šių ligų sumažėja produktyvumas ir reprodukcinės funkcijos. Patinai kenčia nuo orchito (sėklidžių uždegimo). Ši liga atsiranda dėl traumos ir audinių infekcijos, jai būdingas kapšelio patinimas, sunkiais atvejais gydoma antibiotikais ir sulfonamidais.

Moterys kenčia nuo savo ligų (vestibulito, vulvito, vaginito), tai yra, makšties uždegimo, išskiriant skystą ir drumstą eksudatą. Kaip gydymas yra paskirtas antimikrobinių emulsijų ir tepalų patekimas į makštį.

Trichofitozė

Tai žiedinis kirminas, tai yra užkrečiama grybelinė liga, kai ant odos atsiranda plikų vietų, padengtų plutais ir žvyneliais. Grybus galima rasti dirvožemyje, juos nešioja graužikai ir sergantys gyvūnai. Trichofitozė gydoma fungicidais, kaip prevencinė priemonė atliekama vakcinacija.

Infekcinis stomatitas

Tai virusinė liga, kuriai būdingas burnos gleivinės uždegimas ir padidėjęs seilėtekis, burbuliukų atsiradimas burnoje, opos. Stomatito priežastis: šiurkštus ir nekokybiškas pašaras. Kartais spuogus burnoje sukelia snukio ir nagų liga. Paprastas stomatitas gydomas streptocido milteliais, skalaujant burną silpnu kalio permanganato, sodos ar ramunėlių tirpalu.

Pėda

Ligą sukelia ganykloje randamos bakterijos, kurios užkrečia kanopų epitelį. Tarpupirščio plyšyje atsiranda uždegimas, pūlingos išskyros, ožka limpa, jos temperatūra pakyla. Gydymo metu kanopos plaunamos, daromos vonios, o pačiam gyvūnui skiriamos antibiotikų injekcijos („Nitox 200“).

Neužkrečiamos ožkų ligos

Naminiai gyvūnai yra jautrūs sąlygoms ir pašarams. Jei ožos laikomos ožkos, jos gali sušalti. Dėl netinkamos mitybos, prastų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų sumažėja jų imunitetas, atsiranda medžiagų apykaitos ar skrandžio problemų.

Trichofitozė

Artritas ir artrozė

Tai yra sąnarių ligos. Ligos vystymąsi galima išvengti maitinant ožkas ankštiniais augalais ir suteikiant vitamino D. Artritas ir artrozė yra sunkūs ir ne visada išgydomi. Būdingiausi ligų požymiai: sąnarių formos pokyčiai, skausmas, patinimas, gailėjimasis. Sergantis gyvūnas didžiąją laiko dalį guli, dažnai kvėpuoja, jo temperatūra pakyla. Pacientams yra išrašomi hongroprotektoriai, steroidai ir NVNU.

Raketos

Priežastis: vitamino D trūkumas, ananitarinės sulaikymo sąlygos, maitinimas rūgščiu ir sugedusiu maistu. Tai mažų vaikų, gimusių iš susilpnėjusių karalienių ir negaunančių pakankamai saulės šviesos, liga. Sergantys gyvūnai mažai juda, prastai maitinasi, atsilieka nuo augimo ir vystymosi. Gydymui skiriamos vitamino D ir kitų vitaminų bei mineralų injekcijos, taip pat pagerinamas maitinimas, vaikščiojimas grynu oru.

Avitaminozė

Liga atsiranda, kai pašaruose trūksta vitaminų. Gyvūnai silpnėja, tampa mieguisti, dingsta jų apetitas, sunkiais atvejais būna traukuliai vaikui ar persileidimai moterims. Gydymo metu pagerėja ožkų laikymo ir šėrimo sąlygos, taip pat skiriami vaistinių vitaminai ir mineralai. Žiemą kaip vitamino trūkumo prevenciją rekomenduojama duoti eglių ir pušų šakų, daržovių (morkų, moliūgų, burokėlių).

Traumos

Šie aktyvūs gyvūnai dažnai sužeidžiami ganykloje. Yra visokių sužalojimų: tešmuo, spenelis, kanopos, galūnės. Pažeidimo vieta turi būti dezinfekuota antiseptiku. Jei yra kraujavimas, jį reikia nutraukti sandariu tvarsčiu. Galūnių lūžiams dedamas įtvaras. Sužalotas kanopas apdorojamas dezinfekuojančiu tirpalu ir užrišamas tvarsčiu.

Mastitas (neužkrečiamas)

Jei ožka suserga patempusi mastitu, tai reiškia, kad ji buvo melžiama per vėlai arba infekcija pateko į tešmenį, pavyzdžiui, dėl spenelio sužalojimo ir nešvarios patalynės. Gydymo metu tešmuo masažuojamas ir sutepamas ichtiolio tepalu arba vaistu, kurio pagrindą sudaro novokainas, pienas pašalinamas, o jei nustatoma bakterinė infekcija, skiriamas Mastiet Forte.

Ožkos mastitas

Įtrūkę speneliai

Ši problema kyla dėl netinkamo melžimo, ožkų laikymo ant šiurkščios patalynės arba vaikų maitinimo pienu. Įtrūkimai speneliuose yra gydomi antiseptikais. Tešlą galima nuplauti šiltu virintu vandeniu ir sausai nušluostyti. Prieš kiekvieną melžimą rekomenduojama tepalus sutepti riebalais arba vazelinu.

Ketozė

Metabolinė liga, pasireiškianti tada, kai maiste yra perteklius grūdų mišinių. Tipiški simptomai: acetono šlapimo ar pieno kvapas. Ketozė gydoma koreguojant dietą, praturtinant dietą daržovėmis, pasaldintomis vandeniu. Žiemą skiriamos eglių ar pušų šakos ir vaistinių vitaminai.

Apsinuodijimas

Jei ožka nieko nevalgo, meluoja ir dejuoja, ji turi skrandžio problemų, tai reiškia, kad ji yra apsinuodijusi. Priežastys: valgyti nuodingus augalus, prastos kokybės pašarus, naudoti nuodingas medžiagas, pesticidus, vaistus. Gydymas priklauso nuo nuodų aktyvumo. Apsinuodijimas gydomas skrandžio plovimu, klizma. Gyvūnams skiriami adsorbentai (aktyvintoji anglis) ir diuretikai.

Prevencija apima pašarų kontrolę. Ypač svarbu stebėti mažų vaikų, kurių organizmas gali nesusidoroti net su nuodingais augalais (drugeliais, saldžiaisiais dobilais), mitybą.

Dispepsija

Tai virškinimo sutrikimas naujagimiams. Patologija atsiranda dėl netinkamos nėščių moterų, kurios pagimdė silpnus jauniklius, mitybos. Vaikai šmeižia, nieko nevalgo, guli ant grindų. Jaunesniems žmonėms yra įvedami bikarbonato ir natrio chlorido, antibiotikų, sulfonamidų tirpalai.

Gastroenteritas

Tai liga, pasireiškianti valgant sugedusį ar pelėsį turintį maistą. Sergančioms ožkoms dingsta apetitas, atsiranda viduriavimas. Gastroenterito gydymui skiriami vidurius laisvinantys ir antiseptiniai vaistai („Salol“).

Ūmus typaninis randas

Ši liga yra netinkamo šėrimo rezultatas. Jei ožka valgo daug ankštinių augalų ar muiluotų augalų, šlapios žolės, geria daug vandens, tada dėl joje susikaupusių dujų gali išsipūsti. Simptomai: atsisakymas valgyti, depresija. Ožka nustoja raugti, kartais purto galvą. Tympania gydoma ištraukiant liežuvį iš burnos arba išleidžiant dujas guminiu vamzdeliu.

Ūmus typaninis randas

Bronchitas

Bronchų uždegimas sukelia hipotermiją ir blogą maitinimąsi. Liga atpažįstama dėl stipraus ar silpno kosulio. Bronchitas gydomas vaistais (antibiotikais, sulfonamidais, aminofilinu).

Parazitinės ligos

Tokie gyvūnai kaip ožkos ganosi pievoje, tai yra, jie valgo iš žemės, valgo neplautas daržoves, taip pat liečiasi su įvairiais augintiniais (vištomis, šunimis, katėmis). Apsaugoti juos nuo kirminų ir blusų įmanoma tik naudojant prevencines priemones, tai yra skiepijant („Ivomek“, „Dectomax“ ir kitus makrociklinius laktonus).

Echinokokozė

Ši liga dažniausiai pasireiškia šunims. Priežastiniai echinokokozės sukėlėjai yra echinokoko lervos. Parazitai gali gyventi žarnyne, plaučiuose, blužnyje, inkstuose, kepenyse ir net širdyje. Liga yra besimptomė. Tik skiepijimas padeda apsisaugoti nuo echinokokozės.

Fascioliazė

Liga pasireiškia užsikrėtus trematodais iš fasciola genties. Šis parazitas gyvena kepenyse. Sergančios ožkos prastai maitinasi, silpnėja, akių gleivinės tampa gelsvos. Fascioliasis gydomas antihelmintikais (Hexychol, Acemidophen).

Monieziozas

Naminių gyvūnų ligas sukelia į juosteles panašios moniesos, gyvenančios plonojoje žarnoje. Užkrėstos ožkos praranda apetitą, išsivysto viduriavimas, išmatose matomi parazitų fragmentai. Gydydami naudokite anthelmintinius vaistus („Fenasal“).

Piroplazmozė

Tai sezoninė liga, kurią neša ixodid erkės. Parazitai įsikuria kraujo ląstelėse ir sunaikina raudonuosius kraujo kūnelius. Sergantys gyvūnai tampa silpnesni, jų temperatūra pakyla. Jei negydoma, ožka gali mirti. Gydymui naudojami vaistai "Flavacridinas", "Azidinas".

gydymas vaikais

Aimeriozė

Tai yra paprasčiausios kokcidijos, kurios gyvena plonosios žarnos epitelio ląstelėse. Užkrėstos ožkos netinkamai maitinasi, mesti svorį, vilioti, pakyla jų temperatūra. Gydymui skiriami vaistai "Clopidol", "Pharmcoccid", "Norsulfazol", "Monensin", "Khimkoktsid".

Linognatosis

Tai liga, kurią sukelia utėlės. Sergančios ožkos trinasi prie medžių ir sienų, numeta svorio, joms atsiranda niežėjimas, dermatitas. Gydymo metu skiriami vaistai "Deltanol", "Baymek".

Kokią kūno temperatūrą turėtų turėti ožka?

Normali suaugusio ožio kūno temperatūra yra 38,5–40,5 laipsnio. Tai galite išmatuoti naudodami specialų prietaisą - termometrą su ilgu galu, kuris įkišamas į gyvūno išangę.Jei temperatūra yra žema (36-37 laipsniai), tada, greičiausiai, tai yra apsinuodijimo ar medžiagų apykaitos ligų simptomas. Per didelis (41–42 laipsnių) laipsnis rodo infekcinį, uždegiminį ligos pobūdį. Be to, užkrėstas ožkos kaklas prakaituoja, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, o ausys ir kojos tampa šaltos. Vidutinė, tai yra, normali temperatūra yra geros sveikatos požymis.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas