Triušio hemoraginės ligos simptomai ir gydymas

Mirtina virusinė liga pasireiškia staiga, greitai plinta ir gali baigtis viso gyvulio mirtimi. Dėl hemoraginės triušių ligos, dar vadinamos hemoragine pneumonija ir hepatitu su nekroze, įvyksta stiprūs struktūriniai vidaus organų pokyčiai, todėl gyvybinė organizmo veikla tampa neįmanoma. Vienintelis būdas užkirsti kelią infekcijai yra skiepijimas.

VGBK aprašymas ir istorija

Pirmą kartą virusinė hemoraginė triušių liga pasireiškė vienoje Kinijos provincijų XX amžiaus pradžioje, nors ligos sukėlėją XIX amžiuje atrado prancūzų mikrobiologas Luisas Pasteuras. Mokslininkas nustatė virusą naminiuose paukščiuose, tačiau eksperimentiškai išsiaiškino, kad infekcija paveikia įvairių rūšių gyvūnus.

1984 m. Infekcija persikėlė iš Kinijos į Tolimųjų Rytų valstybinį ūkį, dėl kurio žuvo visos triušių populiacijos. Virusinis maras ėmė sparčiai plisti visoje Rusijoje ir Europoje, iki 1986 m. Jis užėmė didžiąją dalį Europos triušių fermų.

Ši liga ypač smarkiai išplito Italijoje po Kinijos užkrėstos triušienos mėsos importo.

Ligos sukėlėjas, turintis RNR geną, veikia visą gyvūno kūną, yra ypač atkaklus, nebijo nei aukštos temperatūros, nei šalčio, nei net buitinių chemikalų, kuriuose yra chloro ir eterių. Užšąla -50 ° C temperatūroje, bet atgyja atgyjant. Gyvūno kūne jis išlieka gyvybingas maždaug 100 dienų. Gali sukelti epidemijas ištisus metus.

Žmogaus organizmui virusinė infekcija nėra pavojinga. Patekusi į triušio kūną, ji:

 • pradeda aktyviai daugintis;
 • su krauju per indus perkeliami į limfmazgius;
 • išskiria nuodingas atliekas;
 • tai veda prie ląstelių struktūrų ir kraujagyslių sienelių sunaikinimo;
 • rezultatas yra hemoraginė liga.

triušio hemoraginė liga

Yra dvi hemoraginės ligos formos:

 1. Aštrus. Turi sunkių simptomų. Dažniausiai atsiranda po streso, perkeliant ar pervežant, kai sergantys triušiai yra sveiki. Užkrėstas individas miršta per 2–3 dienas.
 2. Lėtinis. Gali būti besimptomė. Paprastai susijęs su nekokybiška gyvūnų priežiūra. Sergantis asmuo išgyvena, jei imunitetas turi laiko susiformuoti. Tačiau išlikęs triušis visada nešios virusą.

Infekcijos būdai

Mirtinos hemoraginės infekcijos perdavimo būdas daugiausia yra ore. Bet triušis taip pat gali užsikrėsti kontaktuodamas su sergančiu asmeniu, jo išmatomis, seilėmis ar užsikrėtusiais daiktais.Pats darbuotojas gali užkrėsti infekciją pernešdamas ją į rankų ir drabužių odą, paliesdamas narvus, patalynę, šėrimo lovį, įrangą, liečiant užkrėstų gyvūnų odą ir mėsą.

triušio hemoraginė liga

Hemoraginis virusas išlieka gyvybingas mediniuose narvuose 2 mėnesius, ant metalinių instrumentų, maiste, vandenyje ir išmatose - mėnesį, natūralioje aplinkoje - iki 3 mėnesių.

Eksperto nuomonė
Zarechny Maxim Valerievich
Agronomė, turinti 12 metų patirtį. Mūsų geriausias vasarnamių ekspertas.
Virusinę infekciją galima rasti sausame ir šviežiame žolių maiste, renkamame ten, kur gali gyventi sergantys graužikai, arba ten, kur buvo palaidotos nuo hemoraginės ligos mirusių triušių skerdenos.

Viruso šaltiniai gali būti krūvos atliekų, nuotekų ir patalpų, kuriose perdirbamos mėsos ir triušių odos, jei nesilaikoma sanitarinės saugos standartų, dezinfekavimas neatliekamas. Kraujavimas netgi gali plisti iš veterinarijos įstaigų, jei ten pažeidžiamos epidemiologinės prevencijos taisyklės. T. y., Daugeliu atvejų dėl ligos plitimo kalti patys žmonės.

Ligos simptomai

Hemoraginės ligos inkubacinis periodas trunka 2–3 dienas. Užkrėstas gyvūnas atrodo sveikas ir gerai valgo. Hemoraginė liga vystosi greitai, simptomai atsiranda staiga ir per vėlai, kai augintinis yra ant gyvybės ir mirties slenksčio. Daugeliu atvejų nuo pirmųjų simptomų iki triušio mirties praeina tik kelios valandos.

triušio hemoraginė liga

Ūmios hemoraginės ligos formos pasireiškimas:

 • karščiavimas, kūno temperatūra 40–42 ° C (esant 38–39 ° C normai);
 • silpnumas, letargija;
 • apetito stoka;
 • sunkus kvėpavimas, dusulys;
 • viduriavimas su gausiu skysčių išmatų išsiskyrimu.

Kartais ūminė ligos forma pasireiškia kaip hiperaktyvumas. Tai reiškia, kad inkubacijos laikotarpis trunka tik keletą valandų. Simptomų nėra, jie tiesiog neturi laiko pasirodyti. Iš pažiūros sveikas triušis staiga pradeda plakti traukuliais, gaudo orą, tada užmiega.

Vienintelis simptomas, rodantis greitą mirties atvejį hiperaktyvioje ligos formoje, yra apetito stoka. Sveikas triušis visada kramto maistą. Jei jis nustotų valgyti, tada jis pradėjo kraujuoti gerklėje ir blužnyje, sunaikinami plaučių, širdies, kraujagyslių, kepenų ir inkstų audiniai, o tai reiškia, kad netrukus prasidės mirties mėšlungis. Dažnai hemoraginė liga pasireiškia kartu su myxomatosis - dar viena virusine liga. Taip yra dėl organizmo imuninės sistemos silpnėjimo.

daug triušių

Lėtinės hemoraginės ligos požymiai yra šiek tiek skirtingi:

 • rinitas;
 • konjunktyvitas su kraujavimu akių obuolių gleivinėse;
 • blyškumas ir melsva gleivinių spalva, mėlynės po oda;
 • virškinamojo trakto sutrikimas;
 • kraujavimas iš išangės;
 • vėmimas krauju, kraujavimas iš dantenų;
 • plaučių uždegimas su normaliu ir pūlingu eksudacija.

Ligos diagnozė

Diagnozę nustato patologas po skrodimo. Jei sveikai atrodantis triušis staiga miršta, jį reikia pristatyti į veterinarijos laboratoriją. Veterinarijos gydytojas turi įsitikinti, kad gyvūnas nemirė dėl panašių simptomų patologijų: intoksikacijos, salmoneliozės, pastelluliozės, hipertermijos.

du triušiai

Skrodimo metu patologas atskleidžia šiuos hemoraginės ligos požymius:

 • išsiplėtusios, kraujo pripildytos kepenys;
 • patinusi blužnis 2–3 dydžiai, juoda su krauju;
 • virškinamojo trakto uždegimas;
 • kraujo krešuliai užblokavo kraujagysles;
 • patinę ir patamsėję plaučiai, kraujosruvos su kraujo taškais;
 • kraujo obuolių obuoliai;
 • krauju užpildytas nosiaryklė;
 • kraujavimo opos burnoje;
 • sunaikinti limfmazgių audiniai.

HBV gydymas triušiais

Negalima išgydyti virusinės hemoraginės patologijos. Neįmanoma išgelbėti sergančio triušio. Laiku skiepijant galima užkirsti kelią gyvulių užkrėtimui. Nors vakcinų efektyvumu negalima vadinti 100 proc. Triušiai skiepijami asocijuota (dviejų komponentų) arba vieno komponento vakcina. Pirmasis apima VGBK ir myxomatosis padermes, antrasis - tik VGBK padermę.

triušio dūris

Dažni vaistai:

 • „Rabbiwak V“ (Rusija);
 • „Cunipravac RHD“ (Ispanija);
 • „Dervaximixo“ (Prancūzija);
 • „Audinių inaktyvuota aliuminio hidroksido vakcina“ (Rusija).

Patyrę ūkininkai pataria naudoti dviejų komponentų vakcinas. Pirmoji injekcija atliekama triušiui, kuriam sukako 1,5 mėnesio. Kita procedūra atliekama praėjus 3 mėnesiams po pirmosios. Manoma, kad kiti skiepai turėtų būti daromi kas 6 mėnesius.

Ūkininkas gali pats paskiepyti naminius gyvūnus arba gali kreiptis į veterinarą. Vakcina švirkščiama į šlaunies raumenis. Dozė - 0,5 cm3... Prieš procedūrą adatos sterilizuojamos, triušio šlaunies oda dezinfekuojama alkoholiu.

Ligos prevencija

Virusinė hemoraginė patologija negydoma, tačiau jos galima išvengti, jei bus laikomasi prevencinių priemonių:

 • laiku paskiepyti triušius;
 • laikyti įsigytus ir vakcinuotus gyvūnus karantine;
 • laikykite triušius laikydamiesi sanitarinių ir higienos normų;
 • reguliariai valykite ir dezinfekuokite triušių narvus.

triušio hemoraginė liga

Veiksmai epizootijos atveju:

Kai hemoraginė liga jau prasidėjo, jie nedelsdami atlieka šiuos veiksmus:

 1. Sveiki gyvūnai perkeliami į saugią vietą, skiepijami.
 2. Narvai ir inventorius dezinfekuojami iš purškimo įtaiso, kruopščiai išvalomi karštu kaustinės sodos tirpalu. Ko negalima valyti, jis sunaikinamas. Formalinas, karbolio rūgštis, fenolis, hidratuotos kalkės, „Ecocid“, „Glutex“, „Virotsid“ naudojami kaip dezinfekavimo priemonės.
 3. Tiektuvai ir girdyklos 3 valandoms panardinami į formaldehido arba kalcio hipochlorito tirpalą.
 4. Ląstelių sienos, jei įmanoma, yra apdorojamos pūtikliu.
 5. Duobėje sudeginamos negyvų gyvūnų skerdenos, patalynė, maisto gabaliukai, išmatos, darbo drabužiai, plastikinė įranga.
 6. Vieta, kur buvo sergantys triušiai, duobė ir mėšlo krūva apibarstyti kalkių milteliais.
 7. Jie sunaikina peles, žiurkes, vabzdžius, gyvenančius šalia triušio, galinčio pernešti hemoraginę infekciją.
 8. Pabaigoje triušiai ir narvai kruopščiai nuplaunami sodos tirpalu. Dezinfekuokite automobilį, kuriuo buvo gabenami gyvūnai.

Po 2 savaičių patartina pakartoti aprašytą veiklą. Griežtai draudžiama valgyti sergančių triušių mėsą, naudoti odas. Nauji gyvūnai į ūkį gali būti atvežti praėjus dviem savaitėms po dezinfekavimo priemonių. Kad hemoraginė liga nepasikartotų, turėtumėte laiku paskiepyti augintinius, tinkamai jais pasirūpinti, palaikyti švarą ir tvarką triušiuose.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas