Kaip auginti ir prižiūrėti svogūnus lauke, norint gauti gerą derlių?

Svogūnai turi būti auginami laikantis tam tikrų agrotechnikos taisyklių. Tai leis jums nuimti turtingą ir aukštos kokybės derlių.

Svogūnų biologinės savybės

Svogūniniai svogūnai priklauso lelijų (svogūnų) šeimai ir vienaląsčiams. Tėvyne laikoma Vidurinė Azija. Ši daržovė auginama beveik visuose sodo sklypuose. Prieskonių galvos naudojamos kaip prieskoniai ir dedamos į daugelį patiekalų.

lanko bruožai

Svogūnai yra daug maistinių medžiagų. Skonį ir kvapą lemia didelis eterinių aliejų kiekis. Jų kiekis gali būti skirtingas, viskas priklauso nuo auginimo sąlygų, subrandinto derliaus brandumo ir laikymo. Žinodami svogūnų priežiūros ir auginimo paslaptis, galite gauti sveiką, sodrų ir aukštos kokybės derlių.

naudingų medžiagų

Išskiriama daugiau nei 400 svogūnų rūšių, tačiau į kultūrą įvesta tik 10 iš jų. Daržovė priklauso vienerių, dvejų ir trejų metų augalų grupei. Sėjant sėklas (nigella), gaunamas rinkinys. Sėklos yra mažos, sveria tik apie 1 g, daigai pasiekia 2 cm skersmens.Sodinant daigus, gaunamos stambios svogūnų galvos. Kai jie pasodinami trečiaisiais metais, jie vėl gauna strėles su dėžutėmis, kuriose sunoksta sėklos.

Svogūnai yra šalčiui atsparūs augalai. Sėklos sudygsta maždaug +3 laipsnių temperatūroje. Tačiau augimas ir vystymasis geriausiai vyksta esant +11 laipsnių oro temperatūrai.

supažindinta su kultūra

Svogūnų šaknų sistema yra silpnai išvystyta, todėl tai kelia didelius reikalavimus dirvožemio sudėčiai. Be to, auginant svogūnus reikia ypatingos priežiūros.

Svogūnų veislė

Yra dvi didelės svogūnų grupės auginimui lauke:

 1. Veislių grupė šiauriniams regionams, kur dienos šviesos laikas yra apie 16 valandų. Tik tokiu dienos metu susiformuos dideli svogūnėliai ir išsivysto sėklos. Esant trumpoms dienos šviesos valandoms, šiaurinėms veislėms bus laikas formuoti tik žaliąsias plunksnas.
 2. Pietinės svogūnų veislės gali sudaryti didelę, tankią ir sultingą svogūnėlį trumpomis dienos šviesos valandomis (dienos trukmė yra apie 12 valandų). Jei tokios veislės bus sodinamos regionuose, kuriuose prailgintos dienos šviesos valandos, lemputė bus prastai suformuota ir laikoma.

šaknų sistema

Šiuo metu selekcininkai kuria veisles, kurios nereaguoja į dienos šviesą. Sodinant tiek šiauriniame, tiek pietiniame regionuose, galite gauti gerą derlių.

Prieš sėją atviroje žemėje, bet kokią sodinamąją medžiagą rekomenduojama apdoroti augimo stimuliatoriais ir dezinfekavimo tirpalais.

veislių veislės

Svogūnai skirstomi į grupes pagal skonį.

Egzistuoja svogūnų rūšys, kurį galima suskirstyti pagal skonį. Viskas priklauso nuo cukraus ir eterinių aliejų santykio lemputės sudėtyje:

 • Aštrus.
 • Pusiau aštrus.
 • Saldus (salotos).

svogūnas padalijamas

Jei šio kultivuojamo augalo cukraus kiekis yra mažas, eterinių aliejų nėra. Lankas nebus labai aštrus ir sukels nedaug žalių plunksnų. Be to, tinkama priežiūra daro įtaką skoniui ir atsižvelgiant į visas žemės ūkio technologijų taisykles. Selekcininkai kasmet pristato naujas svogūnų rūšis. Tarp naujųjų veislių yra tokių, kurios turi saldų skonį be kartumo.

Sevok sodinami labai anksti pavasarį (balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje) arba daigai. Sėjama „Nigella“ daigai prasideda vasario viduryje ar pradžioje. Per du mėnesius sodinukai bus paruošti transplantacijai į nuolatinę vietą. Kad kultūra gautų visas būtinas maistines medžiagas, ji turi būti tinkamai prižiūrima.

cukraus kiekis

Bendrieji žemės ūkio svogūnų auginimo metodai

Jei laikomasi visų agrotechnikos metodų, tuomet rūsyje galite užsiauginti gerą svogūnų derlių. Norėdami tai padaryti, pagaminkite specialias medines lentynas su apšvietimu. Konstrukcijos apačioje klojamas plastikinis įvyniojimas, o dirvožemis uždengiamas. Ateityje auginimo technologija nesiskiria nuo lovų priežiūros lauke.

auginimo agrotechnologija

Pirmtakai ir suderinamumas

Priežastis, kodėl svogūnas neauga sode, kartais yra neteisinga sodinimo vieta.

Geriausi svogūnų pirmtakai yra tokios daržovės kaip kopūstai, agurkai, pomidorai, bulvės, cukinijos ir ankštiniai.

Šalia svogūnų lovų galite sodinti morkas, kopūstus, burokėlius, ridikėlius, žoleles (krapus, petražoles, kalendrą).

pirmtakai ir suderinamumas

Dirvožemio reikalavimai

Norint, kad svogūnų galvos sode augtų dideli, dirvožemis turi atitikti tam tikrus reikalavimus:

 • Dirvožemis lovose turėtų būti drėgnas, ypač per pirmąsias savaites po pasodinimo. Tačiau neleidžiama pilti vandens, nes dėl to sumažėja skonis, puvimas ir sutrumpėja derliaus galiojimo laikas.
 • Turi būti neutralus rūgštingumas. Jei padidėja rūgštingumas, rekomenduojama pridėti medžio pelenų.
 • Norėdami užauginti milžiniškus svogūnus, dirvožemyje turi būti daug maistinių medžiagų, ypač organinių medžiagų. Net rudenį į dirvą įterpiamas kompostas ar humusas 5–6 kg už 1 kv. m.

dirvožemio reikalavimai

Svogūnai gerai auga purioje, priemolio, priemolio ar priemolio dirvoje, kuriai būdingas didelis drėgnumas ir drėgmės pralaidumas. Jei dirvožemis yra sunkus ir rūgštus, derlius bus prastas.

Aplinkosaugos reikalavimas

Kitas nepalankus veiksnys, kodėl svogūninė lemputė neauga, yra blogos oro sąlygos. Svogūnai yra šalčiui atsparūs pasėliai, todėl juos galite sodinti jau gegužės pradžioje, kai oro temperatūra yra apie +5 laipsnių. Tokiu atveju dirvožemio temperatūra neturėtų būti žemesnė kaip +10 laipsnių.

pamestas svogūnas

Aušinimas daro įtaką augalo vystymosi ir augimo greičiui. Svogūnų galvos užauga mažos, augalas turi silpną imunitetą, nuimtas derlius bus blogai laikomas.

Ropių svogūnų auginimo specifika iš komplektų

Didelės galvos gaunamos auginant svogūnus kinų būdu. Sėklų medžiaga sodinama ant kalvos - iš anksto paruošti keteros. Svogūnėliai pagilinami 3 cm ir apibarstomi nedideliu žemės sluoksniu.

auginimo specifika

Dirvos paruošimas sėjai

Dirva sevka sodinimui pradedama ruošti rudenį. Vietą rekomenduojama kasti giliai (iki 25 cm gylio), tuo pačiu tręšiant kalio-fosforo trąšomis. Augant rudeniniam dirvožemiui, padidėja galimybė absorbuoti drėgmę. Esant dideliam dirvožemio rūgštingumui rudenį, rekomenduojama pridėti medžio pelenų, dolomito miltų ar malto kreidos.

Pavasarį nereikia kasti per giliai dirvožemyje, nes birus substratas neleidžia sėkloms sudygti. Geriau pavasarį atlaisvinti plotą grėbliu ir pridėti nitroammofosko.

dirva sėjai

Kiek dienų svogūnai užauga, priklauso nuo veislės. Vidutiniškai daržovei užaugti reikia 2,5–3 mėnesių. Jis sodinamas gegužę ir pradedamas kasti rugpjūtį. Net jei svogūno galvutė nėra pakankamai išaugusi, brandindami neturėtumėte jos per daug eksponuoti žemėje. Kai tik plunksnos pagelsta, nudžiūsta ir nukrenta ant žemės, jos pradeda kasti.

„Sevka“ paruošimas

Jei parduotuvėje buvo nusipirktas bet kurios rūšies svogūnų rinkinys, tada jis turi būti džiovinamas paskirstant vienu sluoksniu ant kartono ar audinio medžiagos, esančios atokiau nuo šildymo prietaisų. Jei sėkla buvo auginama savarankiškai, tada prieš sodinimą ją reikia kruopščiai pašildyti, kad suaktyvėtų augimas. Reikia kaitinti dvi savaites +20 laipsnių temperatūroje, po to kaitinti 8-10 valandų +35 laipsnių temperatūroje.

priklauso nuo veislės

Galite tiesiog užpilti karštu vandeniu ant sevok prieš sodindami 15–20 minučių (vandens temperatūra turėtų būti apie 45 laipsnių). Po to rinkinys perpilamas į šaltą vandenį.

Po atšilimo naudinga sodinamąją medžiagą sudėti į augimą skatinančius tirpalus. Šiuo tikslu naudojami tokie vaistai kaip Zircon, Rost, Gumisol.

Svogūnų sėklos dezinfekuokite prieš sodindami į atvirą žemę. Šiuo tikslu jis dedamas į silpną kalio permanganato tirpalą arba į tirpalą su vario sulfatu (10 litrų imama 5 g vario sulfato).

apšilimo procedūros

Sodinti sevką

Geriausia sevką sodinti gegužės viduryje, kai oras stabilus. Dirva turėtų sušilti iki +12 laipsnių. Geriausia tūpimo vieta yra pakilusi vieta, kurioje neteka požeminis vanduo. Svetainė visą dieną turėtų būti veikiama saulės spindulių be kliūčių.

Pasirinktoje vietoje vagos daromos 15–18 cm atstumu, 3 cm gyliu. Po to vagos laistomos šiltu vandeniu ir sodinukai sodinami maždaug 8–10 cm tarpais. Per daug negilinkite sodinukų, jie uždengia jį nedideliu žemės sluoksniu.

Po sodinimo rinkiniams reikia ypatingos priežiūros. Laistyti reikia du kartus per savaitę, neturėtumėte leisti plisti piktžolėms, o po dviejų savaičių turite atlikti pirmąjį viršutinį padažą.

šiltas oras

Viršutinis padažas

Tinkama svogūnų priežiūra lauke yra tinkama trąšų tręšimas:

 • Pirmasis šėrimas atliekamas 15-17 dienų po pasodinimo, kai prasideda aktyvaus žalumos augimo fazė. Jei plunksna užauga silpna, plona ir blyški, tuomet mikroelementų galima pridėti anksčiau. Jie naudoja tirpalą, pagrįstą karbamidu, kuris pilamas po šaknimi, nitroammofosą. Kaip pirmasis šėrimas yra tinkamas skystas devynių mulleų tirpalas.
 • Kitas tręšimas atliekamas birželio viduryje, praėjus trims savaitėms po pirmojo apvaisinimo. Šiuo metu požeminė augalo dalis aktyviai vystosi, todėl svarbu pridėti kalio-fosforo kompozicijas. Galite paruošti superfosfato ir kalio druskos tirpalą.
 • Trečiasis kalio fosforo trąšomis (be azoto) tręšimas atliekamas tik tuo atveju, jei dirvožemis yra išeikvotas, o patys augalai atrodo silpni ir blogai vystosi.

kitas įrašas

Jei rudenį buvo įvežta organinių medžiagų, visos augalų liekanos buvo pašalintos iš aikštelės, tada to paprastai pakanka norint gauti gerą derlių.

Laistyti

Kitas dalykas, į kurį reikia atsižvelgti auginant svogūnus, yra tai, kad jie mėgsta drėgną dirvą. Pirmą mėnesį svogūnų daigų laistymas turėtų būti atliekamas kas dvi savaites. Jei oras yra sausas ir karštas, tada girdyklų skaičius padidėja iki kartą per savaitę.

Laistymo vanduo visada turi būti šiltas ir geriau jį užpilti tarp eilučių. Patartina procedūrą atlikti vakare arba anksti ryte.

augančius svogūnus

Dirvožemis atsilaisvina po laistymo.Ši procedūra naikina kenkėjus ir jų lervas, užkerta kelią plutos susidarymui ir leidžia deguoniui ir maistinėms medžiagoms greičiau pasiekti augalų šaknis.

Po laistymo dirvožemis turi būti drėgnas iki 10 cm gylio.Lembalų formavimosi metu laistymo gausumas padidėja.

Likus dviem savaitėms iki numatomo derliaus, jie nustoja laistyti ir atlieka tik sausą purenimą. Tai leis visoms maistinėms medžiagoms kauptis galvoje ir nesudaryti plutos dirvos paviršiuje.

 sunaikinti kenkėjus

Atsipalaidavimas, retinimas

Svogūnui augant, retinimas atliekamas. Tankiai sodinant, atliekami du retinimai. Nuimami silpniausi ir mažiausi augalai. Pirmą kartą retindami, palikite 4 cm atstumą tarp augalų. Antrasis retinimas atliekamas po mėnesio, paliekant 8 cm atstumą tarp svogūnų.

Atsukimas atliekamas laistant dirvą ir po lietaus. Ši procedūra neleidžia plisti piktžolėms ir leidžia deguoniui prasiskverbti į šaknis be kliūčių.

retinimas

Ar reikia nupjauti dirvą nuo svogūnėlių, sprendimą kiekvienas augintojas priima savarankiškai. Tačiau buvo pastebėta, kad procedūra leidžia greičiau perkelti nokinimo periodą, nes į lemputę prasiskverbia daugiau šviesos ir šilumos. Dirbti dirva turėtų būti likus kelioms savaitėms iki derliaus nuėmimo.

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Dažnai daržovių lovos puolamos nuo vabzdžių kenkėjų ir įvairių infekcijų. Siekiant sumažinti šių nelaimių riziką, atliekamas profilaktinis svogūnų lovų gydymas. Gali būti naudojami tiek liaudies preparatai, tiek paruošti, parduotuvėje pirkti vaistai.

apsauga nuo ligų

Prevenciniais tikslais svogūnai gali būti gydomi vario sulfato pagrindu pagamintu tirpalu. 5 g šio komponento ištirpinama 10 litrų vandens ir pridedama 30 ml skysto muilo.

Medžio pelenai, malti pipirai, tabako dulkės padeda apsisaugoti nuo ligų ir kenkėjų. Šių komponentų mišinys apibarstomas svogūnų eilėmis. Tarp eilių dirvą galima laistyti druskos tirpalu (200 g stalo druskos praskiedžiama 10 litrų vandens).

Padeda sunaikinti kenkėjų lervas atsilaisvinant. Svogūnus kiek įmanoma dažniau nuimkite, ypač po laistymo ar po lietaus.

tabako dulkės

Derlius

Derliaus nuėmimas prasideda po to, kai trečdalis svogūnų laiškų pagelsta, nudžiūsta ir guli ant žemės. Tuo pačiu metu lemputės kaklas tampa minkštas, plonesnis ir išdžiūsta.

Po kasimo pasėlį galima džiovinti tiesiai sode. Jei oras lietingas, svogūnas pašalinamas iš vidaus. Svogūnėliai visiškai išdžiūsta maždaug per dvi savaites.

Dėl svogūnų derliaus saugojimas geriausia pasirinkti vėsų, sausą, tamsų kambarį su gera ventiliacija. Oro temperatūra turėtų būti apie +3 laipsnių.

kasti derlių

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas