Fizinių augalų sodinimas ir auginimas atvirame lauke, veislių aprašymas ir augalų priežiūra

Physalis yra dekoratyvinis augalas - nepretenzingas, atsparus žemoms temperatūroms, todėl naujieji sodininkai leidžia jį auginti. Augalas patraukia dėmesį neįprastais, ryškiais vaisiais, savo forma primenančiais žibintus. Priklausomai nuo veislės, jie yra interjero dekoravimas ar skanus delikatesas. Norėdami gauti neįprastų fizalis uogų derlių, paslėptus "žibintuose" atvirame lauke, turėtumėte žinoti jo sodinimo ir priežiūros ypatumus.

Fizinio kūno aprašymas ir biologinės savybės

Augalas priklauso gausiausiai Solanaceae šeimos gentis, gimtoji Azijoje, Europoje ir Amerikoje. Kultūros pavadinimas iš graikų kalbos išverstas kaip „burbulas“, jis siejamas su neįprasta augalo taurelės forma, turinčia ryškią, rausvai oranžinę spalvą.

Sodininkai vartoja daugiau nei vieną fizalis pavadinimą - molinė spanguolė ar pomidoras, „smaragdinė uoga“, „burbulas“, „pesijos vyšnia“, „marunka“. Dėl to, kad pasėlių daržovių veislės priklauso pomidorų šeimai, jos dažnai lyginamos su šia daržove.

fizinės ypatybės

Yra vienmetis ir daugiametis fizalis, šis žolinis augalas gali būti išsišakojęs, stačias ar išlenktas, genėti stiebus, plikas arba padengtas žema briauna viršuje. Jų aukštis svyruoja nuo 20 iki 120 cm, o laikui bėgant stiebai prie pagrindo tampa sumedėję.

Augalas turi priešingus lapus, vienišas, ašines gėles, esančias visame stiebe. Gėlės taurelė yra varpo formos, tarsi išpūstas; joje yra oranžinės arba raudonos uogos, panašios į mažus rutulius. Vaisiai turi labai malonų aromatą ir, nors fizalis yra dekoratyvinis augalas, kai kuriose jo veislėse jie yra valgomi ir net labai skanūs. Brandinimo laikotarpis priklauso nuo veislės ir sąlygų, kuriomis auga žvirblis.

yra vieneri metai

Populiarios fizalis rūšys ir veislės

Yra daugybė šio naktinių augalų veislių, tačiau ne visos jos yra populiariausios tarp sodininkų. Be to, prieš pasirinkimą verta pagalvoti, ar jums reikia burbulo butelio, kad papuoštumėte sodą ir namus, ar norite paragauti jo skanių vaisių.

Daržovių

Šios rūšies Physalis yra valgomas, yra labai atsparus žemai temperatūrai ir suteikia gausų (iki 50 g) vaisių derlių. Jie naudojami gaminant maistą ir ilgą laiką gali būti laikomi.

Braškių ir uogų

Šias uogų kultūras galima priskirti šilumą mylinantiems augalams, jie duoda mažus vaisius - sveria ne daugiau kaip 10 g. Šios veislės „Physalis“ uogas galima valgyti šviežias, iš jų ruošiami įvairūs desertai - marmeladai, drebučiai, uogienės, konservai.

Augintojai, augindami uogų fizalis, gali susidurti su sunkumais - jie prinokę ilgiau nei kitų veislių atstovai. Tačiau šį trūkumą visiškai kompensuoja didelis derlius ir nepaprastai malonus vaisių skonis ir aromatas.

veislių skaičius

Razinų

Šios veislės „Physalis“ vaisiai yra labai skanūs - saldūs, šiek tiek rūgšti, dėl skonio ir kvapo jie primena ananasus. „Physalis“ razinų sultys yra panašios į mandarinų sultis.

Šios veislės kultūra geriau auga iš sodinukų, vaisiai laikomi iki 4 mėnesių, palaipsniui šiek tiek nudžiūsta, todėl jie atrodo kaip razinos.

Franchet

Dažniau dekoratyvinis augalas auginamas kaip vienmetis, stiebo aukštis siekia 90 cm. Ant vieno ūglio gali atsirasti iki pusantro dešimčio „žibuoklių“ - vaisių, aprengtų ryškia taure.

Auksinis placer

Ankstyvos prinokusios veislės fizalis, krūmų aukštis neviršija 30–35 cm.Uogos yra auksinės, sveria 5–7 g, paprastai vienas krūmas duoda gausų derlių.

skanūs vaisiai

Kinglet

Ji priklauso ankstyvojo nokinimo veislėms, jos uogos naudojamos ruošiant desertus ir konservuotus daržovių patiekalus.

Ananasai

Ši veislė, nepaisant jos pietinės kilmės, gali būti auginama centrinėje Rusijoje. Jis labai greitai subręsta - pirmasis derlius paruoštas iki birželio pabaigos. Ananasų pūslelės vaisiai turi sodrų saldų skonį su užuominomis apie ananasus, juos galima valgyti šviežius ir naudoti paruošimui.

Peru

„Physalis“ iš Peru mėgsta šviesą ir šilumą, todėl tai nėra dažnai aptinkama asmeniniuose sklypuose. Ir jei vasaros gyventojai nusprendžia jį pasodinti, tada tik suteikdami apsaugotą žemę.

Veislės derlius yra mažas, uogos sveria 3–9 g, jos turi didelę maistinę vertę ir yra naudingų mikroelementų ir pektino sandėlis. Minkštimas yra sultingas, ryškus arba rusvai oranžinis, su braškių ir ananasų skoniu.

aukso platintojas

Dekoratyviniai

Sode šis augalas tampa puošmena - šviesus, šventinis, tačiau tuo pačiu nereikėtų pamiršti ir apie jo nuodingumą. Žydi dekoratyvūs fizalis yra padengti tvarkingais oranžiniais žibintais.

Fizinis dauginimasis

Be sėklų dauginimo, vyšnias galima auginti smėliu iš šoninių ūglių ir auginių. Dekoratyvinėse rūšyse iš šakniastiebio formuojasi daugybė ūglių, todėl pavasarį arba rudenį dalį šaknies sistemos su ūgliais galima iškasti iš pagrindinės šaknies ir persodinti.

Kitas metodas yra skiepijimas; tam liepą stiebai su keliais mazgais ir vidiniais mazgais turėtų būti nupjauti ir pasodinti į purią dirvą, palaidoti juos per pusę ir uždengti perforuota plėvele. Kai auginių lapai bus atkurti, plėvelė gali būti pašalinta.

Auginius lengva prižiūrėti įsišaknijus, juos reikia laiku laistyti ir saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

daržovių dauginimas

Iškrovimo datos

Kada sėti sėklas, galima apskaičiuoti naudojant paprastus skaičiavimus. Patartina sodinti augalą nuolatinėje vietoje 45-50 dienų amžiaus. Turėtumėte pasirinkti geriausią dieną, atsižvelgiant į regiono oro sąlygas, ir suskaičiuoti daigų pasirengimo laiką - 4–4,5 savaitės. Vidurinėje juostoje ir Uraluose šis laikotarpis patenka į balandžio pradžią, tikslesnę datą galima patikrinti pagal naktinių augalų pasėlių mėnulio kalendorių.

Sibire klimatas yra atšiauresnis, čia galite tikėtis pavasario šalnų net vasaros pradžioje, o rudens šalnos - jau rugpjūčio mėn.Todėl, jei nėra šiltnamio, geriau teikti pirmenybę fizalis, kuris greitai subręsta - Maskvos 2045 metų pradžios veislė, Konditerija, braškė.

iškrovimo datos

Sėjinukus rekomenduojama sėti balandžio mėnesį, o paskui sodinti ne į atvirą žemę, o po agropluoštu ar plėvele. Transplantacija vykdoma nuo gegužės vidurio iki pabaigos, atsižvelgiant į oro sąlygas.

Po pirmųjų dešimties birželio dienų prieglauda pašalinama ir grąžinama iki vasaros laikotarpio pabaigos.

Fizalio auginimo atvirame lauke paslaptys

Ne visos augalų veislės gali būti auginamos tokiomis sąlygomis, be to, sodinimo sėkmė priklauso nuo klimato ypatybių. Pakanka pasėti kai kurias "pūslių" rūšis su sėklomis atvirame grunte, o kitas augina daigai.

atvirame lauke

Norėdami auginti fizalis šalyje, darže ar darže, verta atsižvelgti į kai kuriuos šios neįprastos kultūros poreikius:

 • Šilumą mylinčiam „burbului“ reikia gausybės saulės spindulių, todėl reikia pasirinkti zonas, kuriose jis būtų geras.
 • Toje vietoje, kur auga, po lietaus drėgmė neturėtų kauptis ir sustingti.
 • Dygmai geriau klesti anksčiau įdirbtoje dirvoje, kurioje prieš juos augo kitų kultūrų atstovai. Tai paskatins aktyvesnį sodinimo augimą ir padidins derlių.
 • Physalis blogai auga šalia piktžolių, todėl jam reikės reguliariai ravėti.
 • Rūgštus dirvožemis netinka smaragdinėms uogoms, jei augalas bus pastatytas tokiomis sąlygomis, jis neįsišaknys arba nuolatos susirgs.

Norėdami, kad dirvožemis būtų tinkamesnis šiai kultūrai, galite naudoti kalkinimą - į jį pridedami papildomi komponentai: kietosios kalkės, medžio pelenai, „pūkas“ ar dolomitas. Kai naudojate papildus, laikykitės instrukcijose pateiktų nurodymų.

sodinukai yra rekomenduojami

Physalis paruošimas sėkloms sodinti

„Kiniško žibinto“ sėklinė medžiaga yra nedidelė, todėl neverta su ja elgtis pagal gabalą. Norint pasirinkti geras sėklas, jos turėtų būti tiriamos 5% druskos tirpale. Tos, kurios susidūrė su paviršiumi, yra siunčiamos į santuoką. Tinkamomis laikomos sėklos, kurios nuskendo iki dugno.

Prieš sėją jie turi būti dezinfekuoti - 30 minučių pamerkite į silpną kalio permanganato tirpalą. Tada medžiaga plaunama, džiovinama ir laikoma iki sodinimo.

Jei fizalis turi būti sėjamas tiesiai į atvirą žemę, tada šią veiklą galima atlikti asmeniniame sklype prieš dedant sėklas į dirvą.

fiziologinis paruošimas

Sėklų veisimas

Sodininkai dažnai susiduria su aukštos kokybės sėklos įsigijimo problema, todėl jie bando ją gauti savo sklype. Paprasčiausias pasirinkimas yra atrinkti sėklas iš geriausių augalų:

 • braškių ir Peru burbuliukų kirminai yra atstovai, turintys didžiausią derlių, didelius vaisius ir puikų skonį;
 • su meksikietišku fizalis selekcija pasirodo esanti sunkesnė - augalai paveldi tiek apdulkintų, tiek apdulkėjusių pūslelių savybes, todėl geriau imti sėklas iš įvairių krūmų vaisių, o paskui sodinti į atskiras vietas.

Patyrę sodininkai gali savarankiškai pasirinkti augalus, sukryžmindami skirtingas veisles, kad derlingiausias augalas gautų vaisių, atitinkančių jų reikalavimus. Tačiau dažniausiai tai daro profesionalūs sėklų augintojai.

sėklų veisimas

Augantys sodinukai

Daugeliu atžvilgių kininių žibintų daigų auginimas yra panašus į pomidorų sodinamosios medžiagos gavimą. Taigi norint gauti teigiamą rezultatą pakanka pagrindinių šio proceso žinių.

Dirvos paruošimas

Kaip dirvą galite naudoti gatavą produktą, skirtą kitoms daržovių kultūroms: pomidorams, paprikoms, baklažanams. Ir jei turite laisvo laiko, tada geriau pasidaryti dirvą patys. Tam reikės:

 • 40% durpių;
 • 25% humuso (supuvusio komposto);
 • 25% žemės (tinka sodas ar velėna);
 • 10% upės smėlio (jis turi būti nuplautas).

Gautas mišinys turėtų būti sijojamas, o norint išvengti grybelinių ligų užsikrėtimo tikimybės ir sumažinti piktžolių kiekį, patartina jį valandą garinti.

kininis žibintas

Sėjama burbuliukų misa nuo pavasario vidurio iki gegužės pradžios, įterpiant sėklas į ploną juostelę vagose, atstumas tarp jų turėtų būti 25–35 cm. Sėklų guoliavietė turi būti išpjaustoma taip, kad tarpai tarp ūglių būtų ne mažesni kaip 20 cm, nuotolinius ūglius galima sodinti atskirai. jų išgyvenamumas yra didelis.

Augalų sodinimas svetainėje

Galima planuoti ankstesnį fizalis daigų su 3 lapais pasodinimą į žemę, tačiau tik suteikiant privalomą pastogę. Augalai su 6–8 lapais gali būti sodinami atvirame dirvožemyje, tačiau tik tuo atveju, jei oras yra šiltas ir atmesta šalčio tikimybė. Palankiausia oro temperatūra yra + 20 ... + 22 NUO.

Norintieji gauti gausų derlių ir gražią augmeniją, turėtų atkreipti dėmesį į šias proceso ypatybes:

Fizinių augalų sodinimas ir auginimas atvirame lauke, veislių aprašymas ir augalų priežiūra

 • Prieš įsišaknijimą atvirame žemėje, aukštų ir vidutinių veislių sodinukams reikia tarpinio persodinimo į erdvesnę talpyklą.
 • Visiems „jauniems“ fizikams parodytas grūdinimasis - vazonai su daigais turėtų būti laikomi šešėlinėje vietoje, kur tiesioginiai saulės spinduliai nepatenka.
 • Kadangi dauguma vyšnių žiedų krūmų šakojasi gana gerai, geriau augalus persodinti naudojant šaškių lentos modelį, vidutinis žingsnio dydis yra 50 cm.
 • Aukštų veislių atstovai vėliau turi būti surišti, patartina tai numatyti sodinant į žemę.
 • Dyglys turėtų būti panardintas į skylę iki pirmojo tikrojo lapelio.
 • Jei daigai išdygo, tada jie sodinami taip: į įdubą pilama 1,5 litro vandens, o daigai dedami su nuolydžiu į vandenį, tai leis šaknims ištiesėti; tada skylė turi būti uždengta dirvožemiu ir sutankinta.
 • Vienu metu pasodintiems daigams nereikia tokių manipuliacijų: jie įdedami į žemę tradiciniu būdu, o po procedūros gerai išpjaunami.

Norint palengvinti tolesnį pasėlio priežiūrą, rekomenduojama mulčiuoti dirvą durpėmis.

Fizinės priežiūros ypatybės

Pasodinę žemėje egzotiško augalo ūglius, turite ir toliau jais rūpintis. Priežiūra primena augančių pomidorų auginimą, tik fizalis nereikia žiupsnelio - vaisiai formuojasi ant šoninių šakų.

aukštas ir vidutinio dydžio

Atlaisvinimas

Svarbu vengti dirvožemio trupinimo ir skilinėjimo. Norėdami tai padaryti, turėtumėte skirti laiko atlaisvinti.

Laistymo taisyklės

Sėjinukus rekomenduojama reguliariai laistyti iki rugpjūčio 15-17 d., Vėliau geriau sumažinti laistymo dažnumą - tai paspartins uogų nokinimo procesą. Physalis nebijo šilumos ir sausros, jis yra labai atsparus tokioms sąlygoms.

Šilumoje krūmus galite laistyti porą kartų per savaitę, o kai oro temperatūra vidutinė, užtenka vieno laistymo kas 7–8 dienas.

Ravėjimas

Šį renginį būtina surengti, tačiau užtenka tai padaryti kartą per 3-4 savaites, o ne dažniau.

atrodo kaip pomidoras

Viršutinis padažas

Po pusės mėnesio persodinus sodinukus į žemę, galite pradėti juos šerti. Patyrę sodininkai rekomenduoja tręšti po laistymo. Galite naudoti ir organines, ir mineralines kompozicijas, tačiau geriausią rezultatą galima pasiekti, jei jas keičiate kas pusantros ar dvi savaites.

Fizalis leidžiama naudoti šias trąšas:

 • Amonio salietros - tirpalas paruošiamas 10 g medžiagos 5 litrui vandens. Geriau naudoti po skynimo, kai lapai tampa šviesiai žalsvos spalvos.
 • Ekologiški (paukštienos mėšlai, galvijų mėšlas) - devyniratukai veisiami santykiu 1:10, mėšlas - 1:15, kas 1,5 kv. Suleidžiama apie 5 litrus kompozicijos. m. Toks padažas yra labai naudingas susilpnėjusiai augmenijai, efektyvus nuėmus skynimą, žydėjimo ir vaisių formavimo metu.
 • Superfosfatas yra kompleksinė trąša daržovėms. Kompozicija ruošiama iš 15 g medžiagos 5 litrui vandens.
 • Medžio pelenai - rekomenduojama juos naudoti visą auginimo sezoną; praskieskite 15 g medžiagos 5 l vandens.

Įterpdami trąšas, turėtumėte būti atidūs ir įsitikinti, kad junginiai nepatenka ant fizalis lapų ir stiebų, nes jie gali nudeginti.

raudonos gėlės

Kenkėjų kontrolė

Yra keletas ypač „užsispyrusių“ ir pavojingų kenkėjų, kurie nėra abejingi žemės pomidorams ir gali juos sugadinti bei atimti derliaus savininką:

 • Medvedka yra didelis ortopterinis vabzdys, darantis šaknis, pažeidžiantis fizalis šaknų sistemą. Galite apsaugoti kultūrą nuo jos pavasarį ir rudenį kasdami dirvą - šis įvykis sunaikins kenkėjų lizdus. Vasarą rekomenduojama dirvą atlaisvinti mažiausiai 20 cm., Jūs galite atbaidyti mešką laistydami augalą paukščių išmatų tirpalu, taip pat pasodindami medetkas šalia burbulo.
 • Amarai - šis pavojingas parazitas yra vėlyvojo pūtimo nešiotojas. Apsaugai nuo jo naudojami insekticidai, su kuriais krūmus reikia apdoroti 3–4 kartus per sezoną.
 • Vielos kirmėlė - visų spragtelėjusių vabalų lervos yra šaknų ir gumbavaisių perkūnija, daranti didelę žalą požeminei augalo daliai. Kasant dirvą, į jį rekomenduojama įpilti pelenų - šarminis dirvožemis netenkina vabalų lervų skonio.

žibintuvėlis lova

Apsauga nuo ligų

Apskritai, Physalis yra sveikas pasėlis, atsparus ligoms. Tačiau esant neigiamoms sąlygoms kyla rizika susirgti ligomis.

Daigus, augančius didelės drėgmės sąlygomis, gali paveikti grybelinė patologija, vadinama „juoda koja“. Pastebėti ligą nėra sunku - stiebo pagrindas pasidaro juodas, o daigai miršta.

Paprastai tinkamai prižiūrint sodinukus ir sodinukus - atsilaisvinus, laistant, retinant, galima išvengti ligos.

apsauga nuo ligų

Kita liga, kuri nepagailėja visų naktinių pavėsių, yra vėlyvasis pūdymas, keliantis didžiausią grėsmę pasėliams nokinant vaisius. Grybelis užkrečia uogas, o jos tampa padengtos rusvomis poodinėmis dėmėmis, tokie vaisiai nevalgomi.

Kovojant su vėlyvuoju pūtimu, efektyviausias žemės paviršiaus dalies purškimas Bordeaux skysčiu, iš kurio ruošiamas tirpalas. Renginys rengiamas iš anksto, prieš krūmus padengiant kiaušidėmis.

Physalis: derliaus nuėmimas ir laikymas

Vezikulės vaisius būtina rinkti kartu su aplinkiniais „žibintais“, kurie iki to laiko išdžiūsta. Tai geriau tai padaryti sausu oru, praėjus 45-60 dienų po sodinukų sodinimo į žemę.

nusileidimas į žemę

Uogų nokinimas yra netolygus: vaisiai iš stiebų apačios pirmiausia subręsta ir susmulkėja. Jei jie bus surinkti nedelsiant, juos galima valgyti ar perdirbti. Jie taip pat tinka sėklai išgauti.

Kad Physalis būtų gerai laikomas žiemą, jis turėtų būti tinkamai paruoštas. Nepaprasto grožio sausos puokštės gaunamos iš dekoratyvių daugiamečių veislių. Norėdami tai padaryti, turite nupjauti augalą, pašalinti lapus ir pakabinti stiebus su "burbuliukais", užpildytais uogomis, kad išdžiūtų.

Patartina žiemos laikotarpiu mulčiuoti sklypą su daugiamečiais krūmais su durpėmis.

Metinis fizalis, surinkęs vaisius, turi būti sunaikintas, dirva iškasta.

baltas žydėjimas

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas