Kada ir kaip genėti persikus, kad būtų suformuotas medis

Vienas iš kaprizingų augalų, persikas, reikalauja iš sodininko didesnio dėmesio ir žinių apie žemės ūkio technologijas. Priežiūra, sodo kultūros vainiko formavimas, vaisiaus reguliavimas genėjimo būdu yra laikomi privaloma procedūra. Be jo medis negalės tinkamai vystytis, o didelis derlius tiesiogiai priklauso nuo šios procedūros. Tačiau ne visi žino, kaip apipjaustyti persiką, kad gautumėte teigiamą rezultatą.

Genėjimo tikslai ir uždaviniai

Persikų vaisių pasėliams metinis genėjimas atliekamas taip:

 • suaktyvinti jaunų ūglių augimą;
 • pailginti vaisių laiką;
 • atjauninti medį;
 • padidinti persiko atsparumą šalčiui ir ligoms;
 • padaryti karūną tvarkingą ir estetišką.

Persikų medis negalės „pamaitinti“ visų pasirodžiusių ūglių, todėl papildomus reikia pašalinti. Tuomet pakaks jėgų vaisiams nokinti. O norint padidinti cukraus kiekį pasėlyje, reikia saulės spindulių. Su sustorėjusia karūna, to nebus.

Todėl persikai ant šakų puvės dažniau, nes joms nepakanka oro vėdinti.

Reguliariai atliekama procedūra atnaujins medį, padarys derlių produktyviu, turinčiu stiprų imunitetą.

Kokie įrankiai ir medžiagos bus reikalingi

Norėdami apkarpyti papildomas persikų šakas, turite pasiruošti procedūrai. Būtinai pašalinkite šakas:

 • genėjimo žirklės su sandariais pjovimo kraštais;
 • lopperis ilgomis rankenomis;
 • sodo pjūklas;
 • sodo peilis;
 • žirklės su užapvalintais ašmenų galais ir stiprūs rankenų žiedai.

persikų genėjimas

Visi įrankiai gerai pagaląsta, naudojant juos ir ploniems, ir storiems ūgliams pjaustyti. Storias šakas galite pašalinti tik pjūklu, o vidutinėms šakoms tinkamas šlifuoklis. Plonas šakeles ir silpną augimą galima pjaustyti žirklėmis ar genėjimo žirklėmis, aštriais, be pjaunamųjų paviršių nelyginiais kraštais.

Jei pjūklas ar peilis pasidarys nuobodu, būtina netoliese turėti galandimo ratą. Prieš naudodamiesi įrankiu, pjaustomos dalys dezinfekuojamos apliejant medicininiu alkoholiu arba panardinant į kalio permanganato tirpalą. Prieš pat procedūrą paruoškite sodo pikį ir dezinfekuojančius tirpalus pažeistos medienos perdirbimui.

Genėjimo tipai

Vaisių pasėliams, augantiems į viršų, reikia genėti, jų paskirtis - suformuoti krūmą su 4–7 skeleto šakomis. Tačiau yra keletas genėjimo rūšių, turinčių skirtingus tikslus ir uždavinius. Jie naudojami priklausomai nuo medžio amžiaus, sezono.

persikų genėjimas

Formatyvus

Medžio vainiką jie pradeda formuoti dar darželyje, kai ruošiamas sodinukas. Nukirpus pagrindinio ūglio viršūnę, pasiekiama karūnos išsišakojimas. Ateityje vienmečiai filialai kasmet sutrumpėja, pasiekiant suapvalintą ar puodelio formos vainiką, teisingai išdėstant šakas. Kiekvienais metais genėjimo laipsnis sumažėja, o sutrumpinimas sustabdomas, kai formuojasi karūna ir medis pradėjo duoti vaisių.

Anti-senėjimo

Seniems persikų medžiams reikia šio genėjimo metodo. Vaisių persikų šakos nukeliamos į vietą, kur išaugo geros viršūnės, o iš naujų ūglių palieka tą dalį, kuri užpildys plikas vietas.

persikų genėjimas

Atkuriamasis

Tiek pavasarį, tiek vasarą jie atlieka persiko atstatymo po žiemos ir vaisiaus auginimo procedūras. Retinant vainiką, jie pašalina trūkumus turinčias sustorėjusias šakas, o prireikus - sveikas ir silpnai išsivysčiusias šakas. Kai retinimas, vainikėlis pašviesėja, o vaisinė zona artėja prie ūglių pagrindo.

Genėjimo poreikis - augimo ūglius paversti vaisiniais. Procedūra padeda išvengti ankstyvos vaisių šakelių mirties.

Reguliavimo

Kai susiformuoja daugybė žiedinių žiedų, senesni būna nupjaunami. Jei tai nebus padaryta, vaisių skaičius ant persiko sumažės, jie taps mažesni. Nukirsti medžiai neneša vaisių kasmet. Taip genint nustatomas persikų atsiradimo ant medžio laikas ir trukmė.

persikų genėjimas

Norint sureguliuoti persiko formą, metinių ūglių sutrumpinimas atliekamas, jei jie yra daugiau nei 50 centimetrų ir smarkiai peržengia karūnos ribas.

Darbo sąlygos

Tam tikru metu, kai atsirado procedūros poreikis, būtina atlikti visų rūšių genėjimą. Negalite nepaisyti genėjimo taisyklių, kitaip tai turės įtakos persiko vaisiui ir jo augmenijai. Darbas atliekamas dviem būdais: visiškai pašalinus šaką arba ją sutrumpinus.

Pavasaris

Šakų retinimas prasideda visiškai pašalinus kai kurias iš jų vasarį, pavasarį, toliau trumpinant metinius ūglius, pasiekiant vainiko išsišakojimą. Procedūra atliekama atsižvelgiant į tai, kokia forma buvo pasirinkta persikų medžiui. Būtina pašalinti trečdalį ar pusę metinio augimo ilgio, o ant pirmosios eilės šakų jie supjaustomi stipriau nei antrosios eilės. Svarbu išlaikyti jauną augimą, nes didžioji dalis vaisių formuojasi 2–3 metų šakose.

persikų genėjimas

Jie pradeda slinkti dar nepradėjus judėti sultims augale, kai tik ištirpsta sniegas. Tada persikas po genėjimo greičiau atsigaus.

Vasara

Vasarą persikas genimas sanitariniais tikslais, nuvalant karūną nuo sausų šakų. Vainiko sustorėjimas dažnai nustatomas nukritus gėlėms. Todėl vasaros genėjimas pašalins tas šakas, kurios auga neteisingai, vainiko viduje. Geriausia procedūrą atlikti birželio pabaigoje. Galima liepos mėnesį, kai sėklos dedamos į persikus.

Daugelis nėra tikri, ar įmanoma nupjauti šakas vaisiais. Procedūra atliekama, kai yra tiek vaisių, kad šakos yra perkrautos su jais.

Rudens genėjimo niuansai

Persikų vainiko formavimas, pasak patyrusių sodininkų, turėtų būti atliekamas rudenį. Procedūra, atliekama vasarą ar pavasarį, sumažins kaulavaisių derlių. Rudens genėjimas ypač tinka ten, kur šiltas klimatas. Tai atliekama nuėmus derlių, kol palaikoma šilta. Iki šaltojo snapo pradžios daug laiko, o medis greitai genda po genėjimo.

persikų genėjimas

Optimaliausias persikų vainiko formavimo laikas bus rugsėjo pradžia - spalio vidurys, nuėmus derlių. Tačiau nepamirškite, kad rudens procedūra nevykdoma vidutinio klimato vietose.Tai gali būti mirtina persikui. Susilpnėjęs medis neišgyvens ankstyvos žiemos.

Kodėl rudens genėjimas padidina derlių

Persikas neduoda pilnaverčių vaisių, jei turi stiprų vegetatyvinį augimą ir sustorėjusią karūną. Sodininkas gali nukreipti medžio vystymąsi tinkama linkme. Tai yra genėjimas rudenį po vaisiaus, kurį lengviau atlikti, norint pakoreguoti išsišakojimo kampus ir pašalinti nereikalingus ūglius.

Kad derlius būtų geras ir vaisiai netrukdytų vienas kitam, silpni užaugimai sutrumpėja 25 centimetrais, o vaisiniai - 35–40. Palikite paskutinę iki 4-8 inkstų grupių. Po žiemojimo medis pradės greitai vystytis, žydėti ir sėkmingai duoti vaisius. Genėjimas pavasarį atitolins vaisių dėjimo periodą.

persikų genėjimas

Kaip auginimo plotas įtakoja genėjimo laiką

Persikų genėjimo laikas priklauso nuo to, kur augalas auginamas. Rusijos pietuose rudenį būtina atlikti visų rūšių genėjimą. Tuomet vaisinis derlius padidės, o medis reguliariai džiugins persikus.

Centrinėje Rusijoje žiema ateina anksčiau, o rudenį genint persiką, ji neturės laiko prisitaikyti. Todėl reikia trumpinti ir retinti šakas pavasarį, rečiau vasarą. Geriau tai daryti ankstyvosiose stadijose, kol neprasidės sulos tekėjimas. Taigi žaizdos užgis greičiau. Rudenį atliekamas tik reguliavimo ir sanitarinis genėjimas.

Įvairių tipų vainikėlių formavimo seka ir technologija

Prieš pradedant formuojamąjį genėjimą, būtina nustatyti, kokio tipo karūna bus pagaminta. Kiekvienas tipas turi savo procedūros schemą. Protinga sutrumpinti ir pašalinti šakas ir ūglius, tada genėjimo rezultatas bus teigiamas. Norėdami tai padaryti teisingai, žingsnis po žingsnio nustatomi veiksmai.

persikų genėjimas

Puodelio formos

Pradėkite genėti rudenį, jei persikas pasodintas pavasarį. Metinis sodinukas nupjaunamas viršuje 50 centimetrų. Iš skirtingų kamieno pusių būtinai palikite 2 pumpurus ant šaudymo. Sutrumpindami šonines šakas, jie skatina vienerių metų augimo vystymąsi.

Antraisiais persiko gyvenimo metais:

 1. Centrinis ūgis supjaustomas iki taško, kuriame šoninės šakos išsikiša iš kamieno, jei jos yra pusės metro ilgio.
 2. Su nedideliu augimu, tik 30-40 centimetrų, sutrumpinkite iki paskutinio augimo pumpuro.
 3. Ant šakų palikite 2-3 išsivysčiusių ūglių, likusieji pašalinami iki pirmojo lapo, esančio arčiau kamieno.

Po metų pirmosios eilės šakos sutrumpėja trečdaliu. Ant jų turite palikti 3 šakas, pašalindami iš jų augimo pumpurus, žiūrėdami žemyn. Kai persikai pasirodo ketvirtaisiais metais, belieka tik nupjauti ūglius prie pagrindo, ant kurių nebuvo žiedynų.

persikų genėjimas

Puodelio formos vainikėlis apačioje bus paremtas 4 skeleto šakomis, o viršuje - 5. Suaugusiame augale paliekama iki 80 vaisinių šakų.

Krūmas

Tokia karūna taip pat populiari kartu su dubeniu. Formavimas įvorėmis leidžia:

 • pagerinti visų persikų šakų apšvietimą;
 • padidinti produktyvumą;
 • padaryti medį atsparų šalčiui;
 • palengvinti pasėlių priežiūrą, vaisių rinkimą.

Krūmo versijoje nėra centrinio ūglio vainiko, bet tik 3-4 šakos, besitęsiančios į šoną, esančios apatiniame persiko kamieno kvartale. Formos persikų krūmai:

 • nupjaunant centrinę ūglį ir šonines šakas rudenį iki augimo taško;
 • pirmosios procedūros metu paliekami 3-4 apatiniai ūgliai su 5 augimo pumpurais ant kiekvieno;
 • kitiems metams pasirenkant 6-8 pagrindines šakas, likusias nupjaunant iki pirmo lapo;
 • po vaisiaus paliekant teisingai išdėstytus ūglius, likusius išpjauti.

Kiekvienais metais jie reguliuoja ūglių ir šakų augimą, bandydami išlaikyti vainiko formą. Jei šakos palieka mažiau nei 45 laipsnius, tada jie yra susieti su kaiščiu.

persikų genėjimas

Dėl mote pakeitimo

Žalia persikų apdaila laikoma trumpai. Už tai paliekamos 2 akys ant šakų, iš kurių išauga 2 ūgliai. Vienas duos vaisių, o antrasis pakeis jį kitiems metams.Tada viršuje nupjaunama viršutinė dalis, o apatiniame mazge paliekami 2-3 pumpurai. Šis metodas padeda sustabdyti pirmosios eilės galūnių poveikį. Ir vaisiai pasirodys praėję metai.

Ventiliatorius

Kuriant ventiliatoriaus formos karūną, būtina genėti šakas taip, kad jos būtų arčiau viena kitos, 10–15 centimetrų atstumu. Jie sukuria galingą medžio tipą nuo pirmųjų gyvenimo metų. Pirmiausia nupjaunamas centrinis ūgis, o šoninių šakų paliekama 3–4 gabaliukais. Jie turėtų būti 45 laipsnių kampu. Taigi jie kasmet genėja. Kai šakos pasirodo centrinio ūglio viršuje, tada paliekamos 2, stipriausios. Ant medžio būtina palikti iki 90 vaisinių šakų. Esant nereikšmingam derliui, jis padidinamas iki 100–120.

persikų genėjimas

Šią karūną renkasi ūkininkai, užsiimantys pramoniniu persikų auginimu. Medžių ypatumas yra tai, kad jie nenutrūksta nuo vėjo, jie išgyvena snieguotas žiemas.

Amerikietis

Remiantis amerikiečių technologijomis, karūna skiedžiama rankiniu būdu. Jie prasideda nuo gėlių, kai renkamos papildomos. Tuo laikotarpiu, kai atsiranda kiaušidės, tiriamas persikas. Ir pašalinamos per mažos pažeistos kiaušidės. Tuo pačiu metu reguliuojama šakų apkrova. Kai bus daug vaisių, medis neturės pakankamai jėgų, kad juos pritrauktų prie techninės brandos.

Pataisykite atliktą darbą po 1-2 savaičių. Po tokio darbo vaisių svoris ant persiko bus vienodas, o visiems pakaks šviesos ir oro. Amerikietiško metodo dėka dedami nauji vaisių pumpurai.

persikų genėjimas

Procedūros ypatumai

Medžių šakas būtina pašalinti ir sutrumpinti, atsižvelgiant į persiko amžių. Jauniems medeliams būtina nukreipti agrotechninius augimo ir vystymosi veiksmus, pasiruošimą vaisiui. Prinokę persikai vaisių formavimąsi reguliuoja genėdami, pašalindami jų perteklių. Seną augalą reikia atjauninti.

Jauniems daigams

Persikai sodinami sutrumpinant centrinės ūglio viršūnę. Šoninės šakos taip pat genimos trečdaliu. Tada jie tęsia vienmečių ūglių genėjimą, formuodami karūną teisingai išdėstydami skeleto šakas. Būtina pašalinti jų ilgį bent trečdaliu. Kai augimas silpnas, iki 25–30 centimetrų, tada negalima liesti jauno persiko.

Skirta medžių vaisiams

Po 3-4 metų persiko nereikia sutrumpinti, o tai gali sukelti derliaus trūkumą. Dabar akcentuojamas retinimas pašalinant silpnas, sušalusias šakas. Būtinai pašalinkite tas šakas, dėl kurių vainikėlis sutirštėja.

persikų genėjimas

Iš dalies atliekamas 50 centimetrų ūglių sutrumpinimas. Mažiau nei 20 centimetrų ilgio augimui teks pašalinti dalį dvejų metų amžiaus medienos. Dėl to atsiras stiprus augimas.

Dėl seno persiko

Norėdami atjauninti medį, kuris jau nebeatneša vaisių, būtina sutrumpinti pirmosios eilės skeleto šakas trečdaliu jų ilgio. Ant persiko likusias viršūnes taip pat reikia sutrumpinti, paliekant 50–60 centimetrų ilgį.

Priežiūra po genėjimo

Po procedūros reikia imtis keleto priemonių, padedančių medžiui prisitaikyti, apsaugoti jį nuo ligų ir kenkėjų:

 1. Surinkę nupjautas šakas, jie sudegina.
 2. Ant persiko esančios žaizdos gydomos sodo laku, smulkios dalys - kalio permanganato arba boro rūgšties tirpalu.
 3. Žiemai jie persiko kamieną apvynioja storu audiniu.
 4. Balinkite persiką specialiais tirpalais.
 5. Vanduo po rudens genėjimo gausus, kad drėgmė kauptųsi dirvožemyje.
 6. Pavasarį bagažinės apskritimo srityje galite pakloti mulčio sluoksnį.

persikų genėjimas

Po genėjimo reikia atsargiai elgtis su medžiu, kaip pacientui po operacijos.

Daznos klaidos

Kai persikų genėjimas atliekamas neteisingai, yra keletas klaidų. Ir tada nereikia stebėtis, kad medis neduoda vaisių. Kai vaisiai trumpina galūnes, jie netenka derliaus. Stipriai nupjaukite jauno medžio šakas, atidėkite vaisiaus augimo pradžią. Tai ypač pasakytina apie sveikus medžius.

Daugelis nesmulkina persikų, laikydami tai nereikalinga procedūra. Taigi, maži vaisiai ir netaisyklingas vaisius... Pradėkite genėjimo procedūrą tik su dvejų metų augalais. Jei šakos yra mažiau nei 45 laipsnių atstumu nuo kamieno, tada jie yra susieti su kaiščiu. Jūs neturėtumėte pradėti trumpinti anksti, kitaip persikas gali mirti.

Nepamirškite, kad genėjimo laipsnis ir būdas pasirenkami atsižvelgiant į persiko struktūrą, amžių ir kultūros įvairovę. Šakas lengva sutrumpinti, tačiau tai sukelia augalų priespaudą, nors metinis augimas bus stiprus ir gausus.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas