Šliaužiančios obels aprašymas ir savybės, sodinimo ir priežiūros ypatumai

Obuolys, ne įprastas, augantis aukštyn, bet šliaužiantis, buvo daugybės Sibiro sodininkų eksperimentų rezultatas, sistemingai bandant užauginti sodą su dideliu medžių produktyvumu. Kitaip tariant, stanzos yra mažai augančios obelys, tik pusės metro aukščio, su dirbtinai suformuota karūna, skleidžiančiomis savo šakas horizontaliai virš žemės.

Šliaužiančios formos privalumai

Obelys yra žemos, tik pusės metro aukščio, o tai leidžia joms prieglobstį žiemai. O Sibiro klimatas yra augalų išlikimo ir stabilių medžių derliaus garantas. Jau per 3–4 metus galite sulaukti pirmųjų vaisių. O pats medis duos vaisių daugiau nei keturis dešimtmečius, jei žemės ūkio technologija bus teisinga.

Kuriuose plotuose rekomenduojama auginti

Sibiro sodininkai užsiėmė šliaužiančios obelos auginimu, kad būtų galima sėkmingai augti ir auginti vaisines obelis Sibire, kurio žiemos yra sunkios šalnos ir snaigės.

Auginimo obuolių auginimo ypatumai Sibiro sąlygomis

Jei termofilinis medis pasodinamas vertikaliai, jis žus nuo šalčio, o savininkai nelauks obuolių. Vietinės veislės išgyvena tokiomis sąlygomis, tačiau jie nesiskiria geru skoniu, be to, yra maži.

šliaužianti obelis

Sibiro klimato sąlygomis galima auginti stanzas, kai medžio karūna yra kuo arčiau žemės, kad ją dengiantis sniegas taptų tikra apsauga nuo stiprių šalčių. Tik iš šliaužiančių obelų veislių savininkai galės laukti gero derliaus, o jų vaisiai bus dideli ir skanūs.

Ar svarbi obuolių veislė?

„Stlanz“ nėra vienas konkretus pažymys. Tai yra auginamų obelų, kurių vainikai buvo suformuoti tam tikru būdu, pavadinimas.

Tai galima padaryti su bet kokia įvairove. Be to, jų nokinimo laikas gali būti skirtingas. Svarbiausia yra žinoti, kaip juos teisingai auginti.

Iškrovimo taisyklės

Norėdami auginti tokį medį, turėtumėte žinoti konkrečias žemės ūkio technologijos taisykles. Tai turi savo subtilybes medžiuose su šliaužiančia karūna.

šliaužianti obelis

Paruošimas daigai

Remiantis patyrusių sodininkų rekomendacijomis, pirmenybė turėtų būti teikiama sodinukams, auginamiems konkrečiai vietovei. Vietinių laukinių paukščių poskiepyje esantis obelis geriau įsišaknys. Galite skiepyti bet kurią pasirinktą veislę. Tinka vienerių metų daigai, turintys pluoštinę šaknų sistemą ir kamieną, kurio ilgis 80–100 milimetrų. Jo šaknys turėtų būti drėgnos. Paprastai jie panardinami į žemišką pašnekesį.

Iškrovimo vietos pasirinkimas

Atkreipkite dėmesį į tai, kaip saugoma teritorija, kurioje pažymėjote šliaužiančią obelų sodinuką. Jis turėtų būti ant kalvos, gerai apsaugotas nuo pradurtino vėjo, o ne pelkėtas. Puiku, jei sniegas pradeda kauptis aplink medį, o ne pūsti nuo aikštelės. Dabar apie dirvą. Ji turi būti derlinga.

šliaužianti obelis

Dirvos ir skylės paruošimas obelims

Gilios skylės nereikia, nes obelų šaknys bus uždengtos paviršiniu dirvožemiu. 2/3 skylės užpildomos dirvožemiu, sumaišytu su humusu. Žemė pilama kūgiu, o sodinuko metu sodinuko šaknys tolygiai ištiesinamos. Jie yra uždengti dirvožemiu, kuris turėtų būti sutankintas ir užpiltas 2-3 kibirais vandens.

Išlaipinimo datos ir schema

Skalūnų obelys sodinamos rudenį ir pavasarį.

 1. Darbo pradžia rugsėjį – spalį. Esant šalčiui, įsišakniję medžiai pakreipiami į žemę, pritvirtinant juos kabliais. Bet kokia apsauginė medžiaga bus naudojama prieglaudai. Pirmosiomis pavasario dienomis jie atlaisvinami nuo tvirtinimo, leidžiant laisvai augti.
 2. Tačiau palankiausias laikas sodinti yra ankstyvas pavasaris. Pasirinktas momentas, kol pumpurai dar neišblukę. Po laistymo durpėmis, humusu ir kitomis improvizuotomis medžiagomis, skylės aplink medį mulčiuojamos. O pietinėje pusėje sodinuko kamieną užpila šiaudų krūva, kad žievė būtų apsaugota nuo saulės nudegimo.

šliaužianti obelis

Metinis stanzos formavimo planas

Obelų sodinukai sodinami skirtingais būdais:

 • 40 kampu;
 • tiesiai.

Šliaužianti obelis išsklaido šakas tiesiai virš žemės. Todėl nepaprastai svarbu, kad kiekvienas skeleto šakelis turėtų savo kryptį ir pakankamą apšvietimą, kad vaisių pumpurai geriau suformuotųsi.

Sudygę ūgliai yra nereikalingi, todėl paverčiami vaisiniais, prikimštais virš 4–5 lapo. Kai tik auga nauji ūgliai, žnyplės turėtų būti pakartotos.

Žiemą

Obuolys yra padengtas apsaugine medžiaga. Sniegas bus puikus būdas apsaugoti jį nuo Sibiro šalčių. Jei medis jiems nėra pakankamai uždengtas, sodininkas turės tai padaryti.

šliaužianti obelis

Pavasarį

Norėdami išlaisvinti peržydėjusią obelį, žemė nuo jos kamieno yra pakrauta. Papildomi ūgliai apipjaustomi. Jūs negalite to padaryti, tačiau geriau jį sutrumpinti 1/3 metinio augimo ilgio. Ir darykite tai pirmomis pavasario dienomis. Tai gerai padarys medžio šaką.

Vasara

Liepos mėnuo prasideda vainiko formavimas ir obelis pasilenkti.

Rudenį

Visi užaugę ir pailgi ūgliai kabliais prispaudžiami prie žemės. Kamienas turėtų būti įžemintas 8-10 centimetrų, kad šaknies apykaklė būtų apsaugota nuo užšalimo.

šliaužianti obelis

Kaip tinkamai prižiūrėti

Laikas kalbėti apie įkyrias rūpinimosi šliaužiančia obelimi problemas.

Sanitarinis genėjimas ir vainiko priežiūra

Pradedantysis sodininkas turėtų ypač atidžiai ištirti, kaip genėti vaismedžius.

Genėjimo ypatybės

Genėjimas paprastai atliekamas ankstyvą pavasarį. Iškirpti taškai padengiami sodo laku, o negyvos šakos pašalinamos. Jei pjūklo pjūvis yra pakankamai didelis, naudokite aliejinius dažus, raudoną geležį arba ochrą. Tai galima padaryti paskutinėmis pavasario dienomis ir pirmomis vasaros dienomis. Kuo šilčiau, tuo greičiau žaizdos užgyja. Stanzos obelys daigai supjaustomi iki 4 arba 5 pumpurų. Šiuo atveju karūna formuojama iš naujai atsirandančių jaunų šakų, kurios horizontaliai pritvirtinamos kabliukais. Šakos neturėtų liesti žemės.

šliaužianti obelis

Tikslai

Kas yra genėjimas? Dėl ypač tankaus šliaužiančio obelų vainiko dažnai būna:

 • medis pradeda duoti vaisius vėlai;
 • ligos vystosi ir kenkėjai greitai plinta;
 • obuoliai tampa mažesni ir skonis blogesnis.

Darbo schema ir sąlygos

Genėjimas prasideda pavasarį, kol neprasidėjo sulos tekėjimo procesas. Profesionaliems sodininkams pavyksta genėti obelis net žiemą. Bet net nebandykite. Rudenį genėti leidžiama tik nukritus lapams. Ir vis dėlto verta spręsti šį pavasarį, nes pjūvio vieta neturės laiko išgydyti prieš prasidedant šalnoms.

obuolių genėjimas

Tręšimo laikas

Obelį reikia maitinti. Nustatant trąšų kiekį, reikia atsižvelgti į medžio amžių ir jo užimamą plotą. Po žydėjimo galite maitinti elitą, praskiedę vandenyje nitrofoskos ir natrio humanato mišinį. Puikiai žaliai trąšai mirkyti žaliai nupjautą žolę yra daug lengviau.

Tuo pačiu metu medžiai purškiami karbamidu. Tada obelis gaus reikiamus elementus per lapus.

Vasarą pašaruose turėtų būti azoto, fosforo ir kalio. Jis turėtų būti atvežtas kelis kartus, kas porą savaičių. Rudeniniam šėrimui naudojamos medžiagos, turinčios daug kalio ir fosforo. Azoto trąšos yra draudžiamos.

purškiant medžius karbamidu

Laistyti

Plokštės turės būti kruopščiai laistomos, prieš tai medžių šakas pakėlus rekvizitais. Nuo rugpjūčio pabaigos laistymas turėtų būti ribojamas. Tai prisideda prie medienos brendimo.

Apkrovos valdymas

Laiku, aukštos kokybės genėjimas sukuria tvirtą skeletą. Tai suteiks medžiui galimybę atlaikyti didelių derlių patiriamą stresą, suteiks obeliui didelius skanius vaisius, kuriuose gausu vitaminų ir kitų maistinių medžiagų.

Transplantantas

Skiepijimo stanza skirtumų nėra. Pakanka pasirinkti tinkamą atsargą. Nupjaukite metinį kotelį rudenį ir laikykite iki pavasario. Sėjama ant kietos šakos, nelaukiant, kol žydės pumpurai.

šliaužianti obelis

Dirvožemio beveik kamieno apdirbimas

Vėlyvą rudenį rekomenduojama iškasti dirvą aplink kamieną. Mulčiuoti taip pat patariama iki 5 centimetrų sluoksniu - medžiaga, kuri yra po ranka.

Stranų ligos ir kenkėjai

Tarp labiausiai paplitusių:

 1. Lapų ir vaisių šašas - surinkite ir sudeginkite sergančius lapus, apipurkškite medį 1% Bordo skysčiu.
 2. Moniliozė - sunaikinkite užkrėstus vaisius ir lapus, rudenį surinkite visus ant medžio likusius obuolius ir lapus, naudokite Bordo skystį arba vario oksichloridą.

Pelės kelia didžiausią grėsmę obelims. Bet jūs galite sėkmingai su jais kovoti.

obelų liga

Graužikų apsauga

Lengviausias būdas yra nuodai. Jį galima įpilti į baltažolių mišinį, supakuoti į plastikinius butelius ir palikti ant žemės prie medžio kamieno. Graužikai nemėgsta aštraus kvapo, o stipriai kvepianti žolė, pririšta prie obuolių šakų, turėtų juos atbaidyti. Arba medį uždenkite eglių šakomis. Bet kuris iš šių metodų yra gana efektyvus.

Baltaplaukis

Ši procedūra reikalinga obeliui rudenį. Tirpalas ruošiamas iš kalkių, molio ir pastos (savo vaidmenį gali atlikti šviežias devyniratis). Taikydami tirpalą ant stiebo ir skeleto šakų, jūs apsaugote medžio kamieną nuo saulės ir visų rūšių kenkėjų, tokių kaip pupos ir vabzdžių kiaušiniai.

kalkių tirpalas

Piktžolių kontrolė

Gilus kasimas bus tinkamas rudenį. Atsukimas ir mulčiavimas padės išlaikyti drėgmę. Pavasarį ir vasarą dirvožemis turėtų būti švarus ir be piktžolių.

Kaip prieglobstį žiemai?

Norėdami padengti karūną, sodininkai naudoja izoliacines medžiagas ir tai, kas bus po ranka:

 • eglių šakos;
 • sausa lapija;
 • žemė;
 • sniegas.

šliaužianti obelis

Kai tik ateina šiltos dienos, izoliacija turi būti pašalinta.

Šakniastiebiai stanzoms

Stanzos obelims poskiepio vaidmenį gali atlikti bet kuri veislė. Pagrindinis dalykas nėra trapus ir atsparus.

Dauginimas

Pakanka kasti obelų stanzą, kad toje vietoje, kur šaka liestųsi su žeme, susidarytų mažos šaknys.Paprastai šakoje atliekamas nedidelis įpjovimas, jis gilinamas į žemę ir tvirtinamas vieliniu spaustuku. Pabarstykite ant viršaus žemę ir laistykite porą kartų per savaitę. Rudenį motininę šaką galima nukirsti, o įsišaknijusiam augalui gali būti paskirta nauja vieta. Kitas veisimo būdas yra skiepijimas.

Augančios klaidos

Jei skeletas įgavo netinkamą formą, turėsite jį ištaisyti. Norėdami tai padaryti, augantys ūgliai pakreipiami į šoną ir pažodžiui pritvirtinami prie žemės kabliais.

šliaužianti obelis

Nevaisingumo stanza priežastys

Pirkdami obelų medelyną, būkite smalsūs, kai medis pradeda duoti vaisių. Jei pasirinkote ankstyvą veislę, derliaus laukite po 3–4 metų, jei vėlyvosios - 8.

Negalima tikėtis gausaus vaisiaus, jei:

 • tūpimas neteisingas;
 • karūna buvo suformuota pažeidžiant taisykles;
 • nebuvo laikomasi žemės ūkio praktikos;
 • veislė neauga Sibire.

Būdai išsaugoti sušalusią obelį

Jei pastebėjote, kad ėriukas nukentėjo nuo karštų šalčių, nedelsdami imkitės veiksmų.

Pagrindiniai ženklai:

 • maži balkšvi lapai;
 • susilpnėjusi būsena žydint pavasariui.

Norėdami išsaugoti medį, būtina atjauninti genėjimą. Dėl to labai greitai pasirodys nauja mediena, obelis atkurs savo funkcijas. Auginti tokį šilumą mylinantį medį kaip obelis Sibire nėra lengva. Ir laukti iš jos kilnaus derliaus - ir dar daugiau. Vietiniai sodininkai išmoko susidoroti su Sibiro klimatu, kai žiemos būna ypač šaltos, o šalnos dažnai grįžta pavasarį. Ši termofilinė kultūra džiugina sibiriečius gausiu derliumi.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas