Česnako ligų ir kenkėjų aprašymas, kontrolės priemonės, gydymas ir perdirbimas

Česnakai yra veikiami įvairių ligų ir kenkėjų taip dažnai, kaip ir kiti kultivuojami augalai. Norint žinoti, kaip užkirsti kelią jų atsiradimui ar vystymuisi, būtina mokėti atpažinti česnako ligų simptomus ir reguliariai su jais kovoti. Česnakai miršta nuo siauro kenkėjų ir ligų sąrašo, o kiti patogeniniai veiksniai tiesiog nesugeba susidoroti su šiuo insekticidu. Dažniausiai česnakas susiduria su grybelinėmis ligomis, jis pelėsiuose auga žemėje, kad to išvengtumėte, turite žinoti, ką daryti, kai atsiranda pirminiai tokių ligų simptomai.

Česnako kenkėjai

Česnako kenkėjai sustabdo augalo augimą, taip pat palaipsniui lemia jo mirtį. Be to, daugelis vabzdžių prisideda prie pavojingų česnakų patologijų plitimo.

Norėdami to išvengti, būtina česnakus nuo kenkėjų gydyti atgrasančiais junginiais. Geriausias iš jų yra pelenų tirpalas, paruoštas pagal instrukcijas:

 1. Į kibirą karšto vandens įpilama stiklinė medžio pelenų.
 2. Viskas sumaišoma ir užpilama 1 dieną.
 3. Į gautą skystį įpilama 40 gramų skysto muilo.

Paruoštas agentas naudojamas dirvožemiui ir augalams apdoroti.

česnako kenkėjai

Kamieninis nematodas

Pavojingiausias kenkėjas, paveikiantis sodo kultūras, yra stiebinis nematodas. Tai siūlinis kirminas, kurio ilgis gali siekti 1,5 milimetro. Kirminas maitinasi augalų sultimis ir palaipsniui visiškai naikina kultūrą. Todėl kiekvienas vasaros gyventojas privalo laiku pradėti gydyti ir užkirsti kelią česnako ligai, kad apsaugotų ją nuo kitos infekcijos. Kenkėjo buvimą galite atpažinti pagal šiuos simptomus:

 • ant lapų atsiranda šviesūs brūkšneliai;
 • česnako plunksnos palaipsniui išdžiūsta, susiraukšlėja;
 • iš sodinimo pradeda sklisti aštrus puvinio kvapas;
 • lemputės nudžiūsta.

medžio pelenai

Kamieno nematodas pažeidžia svogūnėlio vientisumą, todėl dažnai stebimas česnako kaklo puvinio atsiradimas. Ši patologija ir kenkėjas visiškai sunaikina augalą ir derlių.

Veiksmingiausias būdas, kaip kovos su stiebų nematodais, darančiais įtaką česnakams, būdas, yra sodinukų apdorojimas Calypso. Mišinį kenkėjų kontrolei naudokite griežtai pagal prie jo pridėtas instrukcijas.

česnako plunksnos

Šakninė svogūnų erkė

Labiausiai paplitęs vabzdys, užkrečiantis česnakus, yra šaknų erkutės. Jų mažo kūno dydis yra ne daugiau kaip 0,7 milimetro ilgio, savo spalva jis primena apaugusį stiklą. Per 1 mėnesį subrendęs individas išauga iš padėtų kiaušinių, o sezono metu formuojasi kelios vabzdžių kartos.

Česnako kenkėjus atpažinti ir juos kontroliuoti galima tik remiantis atsirandančiais simptomais:

 • rudų dulkių atsiradimas ant lempučių;
 • dugno lupimas;
 • vaisiaus puvimas.

efektyvus metodas

Jei laikote užkrėstą derlių, erkė išlieka, infekcija prisideda prie galvų džiūvimo.

Jei erkė jau užkrėtė pasodintą derlių, rekomenduojama naudoti šias kontrolės priemones, kad pašalintumėte ją iš česnako: gydymas Clofentezin arba Dimethoatom-400. Ankstyvajame patologijos vystymosi etape galima vartoti Actellik arba Neoron.

šaknies svogūnas

Česnakinė keturkoja erkė

Šio česnako kenkėjo buvimą galima atpažinti pagal atitinkamus simptomus. Augalų kultūra pažeista taip:

 • lapai garbanosi išilgai vidutinės venos;
 • lapai pradeda geltonuoti kraštuose;
 • dantys tampa tamsiai žali arba padengti geltonomis dėmėmis.

keturkoja erkė

Šios erkės yra labai pavojingos, nes sukelia mozaikas.

Norint kovoti su šia erke, prieš dedant pasėlį, būtina naudoti akaricidus perdirbant saugyklas, purškiant pasėlius auginimo sezono metu. Norint sumažinti pasėlių užteršimo saugyklose riziką, būtina per 1 savaitę juos išdžiovinti 35–37 laipsnių temperatūroje.

geltonos dėmės

Svogūnų musė

Tokie česnako kenkėjai siekia 8 milimetrus ilgio, o sparnų plotis yra 14. Galite atpažinti musę, jei žinote kenkėjo aprašymą:

 • kūnas yra rudas;
 • sparnų kraštai yra briaunoti kraštais;
 • vabzdys kiaušinius deda birželio pradžioje.

svogūnų musė

Kenkėjas kenkia česnako plunksnoms, o tai labai sulėtina jo augimą ir derlių. Kaip kovoti su česnako kenkėjais:

 1. 250 gramų košelės sumaišoma su šaukštu karštų pipirų.
 2. Masė sumaišoma su 2 litrais karšto vandens ir užpilama šiltoje vietoje 3 dienas.
 3. Viskas filtruojama, praskiedžiama iki 10 litrų ir sumaišoma su 30 gramų skysto muilo.

Norėdami kovoti su vabzdžiais, gautais užpilu, augalų kultūrą ir dirvožemį reikėtų purkšti kartą per savaitę gegužės mėn., O po to pakartotinai apdoroti liepą.

makhorka sumaišoma

Ligos česnakai

Iš esmės česnako ligos yra grybelinės ar bakterinės. Pažengusiais atvejais tokios patologijos gali sunaikinti didžiąją dalį derliaus, todėl, kai jos atsiranda, būtina nedelsiant imtis kontrolės priemonių.

Viena iš labiausiai paplitusių patologijų yra česnako peronosporozė. Tai pasireiškia:

 • viršutinės stiebo dalies pageltimas;
 • laipsniškas stiebo džiovinimas;
 • augimo sulėtėjimas.

bakterinis pobūdis

Susidarius optimalioms aplinkos sąlygoms, grybelis aktyviai plinta ir gali užkrėsti visus pasodintus augalus. Todėl svarbu užkirsti kelią peronosporozės atsiradimui. Kadangi patologija negali išsivystyti esant ryškiai šviesai ir pakilusiems temperatūros rodikliams, jos prevencija vykdoma tokiu būdu:

 • prieš sėją dantis pašildomas po saule 2 dienas, tuo tarpu pageidautina, kad aplinkos temperatūra siektų 40 laipsnių šilumos;
 • nuimtas pasėlis pašildomas tokiu pačiu būdu;
 • prieš sėją būtina kruopščiai išvalyti dirvą nuo organinių liekanų ir ją dezinfekuoti.

pasodinti pasėliai

Šios ligos išsivystymo priežastis yra užkrėstos medžiagos panaudojimas sėjai, organinių liekanų panaudojimas dirvožemyje ir grybelinių sporų pasklidimas vėjyje. Norėdami su ja kovoti, naudokite:

 • Tiramas - griežtai pagal instrukcijas.
 • „Fentiuram“ - 3 kilogramai dedami į 10 litrų vandens.
 • Polikarbocinas - 40 gramų vaisto sunaudojama panašiam skysčio tūriui.
 • Arcerida - 30 gramų produkto ištirpinama 10 litrų.

griežtai pagal instrukcijas

Inokuliantų apdorojimui galite naudoti 2–3% vaisto „Tiram“ tirpalą. Gvazdikėliai mirkomi tirpale 20-25 minutes.

Česnakinė bakteriozė yra dar viena patologijos rūšis, galinti sunaikinti beveik visą derlių. Ši patologija paveikia česnakus auginimo sezono metu, laikant pasėlį. Užkrėsti dantys puvina ir nesudaro sodinukų.Ant gumbų patologija pasireiškia geltonais ir rudais pažeidimais. Kai kuriais atvejais dantys tampa skaidrūs ir tada įgyja gleivių konsistenciją.

česnako bakteriozė

Norėdami sumažinti česnako užkrėtimo bakterine liga riziką, turite:

 • įdirbti dirvą su Hom;
 • tarp pasėlių vienoje vietoje išlaikykite 4 metų pertrauką;
 • iš anksto tręškite žemę fosforu;
 • prieš sėją pašalinti organinius likučius;
 • išlaikyti visą daržovių nokinimo laiką;
 • Nuimkite viršūnes tik po džiovinimo, esant 23-30 laipsnių temperatūrai, šis procesas trunka 10 dienų.

apdirbti dirvą

Taip pat rekomenduojama naudoti insekticidus, siekiant sumažinti vabzdžių kenkėjų aktyvumą, apdoroti sėklą formalinu, stebėti pasėlių laikymo sąlygas: drėgmė ne didesnė kaip 60–70%, žieminių česnakų temperatūra 1–4 laipsniai, pavasarinių česnakų - 16–18 laipsnių.

Česnako rūdis

Rūdis yra česnako ligos rūšis, pažeidžianti pasėlius ir atsirandanti kaip gelsvi dryžiai. Palaipsniui šios juostos tampa platesnės, tada jos užpildo visą lapo plokštę. Kai kuriais atvejais rūdis neatsiranda brūkšneliais, o kaip geltonos suapvalintos dėmės, kurios laikui bėgant įgauna rausvą atspalvį ir išgaubtą formą.

česnako rūdis

Dėl šios ligos galite prarasti didelę derliaus dalį. Tokią žalą daro tai, kad augalų kultūra pamažu netenka lapų, mažėja kaupiamųjų maistinių medžiagų aktyvumas, neauga galvos. Šios ligos tikimybė gali būti sumažinta, jei profilaktika atliekama prieš sėją. Norėdami tai padaryti, turite naudoti nurodymus:

 1. Skiltelės užpildomos 40% formalino tirpalu ir paliekamos 2 valandoms. Jis gali būti pagamintas sumaišius 40 mililitrų formalino ir 120 litrų vandens.
 2. Lovos laistomos tirpalu, paruoštu iš 10 litrų vandens ir 15 mililitrų Fitosporin-M. Jei šios kompozicijos nėra, galite ją pakeisti 1% Bordeaux skysčio arba vario oksichlorido tirpalu.
 3. Tik po tokio gydymo galite pradėti sėti kultūrą.

derliaus dalis

Jei pasodintas česnakas serga rūdimis, jis turi būti apdorotas vario sulfatu arba Hom fungicidu. Didžiausią poveikį suteikia mišinys, pagamintas iš Hom ir smulkiai tarkuoto deguto muilo. Stiebus reikia drėkinti kartą per 10–14 dienų. Laistymo procedūra turėtų būti baigta likus 30 dienų iki derliaus nuėmimo.

Be šių vaistų, kovoje su rūdysena gali būti naudojami vaistai nuo peronosporozės:

 • „Alirin-B“.
 • Gamair.
 • „Cuproxat“.
 • Čempionas.
 • „Median Extra 350“.

pasodinti česnakai

Šios rūdžių kontrolės priemonės padidina augalo atsparumą patologijoms.

Juodas česnako pelėsis

Juodasis pelėsis yra tokia česnako liga, kurios metu kaupiasi laikomos daržovės ir sunaikina sodinimą. Ši patologija suaktyvėja, jei saugykloje yra bloga ventiliacija, ir tai pasireiškia juodųjų sporų atsiradimu, kurios atrodo kaip dulkės. Palaipsniui dantys suminkštėja ir supuvę. Prastai išdžiovinti arba nepakankamai prinokę vaisiai kelia didžiausią pavojų užsikrėsti juodu puviniu. Taip pat puvimas ant česnako gali atsirasti, jei sodinimas trunka ilgiau nei 6 valandas, esant dideliam drėgniui.

padidėja rūdis

Kontrolės priemonės, užkertančios kelią infekcijai, pašalins česnako ligą. Tam rekomenduojama naudoti Bordeaux skystį. Likus 3 savaitėms iki derliaus nuėmimo, lovos drėkinamos 1% kompozicija. Taip pat, norėdami kovoti su juoduoju puviniu, galite naudoti vaistus, rekomenduojamus pašalinti bakteriozę.

Fusarium česnakai

Fuzario pūtimas dažniausiai atsiranda pietiniame klimate. Ši patologija paveikia augalą žemėje augimo sezono metu. Grybelis aktyvuojamas esant 15–30 laipsnių aplinkos temperatūrai ir padidėjusiam drėgmės lygiui.Šios patologijos atsiradimo priežastis gali būti praeityje užkrėstų pasėlių likučiai žemėje, vandens naudojimas drėkinimui fuzario sporomis. Todėl sėjai reikia parinkti tik sveikus dantis, bet koks jų vientisumo pažeidimas gali užteršti kultūrą.

fusarium česnakai

Norėdami nustatyti patologijos buvimą, turite žinoti jos simptomus:

 • stiebų pageltimas;
 • stiebų galiukų džiovinimas;
 • rudų juostelių atsiradimas ant stiebų;
 • rausvo žiedo formavimas lapų sinusuose;
 • minkštinančios česnako galvutės;
 • pažeidimų formavimas rausvos, balkšvos arba gelsvos grybienos;
 • puvimo šaknys.

stiebų pageltimas

Norint pašalinti visas patologines priežastis, būtina užkirsti kelią fuzarijai, taip pat žinoti apie kovos su juo priemones, jei česnakas bus pažeistas. Prevencija apima kruopštų sėklų parinkimą, jų apdorojimą chromu, Fitosporin, Maxim, taip pat lovų laistymą dezinfekuojamaisiais fungicidais ir pašalinant visas praėjusių metų derliaus liekanas.

Jei fusarium česnakai pasireiškia pirminiais simptomais augančiame augale, būtina imtis kovos su juo priemonių, pavyzdžiui, gydyti Quadris. Jei liga nepraeina, paveiktą augalą reikia išmesti, kad būtų išvengta jo plitimo.

pirminiai simptomai

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas