Geriausios juodųjų aviečių veislės, sodinant, auginant ir prižiūrint

Aviečių vaisiuose yra daug naudingų medžiagų, kurios teigiamai veikia žmogaus sveikatą, o juodosiose avietėse yra dar daugiau antioksidantų. Juodųjų aviečių auginimas tapo labai populiarus tarp sodininkų, jis yra nepretenzingas, nes jo beveik nereikia prižiūrėti.

Juodoji avietė ir jos ypatybės

Juodos ir raudonos avietės skiriasi maistinių medžiagų sudėtimi, uogų dydžiu ir skoniu. Juodųjų aviečių ypatumas yra saldus medaus skonis, aštrus poskonis ir lengvas rūgštingumas. Visa tai lemia vitaminų ir mineralų, virškinamų angliavandenių ir rūgščių kiekis.

Juodosiose avietėse yra daugiau sacharozės, fruktozės, bet mažiau vitamino C ir 2 kartus daugiau kalorijų 100 g. Paprastai vaisių dydis yra mažesnis nei raudonųjų ir geltonųjų veislių. Juodosios avietės kartais painiojamos su gervuogėmis. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad uogos lengvai pašalinamos iš indo, ūgliai apibarstomi vaisiais, surinktais dideliais šepečiais.

Neįprasta juodųjų aviečių ūglių savybė yra tai, kad jie nepadaugėja su ūgliais, tačiau dėl šakų galiukų, atsiremiančių į dirvožemį, pradeda šaknis ir daigai. Po to jis turėtų būti supjaustytas į 3-5 pumpurus.

Kultūros aprašymas ir ypatybės

Juodoji avietė yra daugiametis Rubus genties augalų, rožinių šeimos, augalas. Krūmas užauga iki 2 m, ūgliai pasvirę į dirvą arkos pavidalu, pirmaisiais gyvenimo metais ilgėja, antraisiais metais formuojasi gėlės ir uogos. Ūgliai yra lankstūs, jauni žali su mažais erškėčiais, antrų metų šakos yra rudai bordo spalvos su melsvu žydėjimu.

Lapai pakaitomis su 5 skiltelėmis, ovalios formos, su mažais dantukais išilgai krašto. Lapas yra pubeskesnis iš viršaus nei iš apačios, apatinė dalis išsiskiria balta krūva. Jie primena raudonus aviečių lapus, bet mažesni.

aviečių vaisiai

Gėlės surinktos dideliais kiekiais klasteryje. Jie susideda iš 5 baltų ovalių žiedlapių su 5 šviesiai žaliais žiedlapiais.

Augalo augimo sezonas prasideda 1–2 savaitėmis anksčiau nei raudonųjų aviečių.

Žydi gegužės pabaigoje - birželio viduryje, trunka 1,5–3 savaites. Po to suformuojami vaisiai, kurie keičiasi spalva augant ir bręstant, pradedant nuo žalios, žaliai baltos, rožinės raudonos, ryškiai raudonos, violetinės ir juodos spalvos.Uogos yra lytinės, gali būti kaip gervuogės su šviesiai melsvu žydėjimu.

Šviežias uogas galima laikyti ilgiau nei raudonas, nes jos turi tankesnę struktūrą ir sunkiai raukšlėjasi transportavimo metu.

Juodosios avietės įgauna galimybę daugintis iš gervuogių, antrųjų gyvenimo metų šakos, jei jos nėra pririštos, liečiasi su dirvožemiu, gale formuoja ne uogas (skverbiasi karūna), bet sutirštėjimą, iš kurio išdygsta baltos šaknys. Todėl juos galima supjaustyti ir pasodinti kaip sodinuką.

šaka su avietėmis

Juodųjų aviečių ligos ir kenkėjai

Juodųjų aviečių krūmai išsiskiria geru imunitetu nuo daugumos ligų, būdingų Rubus genčiai, jie yra atsparūs sausrai ir kenkėjams. Net jei jis auga šalia kitų aviečių veislių ir jos serga, juodųjų uogų krūmai gali neužkrėsti. Bet prevencines priemones insekticidais ir fungicidais reikėtų atlikti kiekvieną pavasarį ir rudenį.

Pagrindiniai juodųjų aviečių kenkėjai:

 1. voratinklinė erkė;
 2. apuokai;
 3. inkstų ar protoksido moliai;
 4. weevil;
 5. tulžies vidurys;
 6. stiebo skristi;
 7. stiklinis drugelis;
 8. kenksmingas šimtakojis;
 9. nematodai;
 10. aviečių vabalas ar erkė.

aviečių krūmai

Ligos, būdingos juodosioms avietėms:

 1. miltligė;
 2. pilkasis puvinys;
 3. antracnozė;
 4. mozaika;
 5. rūdis;
 6. šaknų, kamienų vėžys;
 7. balti, žiediniai, purpuriniai dėmeliai;
 8. garbanos.

Kad augalai neužsikrėstų ligomis ir nepritrauktų kenkėjų, jie ir kiti pasėliai vietoje yra gydomi vaistais ir pašalinami galimi patogenai: nukritę lapai, ligoti augalai, piktžolės. Preparatai: „HOM“, „Actellic“, Bordo mišinys, „Karbofos“, „Fitoverm“, „Fitosporin“.

Kaip svetainėje pasodinti juodųjų aviečių krūmą

Juodųjų aviečių sodinuką galima įsigyti patikrintose medelynuose ar specializuotose parduotuvėse ir, jei svetainėje jau yra keli jūsų pačių krūmai, tada juos dauginkite.

Optimalus laikas

Juodųjų aviečių sodinimas atliekamas pavasarį, vasarą, rudenį, tačiau reikėtų atsižvelgti į klimato zoną. Palankiausias laikotarpis sėjinukų greitam pritaikymui, kai auginimo sezonas prasideda anksti, yra pavasaris, kovo mėn. Šalies pietuose, balandžio – gegužės mėn., Vidurinė juostelė, Uralai, Sibiras. Vasarą taip pat galite sodinti, jei staiga prasiskverbęs vainikas sudygo ir buvo netyčia nupjautas, tačiau toks augalas užtruks ilgiau ir bus sunkiau prisitaikyti.

avietės miške

Optimaliausias laikas sodinti rudenį pietiniuose regionuose yra iki spalio pabaigos, vidurinėje juostoje - iki rugsėjo pabaigos. Šaltesniuose regionuose, kuriuose staigiai pasikeičia klimatas, geriau atsisakyti sodinimo rudenį, tačiau jei sodinukai buvo įsigyti, tada po sodinimo juos reikia atsargiai mulčiuoti.

Svarbu atsiminti, kad juodosios avietės yra mažiau atsparios staigiems temperatūros pokyčiams ir stipriems šalčiams.

Sodinimo skylės ir sodinukų paruošimas

Norint geriau augti ir priprasti prie naujų sąlygų, daigai turėtų būti sodinami toje vietoje, kur anksčiau nebuvo augę naktiniai pavėsiniai; idealu, jei žemė turėtų ilsėtis metus. Galite sodinti šalia kitų aviečių veislių, tačiau reikia nepamiršti, kad įprastas greitai užkimš juodųjų aviečių sodinimą per 2–3 metus.

Auginimo sklypas iškasamas rudenį, naudojant organines trąšas, žaliąjį mėšlą, puvusį mėšlą ir mėšlas.

veisiant avietes

Pavasarį jie iškasa 40-50 cm gylio, iki 50 cm skersmens skylę.Jei aikštelė dažnai užliejama arba dirvožemis yra sunkus, drėgnas, tada dugne klojamas drenažo ir smėlio sluoksnis. Likusi dirvožemio dalis sumaišoma su organinėmis trąšomis, pelenais, durpėmis, supuvusiomis pjuvenomis. Trečioji mišinio dalis dedama ant smėlio. Iš šakniastiebio daigai sodinami 4–6 cm atstumu, duobės centre ir apibarstomi dirvos mišiniu, lengvai paspaudžiant ir laistydami iš viršaus.

Jei dirvožemis yra sunkus, tada geriau jį laistyti per pusę: dalis skylėje, dalis po sodinimo.

Vieta turėtų būti saulėta iš rytinės ar pietinės informacijos pusės, be skersvėjų.Dieną prieš sodinimą daigai dedami į kibirą šilto vandens, galima pridėti augimo ar šaknų formavimo stimuliatorių. Prieš sodinimą 30–40 minučių dezinfekuokite mangano tirpale, jei daigai nebuvo įmirkyti stimuliatoriuose.

Technologijos ir sėdimų vietų schemos

Juodųjų aviečių sodinimo technologija ir schema naudojama taip pat, kaip ir kitoms Rubus genties rūšims bei veislėms.

avietė rankoje

Teisingas metodas garantuos sodininkui didelį derlių.

Schemaapibūdinimas
Viena eilėTinka sodinti aplink teritorijos perimetrą arba ūkiams. Kasti ilgą iki 40 cm gylio griovį ir pasodinti juodųjų aviečių krūmus 80–100 cm atstumu
Dviguba eilutėPanašiai kaip vienos eilės schemoje, tik atstumas tarp pirmo ir antro griovio yra apie 50–70 cm, atstumas tarp eilių yra 1,5–2 m
TranšėjosTas pats kaip vienos eilės, tačiau sodinimo griovio gylis yra didesnis nei 60 cm, nes dugne klojami organinių medžiagų sluoksniai būsimam krūmų maitinimui
DimpleDažnai naudojamas atskiruose soduose, kai sodinukų yra nedaug
LizdaiTai apima krūmų sodinimą nedideliu ratu, kaip lizdą. Apskritimo skersmuo 100–120 cm, atstumas tarp įvorių 50–80 cm
UždangaTinka regionams, kuriuose yra nepalankios klimato sąlygos. Augalai sodinami arti vienas kito, susidaro natūralūs krūmynai, labiau linkę išgyventi šaltą žiemą.

Sodinant į įprastą 6 arų sodo sklypą, optimaliausia naudoti duobės modelį. Pvz .: sodinkite sodinukus išilgai tvoros 50–80 cm atstumu tarp krūmų, ne skindami ūglius, bet palikdami juos sulenktus ant žemės. Tik nurodant visų ūglių kryptį viena kryptimi: į kairę arba į dešinę. Po metų ūgliai pradės dygti, jie bus nupjauti ir pasodinti tarp senų krūmų, o jų šakos nukreiptos priešinga kryptimi. Taigi krūmai pamažu judės per sodą.

augančių aviečių

Kultūros priežiūros niuansai

Juodosios avietės yra nepretenzingai prižiūrimos, ilgą laiką gali išsiversti be laistymo ir atnešti solidų derlių, ji tinka auginantiems vasaros gyventojams, kurie savaitgaliais lankosi jų svetainėje. Žemės ūkio priežiūros metodų laikymasis prailgins krūmų gyvenimą ir gaus derlių.

Krūmo drėkinimo dažnis

Pirmasis laistymas atliekamas pavasarį. Jei tai buvo su nedideliais krituliais, tada, kai tik dirva sušils iki +15 ir šalčių nesitikima, kiekvienas krūmas sudrėkintas 10–12 litrų šilto vandens, galite pridėti trąšų, piktžolių užpilą, mėšlą ar azotą, fosforą, kalį. Laistymo dažnis yra 1–2 kartus per savaitę. Žydėjimo metu kartų skaičius padidinamas iki 3-4, ypač jei oras yra karštas, be kritulių.

Gervuogė

Uogų nokinimo metu sumažinkite drėkinimo dažnį. Nuėmus derlių, dažnis būna 1-2 kartus kas 2 savaites. Prieš žiemą prieglaudą, likus 2–3 savaitėms iki numatomų šalčių, laistymas baigiamas. Krūmų laistymas per dažnai gali pakenkti pasėliams ir sukelti ligas.

Atlaisvinant dirvožemį

Dirvožemio atsipalaidavimas atliekamas 1 kartą per 1–2 savaites, dažniausiai tai atsitinka piktžolėmis piktžolėmis, sausu oru arba 1–2 dienas po lietaus, laistant, tai leidžia padaryti dirvą kvėpuojančią.

Apipjaustymo ir formavimo principas

Pirmasis genėjimas atliekamas tada, kai jauni ūgliai užauga daugiau nei 2 m, jie sutrumpėja iki 1,6–1,8 m, tai suteikia impulsą šoninių ūglių augimui, jie genimi rudenį, paliekant 20–30 cm. Seni ūgliai, davę vaisius, rudenį pašalinami. rugsėjo pabaigoje - lapkričio pradžioje.

aviečių krūmai

Kaip ir kuo maitinti juodąsias avietes

Augimo sezono metu juodosioms avietėms reikia didesnio azoto, fosforo, kalcio, todėl jas galite tiekti kompleksinėmis įsigytomis trąšomis, karbamidu arba įpilti puvinio mėšlo, pelenų, durpių ir viršutinio dirvožemio iš miško.

Vasarą kartu su laistymu gausiam vaisiui žydėjimo metu įvedami nitrofoskos ir vištienos išmatos.Rudenį dirva mulčiuojama fosforo-kalio trąšomis, pridedant chloro, pūkų, sideratų.

Profilaktinis gydymas

Norėdami pašalinti augalų užkrėtimą ligomis ar kenkėjais, dirva aplink krūmus išpilama silpnu mangano, kalkių, vario sulfato, TMTD, verdančio vandens, „Fitosporin“, purškiamo Bordo mišiniu, tirpalu.

Juodųjų aviečių dauginimas

Juodųjų aviečių dauginimas atliekamas keliais būdais: auginiais, šakomis, dalijant krūmą, palikuonis - šie metodai išlaiko pirminio krūmo savybes, tačiau sėklų metodas gali šių savybių neduoti. Pjaustymas leidžia greitai veisti avietes šalyje.

aviečių sluoksniavimas

Sluoksniai

Juodųjų aviečių dauginimas sluoksniniu būdu yra lengviausias būdas, dvejų metų ūgliai po vaisiaus sulenkiami į žemę nukritusiu vainiku ir pabarstomi derlingu dirvožemiu 2–3 cm. Ūgliai pradeda dygti po 2–4 savaičių, spalį jie nukirsta nuo pagrindinio krūmo arba ankstyvą pavasarį.

Šakniniai palikuonys

Juodosios avietės prastai dauginasi su šaknų atžalomis, nes jų dėjimas trunka ilgiau nei raudonųjų veislių. Geriau pasiimti palikuonį, esantį ne mažiau kaip 20-30 cm atstumu.Pjaustykite aštriu genėjimu nuo motininio krūmo ir pasodinkite naujoje vietoje.

Žali ir sumedėję auginiai

Iš jaunų ūglių žali auginiai ruošiami vėlyvą pavasarį, vasaros pradžioje, vainikas pašalinamas, supjaustant juos 15-20 cm ilgio, apdorojamas šaknies stimuliatoriumi ir sodinamas į atskirus konteinerius su maistiniu substratu arba šiltnamyje. Pavasarį įsišakniję augalai sodinami atvirame grunte.

aviečių daigai

Lignified ūgliai supjaustomi tuo pačiu principu, bet rudenį. Suvynioti į polietileną ir atidėti vėsioje vietoje iki pavasario. Kovo – balandžio mėnesiais renkami gyvybingi ir sodinami atvirame žemėje po stikliniu indeliu arba atskirose talpyklose, kurios turi būti padengtos polietilenu, kad būtų palaikoma aukšta drėgmė. Rudenį ar kitų metų pavasarį jie sodinami atvirame lauke.

Sėklos

Sėklos metodas yra ilgiausias. Rudenį džiovintos uogos surenkamos ant krūmo ir išdėstomos šaldytuve 1 mėnesiui stratifikuoti. Tada jie sėjami į konteinerius su dirvožemio mišiniu ir uždengiami stiklu, sukuriant didelę drėgmę ir šilumą. Kai ant sodinukų pasirodys 2-3 lapai, palaipsniui atidarykite dangtį, pritaikydami juos. Augant daigams, jie persodinami į atskirus tūrinius vazonus. Paruoštus augalus galima persodinti į atvirą žemę po metų, pavasarį.

aviečių sėklos

Populiarios juodųjų aviečių veislės

Selekcininkai sukūrė daugybę veislių, kurios gali augti skirtingose ​​klimato zonose ir duoti didelį derlių. Viena iš geriausių sodininkų aprašytų veislių yra avietė Cumberland, kurios vaisiai yra geltoni ir juodi:

 1. Cumberland yra populiariausia ir nepretenzinga vidutinės trukmės veislė. Uogos renkamos po 10–12 gabalėlių. šepečiu. Polyokostyanka iki 2 g, mažas, iš krūmo derlius iki 10 kg. Atsparus sausrai, šalčiui iki -30. Lapai yra didesni nei kitų panašių veislių, jų blizgus paviršius.
 2. „New Logan“ yra ankstyva veislė, labai derlinga, iki 10 kg uogų sezono metu. Reikia pastogės žiemą, kai temperatūra yra aukštesnė nei -24. Vidutinio dydžio uogos iki 3 g.
 3. Bristolis yra viena iš veislių, atspari sausrai, šalčiui iki -30 ir ligoms. Surinkite iki 5 kg iš pasėlių krūmo. Vaisiai juodi su melsvu žydėjimu, vidutiniškai prinokę.
 4. Anglis - atspari ligoms, kenkėjams ir ilgą orą be lietaus. Jis toleruoja šalnas iki -30. Produktyvumas iki 8 kg, vidutinės uogos, 2–3 g.
 5. Boysenberry - vidutinio dydžio pailgos uogos, aviečių ir gervuogių saldus skonis be rūgštingumo. Didelio derlingumo vidutinio brandumo veislė. Atlaiko šalnas iki -25.
 6. „Litach“ yra jauna lenkų veislė, sezono viduryje, derlinga, tačiau jai reikia pastogės, nes leistina temperatūra yra –23.
 7. Juodasis brangakmenis - vienmečių krūmų šakos yra žali su baltu pienišku žydėjimu. Ankstyva prinokusi veislė, birželio pabaigoje - liepos pradžioje, derlingi, vaisiai iki 2,5 g. Krūmas labai plinta, per sezoną 8-10 ūglių.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas