Kaip auginti ir prižiūrėti moliūgus lauke

Sveikas ir skanus moliūgas, augantis ir besirūpinantis atvirame lauke nesukelia ypatingų sunkumų net nepatyrusiam sodininkui, ilgą laiką buvo auginamas Rusijoje ir buvo plačiai naudojamas rusų virtuvėje ruošiant įvairius patiekalus. Kurį laiką daržovė buvo nepakankamai įvertinta, tačiau dabar, populiarėjant sveikai mitybai, ji vėl grąžina prarastas pozicijas.

Moliūgas: sodo kultūros aprašymas

Paprastasis moliūgas (Cucurbita pepo) arba kietmedis yra metinis žolinis šliaužiantis moliūgų šeimos augalas, turintis plonus penkiakampius aštrių briaunų ir dygliuotus stiebus, siekiančius 8–10 m ilgio. Šaknies sistema yra labai išsišakojusi, centrinė šerdies dalis siekia 3 m. šakotosios paviršutiniškos periferijos.

sodo kultūra

Penkių dalių arba penkių luobelių dideli, iki 25–30 cm skersmens, lapai, kertantys prie pagrindo, pakaitomis, sėdintys ant ilgų petioles ir apaugusių standiais, dygliais, trumpais plaukeliais. Didelės vienspalvės varnalėšos žiedų formos, ryškiai geltonos arba oranžinės geltonos spalvos, ant žiedlapių žiedlapių žydi birželio – liepos mėnesiais, kryžmai apdulkinamos, dažniausiai bitės.

Uogos, panašios į daugiasluoksnius kietmedžio vaisius, kurių vidutinis skersmuo yra 15–40 cm ir sveria apie 20 kg (yra egzempliorių, kurių svoris didesnis nei 100 kg), prinokę melione, daržo sode ar šalyje atvirame lauke rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Moliūgų forma, dydis ir spalva skiriasi ir labai priklauso nuo veislės. 1–3 cm ilgio plokščios ovalios sėklos yra padengtos miškingai gelsvai baltu apvalkalu, turi ryškų kraštą išilgai krašto.

dideli lapai

Patyrę augintojai rekomenduoja šias lauko moliūgų veisles, tinkamas auginti beveik visuose regionuose:

 1. Šypsokis. Krūmai, derlingi anksti prinokę (85–90 dienų po sudygimo), su daugybe mažų ryškiai oranžinės spalvos dryžuotų vaisių, sveriančių iki 1,5 kg. Minkštimas yra saldus, traškus, meliono skonio. Laikoma kambario temperatūroje iki 5 mėnesių.
 2. Strazdanos. Ankstyvos prinokimo veislė su užapvalintais plokščiais mažais (iki 3 kg) šviesiai žaliais dėmiais vaisiais. Oranžinė minkštimas yra saldus ir primena kriaušę. Jis toleruoja staigius temperatūros kritimus, geros kokybės savybės.
 3. Rusijos moteris.Ankstyvas nokinimas, šalčiui atsparus vijoklinis krūmas su blizgančiais tamsiai oranžiniais vaisiais, sveriančiais 3-4 kg, kurių viduje yra skanus saldus apelsino minkštimas. Tai skonis kaip melionas.
 4. Aušra. Vidutiniškai ankstyvas nokinimas su tamsiai pilkais segmentiniais vaisiais, sveriančiais apie 5 kg, padengtais ryškiomis oranžinės-rausvos spalvos dėmėmis. Sultingi ryškiai oranžiniai minkštimai yra saldūs, skanūs, turintys daug karotino. Veislė išsiskiria padidėjusiu atsparumu įvairioms ligoms.
 5. Terapinis. Ankstyva veislė (90 dienų), dideli suplokštėję vaisiai, sveriantys nuo 3 iki 5 kg, pilki su šviesesnio atspalvio tinkleliu. Tai gali trukti iki pavasario.
 6. Vitaminas. Vėlyvo brandinimo muskato riešutų veislė su pailgais ovaliais žaliais vaisiais, sveriančiais iki 6–6,5 kg.
 7. Butternutas. Smulkiavaisiai (iki 1 kg) riešuto formos kriaušės formos vėlyvo nokinimo veislė su šviesiai pilkais vaisiais.

augti ir prižiūrėti

Auginimo moliūgų ypatybės: kaip pasirinkti sodinimo vietą

Auginti moliūgą lauke nėra sunku, tačiau norint gauti gausų derlių, būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Specialūs reikalavimai taikomi pakaitoms ar sėjomainai; po moliūgo neįmanoma pasodinti melionų (arbūzų, cukinijų, melionų, agurkų). Geriausi moliūgų sėklų pirmtakai yra kryžmažiedžiai arba ankštiniai augalai (kopūstai, burokėliai, pomidorai, svogūnai). Jie gali būti pasodinti toje pačioje vietoje ne anksčiau kaip po 5–6 metų.

pasirinkti svetainę

Apšvietimo reikalavimai

Auginti moliūgus geriausia atvirose, gerai apšviestose, saulėtose, vėdinamose ir sausose vietose. Šilumą mylinanti kultūra negali atlaikyti gūsingų šaltų vėjų. Todėl rekomenduojama jį sodinti pietinėje pastatų pusėje, palei tvorą ar sieną, kuri dienos metu apsaugotų nuo vėjo, o naktį atiduotų dienos metu sukauptą šilumą.

Tokiu atveju ilgus augalo blakstienas galima nukreipti į vertikalų tvoros, namo ar tvarto paviršių, nes vaisiai greičiau ir geriau sunoksta, kai juos gerai apšvies saulė. Moliūgui reikia tiesioginių saulės spindulių bent 6-7 valandas per dieną.

apšvietimo reikalavimai

Optimali temperatūra daigams ar sėkloms

Moliūgų sodinukų sodinimas ir sėklų sėjimas į žemę svetainėje atliekamas tik po to, kai dirva 10–12 cm gylyje sušyla iki + 10 ° C. Tuo pačiu metu dienos temperatūra turėtų išlikti aukščiau + 8 ... + 10 ° С ribos. Sėjant sėklą, šis indikatorius turėtų būti didesnis nei + 13 ... + 15 ° С. Naktį oras neturėtų atvėsti žemiau +3 ° C. Kitais atvejais sodinukus būtina uždengti naktį.

Iškrovimo laikas nustatomas atsižvelgiant į regiono klimato ypatybes. Sėjos dienos Maskvos regione dažniausiai patenka į pirmąsias gegužės pirmąsias dešimt dienų, auginant moliūgus Urale ir Sibire, jie pasislenka arčiau mėnesio vidurio.

daigai ar sėklos

Koks turėtų būti dirvožemis sodinimui?

Moliūgų pasėliai gerai išsivysto ir suteikia derlingą derlingą, derlingą, nusausintą ir pašildytą dirvą. Šis augalas neauga molio, sunkioje ir per drėgnoje dirvoje. Moliūgų dirvožemis turėtų būti neutralus arba šiek tiek šarminis.

Rūgštus dirvožemis yra kategoriškai netinkamas, jie turi būti deoksiduoti pūkų ar dolomito miltais, galite naudoti susmulkintus medžio pelenus.

Norint tinkamai užauginti moliūgą vasarnamyje vidurinėje juostoje, rudenį rekomenduojama iš anksto paruošti sodo lovą. Plotas, kuriame nėra ankstesnių pasėlių ir piktžolių, turi būti gerai patręštas. Kasant bent 20-25 cm gylyje, į 1 m² pridedami šie komponentai:

kasimas į gelmę

 • humusas - 5 kg arba mėšlas - 7 kg;
 • kalio chloridas - 15 g;
 • superfosfatas - 30 g.

Jei stulpas yra sunkus, tada jis atsilaisvina įvedant šiurkštų upių smėlį. Visi komponentai turi būti sumaišyti, tada dezinfekavimui lova turi būti išsiliejusi karštu vandeniu, kurio temperatūra yra apie +80 ° C.

upės smėlis

Moliūgų sodinimas sode (sodinimo laikas, sėjos technologija, sodinukų skynimas, sėklų paruošimas)

Žemės ūkio moliūgų technika sodo sklype ar daržove labai priklauso nuo vietos klimato sąlygų. Prieš nuspręsdami, ar derlių auginti daigais, ar galite sėti sėklas tiesiai į žemę, pirmiausia turėtumėte išsiaiškinti vietinio regioninio klimato ypatybes ir įvertinti gamtos veiksnius. Vidurinėje juostoje ir šiaurinėse platumose moliūgų auginimas yra įmanomas tik padedant sodinukams, kitaip šilumą mėgstantis augalas neturi laiko visiškai nešti vaisių.

sėjos technologija

Sėjama sėkla į atvirą žemę

Prieš sėją sodinamąją medžiagą reikia išrūšiuoti, paliekant tik sveikas, tankias ir nepažeistas sėklas. Tada jie 3 valandas mirkomi inde su šiltu vandeniu, kurio temperatūra stabiliai laikosi + 40 ... + 50 ° C. Po to pradedama sėklų daiginimo procedūra. Tam išbrinkusios sėklos įvyniojamos į minkštą, drėgną skudurėlį, 3–5 dienoms dedamos į šiltą, šviesią vietą (ant palangės) ir periodiškai sudrėkinamos. Temperatūra neturėtų būti žemesnė kaip +20 ° С.

Sėjama sėkla, naudojant šią technologiją:

nepažeistos sėklos

 1. Ant anksčiau paruoštos lovos padarytos skylės bent 0,6–0,8 m atstumu viena nuo kitos, ilgalapėms veislėms ji padidinama iki 1,2–1,5 m., Tarp eilių paliekama apie 1–1,2 m.
 2. Į kiekvieną skylę pilama apie 2-3 litrus šilto vandens.
 3. Sėklos sodinamos į 8-9 cm gylį (lengvoje dirvoje), sunkioje ir tankioje dirvoje sodinimo gylis neviršija 5-6 cm., Kiekvienoje skylėje dedamos 2–3 sėklos, tada paliekamas stipriausias daigai, likusieji nupjaunami.
 4. Pabarstykite maistinių durpių, humuso, sodo dirvožemio ir mėšlo mišiniu. Tada mulčiuokite su humusu ar durpėmis.
 5. Iškrovos yra padengtos plėvele ar kita dengiančiąja medžiaga, kuri yra tvirtai pritvirtinta aplink perimetrą.
 6. Po ūglių atsiradimo prieglauda pašalinama arba pakeliama ant rėmo. Galite palikti jį sode, sukarpydami daigams kryžminį pjūvį.

uždaryti į gylį

Augina moliūgų sodinukus

Moliūgo nokinimo procesas trunka gana ilgai, vėlyvo nokinimo ir stambiavaisių veislių vaisius galima skinti tik praėjus 120–140 dienų po sėjos. Norint gauti kuo ankstesnį derlių, rekomenduojama derlių auginti daigų metodu. Galite auginti sodinukus bute ant palangės, tam naudojami ir šiltnamiai, panikos ar plėvelės rėmeliai.

Auginant sodinukus šiltnamio metodu, reikia atidžiau pasirinkti sėklą. Augalai turi būti atsparūs ligoms ir atitinkamai parenkamos šiltnamio veislės.

sodinuko metodas

Po mirkymo ir daigų atsiradimo daigintos sėklos sodinamos į plastikinius puodelius, supjaustytus plastikinius butelius ar pieno maišus, durpes ar paprastus vazonėlius, kurių skersmuo apie 10 cm. Tara užpildoma paruoštu durpių dirvožemiu arba maistinių medžiagų dirvožemio mišiniu, kuriame yra 1 dalis humuso ir 4 dalys velėnos dirvožemio. Į tokio mišinio kibirą rekomenduojama įpilti superfosfato (5 g), kalio druskos (4 g) ir amonio salietros (4 g).

Indų dirvožemis užpilamas šiltu vandeniu ir 1 sėkla pasodinama centre iki 1,5–2 cm gylio, apibarstoma durpėmis ant viršaus. Tada konteineriai uždengiami stiklu ar folija ir dedami ant palangės arba šiltnamyje. Išaugę daigai pasodinami į žemę svetainėje po to, kai gerai sušyla (bent + 12 ° C). Dirvą galima preliminariai paruošti keletą valandų uždengiant ją folija arba į kiekvieną skylę pilant maždaug 2–3 litrus karšto vandens.

sėkla į gylį

Augalai dedami į skylutes, kurių apačioje supilamas humuso sluoksnis, sumaišytas su pelenais, po to užberiamas sodo dirva, laistomas ir vėl mulčiuojamas. Taikant sodinukų auginimo moliūgų metodą, pasodinimas ir augalų priežiūra atvirame lauke bus panaši į sėklų metodą.

Kaip tinkamai prižiūrėti moliūgą?

Nepriklausomai nuo to, kaip sodinami daigai, moliūgai prieš derlių turėtų būti prižiūrimi vienodai.Praėjus 5–7 dienoms po pasodinimo, duobėse esantis dirvožemis vėl turėtų būti mulčiuojamas kompostu, durpėmis, smulkintomis dilgėlėmis, humusu ar pušų adatomis. Reikalaujama atlaisvinti ir ravėti praėjimus kas 10–14 dienų. Iš pradžių galite eiti giliai iki 12 cm, bet po 4-5 savaičių jie atsilaisvina ne giliau kaip 5-8 cm, kad nepažeistumėte šaknų.

sumaišyti su pelenais

Norėdami pritraukti vabzdžius (bites), kurie apdulkina gėles, moliūgų krūmai apipurškiami cukrumi arba medaus vandeniu (1 arbatinis šaukštelis 10 l vandens). Atšilus debesuotam orui, kai bitės neskraido, apdulkinimas atliekamas rankiniu būdu, kad būtų išvengta nepulytos kiaušidės puvimo. Žiedlapiai yra nupjaunami iš vyriškos gėlės, o likę bruknės (kuodeliai) liečiasi prie moteriškos gėlės.

Kaip teisingai suformuoti augalą?

Žalioji masė ant jaunų moliūgų sodinukų greitai auga, ilgos blakstienos pasklinda skirtingomis kryptimis. Kad augalas liktų paskirtoje teritorijoje, jo skaičius turi būti normalizuotas. Prie krūmo prie ūglio pritvirtinkite viršūninį pumpurą, kad būtų stimuliuojami šoniniai stiebai, ant kurių susidaro moteriškos gėlės.

ilgi plaukai

Tuo pačiu metu atliekamas suveržimas ir pašalinami pertekliniai ašiliniai ūgliai, išaugę iki 6-8 cm, taip pat nupjaunami nereikalingi lapai. Kiekviena blakstiena yra suvyniota, kai ji siekia 1,5 m, išdėstyta tinkama linkme ir apibarstoma dirva. Kad vaisiai būtų didesni, papildomos kiaušidės nupjaunamos ir paliekamos ant kiekvieno stiebo 1.

Laistymas ir tręšimas moliūgų

Tinkama moliūgų auginimo atvirame lauke technologija suteikia galimybę reguliariai ir gausiai laistyti šiltu vandeniu (ne žemesnėje kaip +20 ° C). Šaltas artezinis ar šulinio vanduo gali sukelti šaknų sistemos puvimą ir augalų mirtį. Šiltas laistymas skatina moteriškų gėlių formavimąsi. Drėgmė ypač reikalinga žydėjimo, vaisių derėjimo ir augimo metu. Prastai laistydami, jie bus sekli.

ašiniai ūgliai

Maitinti moliūgu pradėti vykdyti pasirodžius 5-6 lapams. Kita procedūra atliekama, kai pradeda formuotis šoniniai blakstienos. Ateityje sodinimas tręšiamas kas 2 savaites per visą auginimo sezoną.

Pašarui galite naudoti:

 • sausos nitrofoskos granulės - 10 g vienam augalui (jos yra išsibarstę po krūmais);
 • nitrofoskos tirpalas - 15 g 10 litrų vandens (kiekvienas krūmas laistomas trąšomis);
 • medžio pelenai - 1 stiklas vienam krūmui;
 • devyniolikmečio miniatiūrų tirpalas (1: 8), naudojant 1 kibirą 5–6 augalams (vaismedžiavimo laikotarpiu - 1 kibirą 3 krūmams).

procedūra atliekama

Kaip apsaugoti moliūgą nuo kenkėjų ir ligų?

Auginant moliūgus atvirame lauke, kyla rizika susirgti grybelinėmis ligomis, kurias sukelia per didelis drėgmė, tarp jų:

 1. Miltligė. Lapų plokštelės yra padengtos baltu žydėjimu, kuris pereina į petioles ir stiebus. Purškiama vario sulfato (2 g vienam kibirui vandens), kalio permanganato (3 g vienam kibirui) arba Bordo skysčio (1%) tirpalu.
 2. Bakteriozė. Ant lapų ir vaisių atsiranda rudų dėmių ir opos. Padėti purškimas Bordeaux skysčiu (1%) ir cinko sulfato tirpalu (0,02%).
 3. Baltasis puvinys. Storas baltas žydėjimas dengia visas žemės paviršiaus dalis, palaipsniui krūmas suyra. Iškrautos žuvys apibarstomos susmulkintomis medžio anglimis arba pūkomis.
 4. Šaknies puvinys. Lapai ir vytiniai pagelsta, tada sutrūkinėja. Profilaktikai krūmai kas 2-3 savaites yra gydomi Previkur.

grybelinės ligos

Iš vabzdžių kenkėjų moliūgai dažniausiai puola: vorinių erkių ir amarų. Kovai su jais naudojama bulvių viršūnių ir svogūnų lukštų infuzija, natrio chlorido ar muilo tirpalas ir sliekų sultinys. Esant didelei žalai, jie purškiami insekticidais (Karbofos, Actellik, Tsitkor ir kt.). Pirkdami sėklas, rekomenduojama atsižvelgti į veislės savybes, atsižvelgiant į vietos klimatą. Didelio drėgnumo regionuose sodinamos veislėms atsparios moliūgų veislės.

Moliūgai: kada ir kaip derlių nuimti

Prinokę vaisiai supjaustomi aštriu peiliu, paliekant 5-6 cm kotelio. Brandumas nustatomas pagal šiuos kriterijus:

prinokę vaisiai

 • kotelis yra lignified;
 • žalumynai pagels ir nudžiūvo;
 • pluta tapo kieta ir šviesi.

Derlių reikia nuimti sausą saulėtą dieną, prieš prasidedant šalnoms. Ne visai prinokę egzemplioriai yra nedelsiant suvalgyti arba perdirbti. Prinokę vaisiai laikomi, moliūgai žiemą namuose gali būti laikomi bute kambario temperatūroje (po lova, spintelėje).

pasidarė geltona ir išdžiovinta

Atsiliepimai
 1. Tatjana
  7.07.2018 07:49

  Aš maniau, kad jei jūs daugelį metų auginsite agurkus, tada su moliūgais nebus jokių problemų ... ir praėjusiais metais aš pirmą kartą bandžiau jį pasodinti. Deja, mano moliūgai nudžiūvo. Praėjusiais metais aš jau viską dariau „pagal mokslą“ - teisingai suformavau, ir girdiau, ir maitinau, ir augimo aktyvatorių. „BioGrow“ naudotas. Taigi moliūgai buvo valgomi visą žiemą, visų rūšių.

  Atsakyti
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas