Kaip elgtis su baltaisiais amėjais ant vynuogių ir kaip geriausiai atsikratyti

Nekviesti svečiai ant sodo augintinių pasirodo dėl įvairių priežasčių: jie pernešami iš kitų augalų, jie gali išsikraustyti iš kaimyninės svetainės ar daugintis dėl savininko neatsargumo. Kas yra baltasis amarius vynuogyne ir kaip su juo kovoti, yra šiandienos diskusijos tema.

Dilgėlių atsiradimo priežastys

Yra keletas galimų priežasčių, dėl kurių vabzdžių kenkėjai įsikūrė ant vynuogių krūmo. Kartais tai nutinka dėl paprastų skruzdėlių, kurios naudoja amarus kaip karvės, specialiai jas veisdamos, kad gautų saldų pieną.

Yra 2 rūšių vynuogių kenkėjai:

  • gyvena aukščiau, antžeminėje dalyje;
  • bazinis.

Taip pat yra „tarpinis“ etapas, jungiantis abu tipus. Amarų šaltinis iš vynuogių yra vėjas, purvo srautas, kartais šie vabzdžiai ateina patys, juos traukia maisto gausa. Jie dauginasi pakankamai greitai, o jei amarų kolonija nebus laiku sunaikinta, augalai gali mirti. Aptikimą labai apsunkina tai, kad suaugę vabzdžiai yra nepastebimi, maži - retai viršija 1,5 milimetro ilgio.

Kokių rūšių amarų auga ant vynuogių

Trys amarų tipai parazituoja ant vynmedžių: šaknies (po žeme), sparnuotų arba tulžinių ir seksualinių. Jie skiriasi dydžiu, išvaizda, buveine ir gyvenimo ciklu.

amarų ant vynuogių

Šakniažiedis auga ir maitinasi visą gyvenimą žemiau, sunaikindamas požeminę krūmo dalį. Gallic aktyviai juda (kartais per orą), kiaušinius deda ant lapų (tam tikros formos patinimas - tulžys). Lytinę formą sudaro vyrai ir moterys, jos užduotis - atlikti vienintelį poravimąsi per savo trumpą gyvenimą, kad būtų išvestas kiaušinis žiemoti.

Šaknų įvairovė

Požeminiai vabzdžiai neatsiranda ant paviršiaus, paveikdami šaknis ir apatinę stiebo dalį. Visos jos yra patelės, žalsvai geltonos arba rudos (ne juodos) spalvos. Nugara papuošta simetriškų taškelių modeliu, o proboscis yra ant galvos. Amarai turi 3 poras galūnių ir 2 čiuptuvus.

Ji dauginasi dedant kiaušinius. Jei patelė sugebėjo peržiemoti, ji deda apie 800 kiaušinių.

Vėlesnės kartos nėra tokios vaisingos. Todėl sunaikinus pirmąjį sankabą (kasant šaknies zoną), savininkas gali apsaugoti augalą, išlaikyti jo šaknies sistemą nepažeistą.

amarų ant vynuogių

Sparnuotas

Forma atpažįstama pagal „grakščią“ struktūrą ir oranžinį išorinių chitinous membranų atspalvį. Jie gyvena virš žemės, turi rudimentinius sparnus, esančius virš viršutinės (krūtinės) kojų poros. Jie vadinami nimfais ir yra kilę iš požeminės įvairovės.

Patekęs į paviršių, amaras perduoda 3–4 moliuskus ir tampa sparnuotas. Kūno ilgis - 1 milimetras, gelsvos spalvos, su šviesiais žalumynais ar bufinu. Galūnės ir čiuptuvai yra pailgi, sparnai yra trumpi, jų pagalba nimfos2 sėkmingai juda nedideliais atstumais. Ši „neseksuali“ rūšis kiaušinius deda ant apatinės lapų pusės arba žievės paviršiaus.

sparnuotasis apuokas

Tulžies pūslelinė gavo savo pavadinimą iš būdingų patinimų, kurie susidaro ant lapų plokštelių, primenančių veržlę (tulžys), kur ji deda sankabą. Augimo procese vabzdžiai aktyviai maitinasi, čiulpia sultis iš žalumos, naikindami vynuogių krūmą. Dalis besiskleidžiančių lervų nusileidžia šaknims: šitaip uždaromas vystymosi ciklas.

Seksualinis

Galliniai amarų kiaušiniai dėti 2 dydžius: dideli nešioja pateles, maži - patinų. Taip atsiranda seksualinė forma. Vienintelė jos užduotis - poruotis taip, kad patelė galėtų dėti specialų, „žieminį“ kiaušinį giliame žievės tarpelyje.

lytinių organų aphidas

Vynmedžių užkrėtimo požymiai

Amarai ar filoksera laikomi vienais pavojingiausių vynuogių priešų. Pasirodo, jis yra ant krūmo, nešamas vėjo, dirvožemio, vandens ar iš kitų augalų (sodinukų). Sunkumas nustatant yra tai, kad vabzdys turi sudėtingą gyvenimo ciklą ir daugiau nei vieną išsivystymo formą, juda aukštyn ir žemyn krūmu, naikindamas lapus ir šaknis.

Požemines rūšis sunku nustatyti dėl savo „slaptumo“, mažo amarų dydžio. Tulžies forma palieka žymes ant lapų - būtent tai parazituoja ant jų. Lapija ketera, padengta ataugomis. Apskritai bet kokia nenatūrali, prispausta vynuogyno būsena yra priežastis galvoti apie nepageidaujamų „svečių“ buvimą.

amarų ant vynuogių

Kaip plinta amaras

Supažindinant su sodinamąja medžiaga ir dirvožemiu, „požeminiai gyventojai“ pradeda daugintis: nelytinės patelės kiaušinius deda šaknyse, kad išperėjusios lervos galėtų iš jų išsiurbti sultis, žįsti per praėjimus ir parazituoti ant augalo. Dalis kepsnių pakyla į paviršių, taip vyksta perėjimas į antrąją, tulžies, stadiją.

Gali būti, kad gyvenimo ciklas eina kita linkme: amšalas nusėda po žeme ir toliau ten dauginasi. Bet kuriuo atveju, nesiimdamas veiksmingų prevencinių priemonių, augalas gali mirti.

amarų ant vynuogių

Kodėl vabzdžių invazija yra pavojinga?

Jei ant vynuogių atsirado amarų, tai nieko gero neduos. Pats savaime nemalonus svečias neišnyks, o jei tai padarys, jis tik visiškai sunaikins visą krūmą ir kaimyninius augalus. Gyvenimo ciklų kaita (aktyvumas pavasarį-vasarą ir žiemojimo žiemą) apsunkina galimybę laiku nustatyti filokseros pasiskirstymo pagrindą.

Tai gali būti po žeme, suaugusių vabzdžių ar lervų pavidalu, ant žalumynų (sankabos) arba sparnuotos formos, po žieve (žiemai skirtuose kiaušiniuose). Gliutoninis kenkėjas, nepaisant miniatiūrinio dydžio, gali padaryti didelę žalą vynuogių plantacijai.

Apdorojimo chemikalai

Norėdami atsikratyti amarų, visi metodai yra geri, išskyrus kraštutinius - pjaustyti ir sunaikinti vynuogyną. Sodininkai naudoja pesticidus, purškdami šaknis ir viršutinę augalo dalį, pilant vandenį, perdirbdami improvizuotomis priemonėmis (muiluotu vandeniu).

muilo tirpalas

Kasti šaknies zoną yra veiksminga iš dalies pakeisti dirvožemį smėlingu (amarui tai nepatinka). Genėjimas, pažeistų fragmentų pašalinimas kenkėju, po to deginimas atviroje vietoje, toli nuo krūmo, labai padeda.

Fastakas

Vaistas yra iš piretroidų grupės, veikia parazito virškinimo traktą. Po laistymo jis nėra nuplaunamas krituliais.Tai nekenksminga apdulkintojams (bitėms), suteikia efektą iškart aptikus ir pašalinus amarų kaupimosi židinius. Suderinamas su kitais fungicidais, insekticidais.

Vaistas „Fastak“

Fozalon

Pagaminta miltelių pavidalo, turi specifinį česnako kvapą. Jis turi ilgalaikį poveikį, jis naudojamas esant 13-15 ºС temperatūrai, jei kiti metodai nepadeda.

Actellic

Organinis fosfato chemikalas. Vynuogės apdorojamos paruoštu vandeniniu tirpalu. Padeda pasikartojantiems pažeidimams. Trūkumas yra toksiškumas visiems vabzdžiams, paukščiams, gyvūnams.

Kinmix

Efektyviai veikia suaugusius amarus ir jaunus augimą (lervas). Taikyti auginimo sezono metu, vieną ar du kartus.

Kinmix vaistas

Mechaniniai metodai

Tai apima pažeistų lapų (valgytų arba su kiaušiniais) rinkimą, šaknies zonos atpalaidavimą. Derinimas su kitais metodais gali padėti pasiekti reikšmingos naudos.

Biologiniai veiksniai

Amarams kontroliuoti naudojami natūralūs metodai, tokie kaip pipirmėčių sodinimas šalia vynuogyno. Aštrus kvapas atstumia parazitą ir apsaugo krūmą nuo pažeidimų.

pipirmėčių

Liaudies gynimo priemonės

Yra situacijų, kai chemikalų naudojimas yra nepageidaujamas arba nepriimtinas, tada padės liaudies metodai. Jiems naudojami „nuovirai“ ir „tinktūros“, paruošti pagal mėgėjų receptus, kuriais laistomas paveiktas augalas.

Muilo tirpalas

Už 500 mililitrų vandens paimkite 2 šaukštelius skysto muilo tirpalo, sumaišykite, įpilkite šaukštą saulėgrąžų aliejaus. Purškite lapus, stiebą, žemę.

Muilo tirpalas

Pomidorų lapai

Kvapūs naktinuko lapai netenkina sodo kenkėjų. 500 gramų pomidorų viršūnių užpilama 10 litrų vandens, reikalaujama 24 valandas. Galima pakeisti bulvių lapais. Manoma, kad jis yra veiksmingas kovojant su amidais - įrankiu, neturinčiu toksiško šalutinio poveikio.

Pelenai

Nekenksmingas gyvūnams ir bitėms, pavojingas amidams. Skyrybos vandenyje; gautas tirpalas apdorojamas oro dalimi, laistomos šaknys.

pelenai kibire

Tinkama priežiūra, kad parazitas neatsirastų

Tinkamos priežiūros paslaptis yra sėjinukų sanitarija prieš sodinimą: dažniausiai ten įsikuria amarų. Naudojami insekticidų tirpalai (mirkymas). Pažeidus vynuoges, leidžiama naudoti vieną iš būdų: ilgą laiką (14–21 d.) Pilti vandenį, mechaniškai šalinti paviršiaus šaknis su pažeidimo pėdsakais, giliai iškasti ir pakeisti smėlio mišiniu.

Sezoninės prevencijos priemonės

Auginimo sezono pradžioje naudinga vynuoges purkšti chemikalais, o rudenį atlaisvinti šaknies zoną ir nukirpti lapus kenkėjo pėdsakais.

purškite vynuoges chemikalais,

Pavasaris

Jei pažeidimas aptinkamas pradiniame etape, užteks gydyti insekticidu, mechaniškai pašalinti pažeistus lapus, po to nudeginti ir po kelių dienų pakartotinai purkšti.

Vasara

Liepos mėnesį, jei „ligos“ simptomai niekur nedingo, atliekamas pakartotinis gydymas pesticidais. Patyrę sodininkai žino, kad filoxerį pašalinti nėra taip lengva, todėl vynuoges turėsite purkšti dažnai ir reguliariai.

Ruduo

Nuėmus derlių, jie pašalina pažeistus žalumynų fragmentus, ūglius, atlaisvina dirvą, nupjauna paviršines šaknis - visus centrus, kur amarai galėtų įsitvirtinti, dėti kiaušinius ar slėptis žiemoti. Kuo daugiau lervų ir suaugusių vabzdžių žūsta, negalėdami pasislėpti nuo šalčio, tuo geriau atsinaujinęs augalas jausis pavasarį.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas