Kaip auginti ir prižiūrėti mandarinus namuose

Mandarinmedžiai yra populiari galimybė auginti namus kartu su citrinomis ir dekoratyviniais sukulentais. Tinkamai prižiūrint, augalai aktyviai vystosi ir ilgainiui pradeda duoti vaisių. Augindami mandarinus namuose, turėtumėte sudaryti tinkamas sąlygas.

Mandarinų auginimo ypatybės

Nusprendę sodinti mandarinų sėklas, turėtumėte iš anksto pagalvoti, kokio rezultato reikia. Medis gali būti naudojamas tik kaip dekoratyvinė funkcija arba gali būti naudojamas kaip vaisių šaltinis... Kadangi iš kaulo išaugintas mandarinas vystosi ilgą laiką, išsiaiškinus, kiek auga konkreti veislė, reikia pasirinkti tinkamiausią veislę.

Auginimo procese reikės ne tik sudaryti palankias sąlygas augalui vystytis, bet ir reguliariai rūpintis. Taip pat rekomenduojama pirmiausia apsvarstyti tolesnio medžio dauginimo galimybę.

Augalų veislės

Yra daugybė vidinių mandarinų rūšių. Renkantis tinkamą variantą, reikėtų atsižvelgti į šiuos rodiklius:

  1. Augalo aukštis. Nykštukiniai augalai nustoja augti, siekia 40-50 cm, o kitos veislės gali pasiekti 1,5–2 m aukštį.
  2. Priežiūros specifika. Tam tikroms veislėms reikia apdulkintojų, dažnesnio laistymo ir stiebų formavimo auginimo proceso metu.
  3. Tikslas. Medžiai gali būti derlingi arba dekoratyvūs.

mandarinų auginimas

Mandarinų dauginimas

Kaip ir kiti citrusiniai vaisiai, mandarino medis gali būti dauginamas. Namuose procedūra atliekama auginiais ar sėklomis.

Sėklų dauginimas

Norėdami daiginti naujus daigus iš sėklų, turėtumėte juos pasodinti į atskirą konteinerį. Daigai pradės pasirodyti po 30–40 dienų. Kai sodinukas turi 4-5 lapus, jums reikės nupjauti taprootą. Jei jis nebus apkirptas, jis ilgės ir kreivės. Praėjus 2 savaitėms po šaknų genėjimo, iš sėklų išaugę daigai perkeliami į nuolatinį indą.

mandarinų auginimas

Dauginti skiepijant

Dauginimui auginiais tinka 2–4 ​​metų medžiai. Ant augalų kamienų, esančių 7–10 cm atstumu nuo žemės, pasirenkama skiepijimo vieta su lygiu paviršiumi ir be pumpurų. Švelniai judant peiliu, atliekamas žievės skerspjūvis ir išilginis pjūvis nuo jo vidurio, kur pjaustymas turėtų būti skiepytas. Iš šakelės šakos nupjaunamas pumpurėlis ir sujungiamas su bagažine.

Skiepijimo vieta yra sandariai apvyniota plastikine plėvele ir papildomai apdorojama sodo laku.

Kaip auginti mandarino medį namuose?

Planuojant auginti mandarinus, būtina atlikti nemažai parengiamųjų darbų. Tiesioginis sėklų sėjimas taip pat turėtų būti atliekamas atsižvelgiant į daugybę niuansų. Kad medžiai galėtų aktyviai vystytis ir nešti vaisius, turėsite pasirinkti jiems tinkamą konteinerį, naudoti derlingą dirvą ir laikytis sodinimo taisyklių.

mandarinų auginimas

Indų ar konteinerio pasirinkimas sodinimui

Mandarinų sodinimui tinka įvairūs konteineriai, nepriklausomai nuo pagaminimo medžiagos. Puodas gali būti medinis, stiklinis, keramikinis ar plastikinis. Svarbus reikalavimas yra ne daugiau kaip 15 cm skersmens viršutinės dalies dydis ir panašus aukščio rodiklis. Puodo ar talpyklos apačioje turėtų būti kelios mažos angos, kurių dėka vanduo talpykloje neliks, o šaknys nepradės pūti.

mandarinas namuose

Žemės virimas

Ruošiant medžių pagrindą, rekomenduojama naudoti dirvožemį be durpių. Mandarinas geriau plėtoja šaknų sistemą ir duoda vaisių, būdamas dirvožemyje, kurio rūgštingumas yra neutralus. Optimalus rūgštingumo indeksas yra 6,5–7 pH.

Tinkamą dirvą galite įsigyti specializuotoje parduotuvėje arba galite pasigaminti patys, sumaišydami supuvusią humusą, miško dirvą ir išsijotą smėlį santykiu 2: 2: 1.

Sodinkite mandarinų sėklas

Į būsimojo medžio konteinerį pilamas ne daugiau kaip 5 cm drenažo sluoksnis ir sudrėkintas dirvožemis. Rekomenduojama sodinti sėklas iš karto po vaisių ekstrakcijos, nepaliekant išdžiūti. Jei nebuvo įmanoma iš karto sėti, tuomet sėklas reikia mirkyti, kad paspartėtų daigumas, nes būdamos vandenyje, sėklos greičiau įsišaknys.

mandarinas namuose

Dygimo pradžios laikas tiesiogiai priklauso nuo pasirinktos veislės ir aplinkinių sąlygų. Paprastai daigai pradeda augti mėnesį po sėjos. Nerekomenduojama uždengti konteinerių daigais plastikine plėvele, nes šiltnamio sąlygomis auginamus augalus reikės papildomai pritaikyti kambario temperatūrai.

Medžių priežiūros taisyklės

Mandarinmedžius reikia reguliariai prižiūrėti. Kad augalai neprarastų dekoratyvinių savybių ir galimybės nešti vaisių, turite jais rūpintis, atsižvelgdami į daugybę savybių.

mandarinas namuose

Temperatūros valdymas ir apšvietimas

Optimali mandarinų aplinkos temperatūra yra apie 20 laipsnių. Tuo pačiu metu aukštesnė temperatūra nekenkia daigams dėl jų sugebėjimo ištverti iki 40 laipsnių šilumos. Jei vazonai su augalais yra ant palangės, turėtumėte pasirūpinti langų izoliacija.

Viršutinis padažas ir laistymas

Citrusinis medis mėgsta drėgmę, todėl reikia jį reguliariai laistyti. Vasarą leidžiama sudrėkinti dirvą keletą kartų per dieną nedidelėmis dalimis. Žiemą laistymo dažnis yra 3 kartus per savaitę, nes dirva išdžiūsta. Intensyviam vaisių auginimui reikia šerti mandarinus. Mineralines ir organines trąšas rekomenduojama tręšti kartą per mėnesį.

laistymo mandarinas

Mandarinų formavimas

Norint suteikti dekoratyvumą, medžius reikia periodiškai formuoti. Prieš genėdami karūną ir žiupsnelį ūglių, turėtumėte pasirinkti tinkamą formą. Mandariną galite suapvalinti ar labiau išplisti. Lagaminai yra apipjaustomi arba susmeigti 20 cm aukštyje virš dirvos lygio.Augantys šoniniai ūgliai turi būti pašalinti.

Kaip dažnai mandarino medis turėtų būti persodinamas?

Jei sėklos nėra sodinamos į atskirus konteinerius, tada, suformavus 4 lapus, reikia persodinti į vazonus. Tarp užaugintų sodinukų išrenkami galingiausi ir neišmanantys. Toliau auginant, jauni medžiai kasmet persodinami, o vaismedžiai - 2–3 kartus per metus, puodo skersmenį padidinant 4–6 cm.

mandarinas namuose

Kaip priversti mandariną pražysti?

Dirbtinis apdulkinimas padeda skatinti mandarinų žydėjimą. Kad medis duotų vaisių, kaimynystėje galite auginti apdulkinamas veisles arba patys pabarstykite augalus žiedadulkėmis. Apdulkinti sodinukus pakanka likus 1–2 savaitėms iki numatomo žydėjimo.

Pirmasis mandarinų vaisius

Pirmojo vaisiaus augimo laikas priklauso nuo konkrečios veislės. Vaisiai skonio, aromato ir dydžio atžvilgiu gali skirtis nuo pirminės veislės. Po to, kai medis žydėjo ir susidarė mandarinai, būtina ir toliau sudaryti palankias sąlygas, kad ateityje subrandintų aukštos savybės vaisius.

mandarinas namuose

Mandarinų kenkėjai

Nepalankios aplinkos sąlygos, priežiūros taisyklių pažeidimas ar sugadintos sėklos daro žalą kenkėjams. Vabzdžiai gali išrauti vaisius, šaknis ir žaliąsias sodinimo dalis.

Voratinklinė erkė

Maži, iki 0,6 mm dydžio vabzdžiai yra praktiškai nematomi. Kenkėjus galima aptikti susidarius šviesioms dėmėms lapų gale ir plonu tinkleliu. Pastebėjus erkių poveikio požymius, būtina lapus nuvalyti šiltu muiluotu vandeniu, o po to 7–10 dienų intervalais atlikti keletą procedūrų insekticidais.

Voratinklinė erkė

Skydas

Kenkėjas lapų paviršiuje suformuoja lipnią dangą, dėl kurios augalai išeikvoja ir nudžiūsta. Norėdami pašalinti šlakį, purškimas muilo tirpalu, sumaišytu su žibalu, atliekamas 2 kartus per savaitę. Vaisiai ant medžių po tokio perdirbimo netinkami maistui, todėl juos galima pašalinti arba palikti dekoratyvinei funkcijai.

Rupiniai

Valgomojo vabalėlio buvimą galima nustatyti pagal baltą, purų žydėjimą, kuris išlieka skirtingose ​​medžio vietose. Kirminą galite rankiniu būdu pašalinti iš mandarinų arba atbaidyti insekticidais. Kovai su vabzdžiais tinka preparatai „Decis“, „Intavir“ ir „Karbofos“.

Rupiniai

Amfidas

Vabzdžiai yra žali ir 1–3 mm ilgio bei aktyviai dauginasi ir masiškai puola augalus. Amarai absorbuoja sultis iš jaunų ūglių ir lapų, naikindami jų struktūrą ir provokuodami išsekimą. Kenkėjų naikinimo priemonės yra purškiamos skalbinių muilo tirpalu, česnako infuzija arba tabako infuzija.

Ar sėklose užauginti mandarinai duos vaisių neskiepydami?

Neskiepijami mandarinai gali duoti vaisių, jei jais tinkamai pasirūpinta. Vienintelis skirtumas bus ilgesnis laikas, kurio reikia medžiui išvystyti.

Rupiniai

Kur gauti mandarino skonio?

Žvynui rekomenduojama naudoti kotelį ar pumpurą iš kito citrusinio augalo 1-2 metų. Kaip poskiepis tinkami sveiki medžiai su stipriais kamienais. Jei skiepijama suaugusiajam sodinti, jo šakų ir kamieno storis turėtų būti didesnis nei 5 mm.

Kova su mandarinų liga

Mandarinams būdinga daugybė ligų, dėl kurių augalai miršta arba nustoja neduoti vaisių. Dažniausios ligos yra:

  • antracnozė, kuri išsivysto esant dideliam dirvožemio užmirkimui;
  • karingumas, pasireiškiantis didėjančiomis dėmėmis, kurios veikia lapus ir šakas;
  • gommozė, paveikianti žievės ir šaknų sistemą;
  • tristeza, kuri paveikia senesnius nei 5 metų medžius ir sustabdo jų vystymąsi.

mandarino medis

Pagrindinė kovos su augalų ligomis priemonė yra gydymas fungicidiniais preparatais. Pažeistos medžių dalys turi būti pašalintos, nes kai kurios infekcijos gali aktyviai plisti.

Dažnos problemos

Dažna mandarinų auginimo problema yra pageltimas ir lapų kritimas. Suaugusiems augalams šis procesas yra natūralus, tačiau kitais atvejais problema kyla dėl apšvietimo trūkumo, per sauso oro ar dėl netinkamo persodinimo. Suradus vieną iš išvardytų priežasčių, pakanka ją pašalinti, kad būtų atkurtas žalumynų augimas.

Blyškiai geltona žalumynų spalva rodo geležies trūkumą. Tokiu atveju padeda gydymas geležies chelatu. Jei pageltimas atsiranda nuo lajos dugno ir nuolat plinta aukštyn, reikės papildomai tręšti, naudojant azotines trąšas.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas