Kaip elgtis su svogūnų musių liaudies ir cheminėmis priemonėmis?

Kai atsiranda svogūnų musė, augalo išvaizda pasikeičia, kad neprarastumėte derliaus, turite žinoti, kaip su juo elgtis. Kiekvienam sodininkui nepakenks susipažinti su kenkėjo aprašymu ir pagrindinėmis jo atsiradimo sode priežastimis.

Biologinis portretas

Svogūnų musė yra dažnas daržovių kenkėjas. Šių vabzdžių lervos prasiskverbia į lemputę iš vidaus arba iš apačios. Ypač pavojingos yra pirmosios kartos lervos. Pažeisti svogūnai pradeda sunykti ir pūti.

Išvaizda

Svogūnų muses galima lengvai supainioti su paprastąja, namine ar kopūstine musele. Daržovių augintojams svarbu žinoti, kaip atrodo musė, kad galėtų pradėti kovoti ankstyvajame jos atsiradimo etape. Svogūnų musė yra pilkai gelsvos spalvos, vidutinis ilgis 7–8 mm. Ant sparnų galima pastebėti vertikalias juosteles.

Vabzdžio kiaušiniai yra balti, ovalios formos, 1 mm ilgio, o viduryje išilginė juostelė. Esant palankioms sąlygoms, lervos pradeda ryškėti jau 4-ą dieną.

Skaidrios baltos lervos yra mažos, apie 1 mm. Kūno galas yra storesnis nei priekis. Po trijų savaičių lerva virsta suaugusiuoju.

Pačios musės nekenkia augalams, tačiau nuolat deda naujus kiaušinius. Reikia bijoti lervų, kurios iš jų išsirita. Kontrolės metodai turėtų būti nukreipti tiek į suaugusį vabzdį, tiek į jo lervas.

svogūnų musių išvaizda

Dauginimas

Svogūnų musė pradeda skraidyti balandžio pabaigoje, prasidėjus šilumai. Tuo pačiu metu jis pradeda aktyviai daugintis. Metai užtrunka gana ilgai, apie 50 dienų. Kiaušinius deda tiesiai į dirvą arba sausų lukštų likučius lovose, kur auga svogūnai ar česnakai. Rečiau kiaušinius deda lapų ašilėse ir ant pačių lapų.

Vienas suaugęs vabzdys per visą savo gyvenimą gali dėti iki 60 kiaušinių. Norint dėti kiaušinius, suaugusiam žmogui reikalinga papildoma mityba - nektaras ir žydinčių augalų žiedadulkės.

Svogūnų muselių lervos, atsirandančios iš kiaušinių, laikomos grupėmis ir sugeba sunaikinti visą svogūnėlio vidų. Jie lengvai įsiskverbia per ropės žievelę ir įsiskverbia į vidų. Po 3 savaičių lervos suvysta į dirvą ir išsivysto. O po 2–3 savaičių pasirodo nauja, jauna kenkėjų karta.

Lemputės puvimo pėdsakai turėtų būti kovos su kenkėju pradžios priežastis. Atlikite profilaktinį sveikų augalų ir jau kenkėjų užkrėstų svogūnėlių gydymą.

Kenkėjo buvimo požymiai

Suaugusių vabzdžių lervos čiulpia visas lemputes sultis ir praryja minkštimą. Po trijų savaičių musės visiškai sunaikina augalą, įbręsta į dirvą ir palieka. Šioje valstybėje ji praleidžia visą žiemą.

Pavasarį iš kokono iškyla svogūnų musė, silpna, bet galinti gyventi. Savaitę ji maitinsis kiaulpienių ar lervų nektaru, o kitą savaitę ateis lytiškai subrendęs laikotarpis. Šiuo metu vabzdžiai juda į svogūnų lovas.

Šie ženklai padės laiku pastebėti kenkėjus daržovių sode:

 • Lemputės pradeda pūti ir skleisti nemalonų kvapą. Skyriuje galite pamatyti lervų padarytus judesius.
 • Augalas lėtėja augdamas, plunksnos pradeda gelsvai pageltonuoti, galiukai susitraukia į vidų.
 • Svogūnėlis lengvai ištraukiamas iš dirvožemio iš šaknies, šalia dugno galite pamatyti mažus kirminus, tai musių lervos.

svogūnų pažeista svogūna

Nuėmus derlių, reikia kasti giliai į žemę (iki 20 cm gylio). Kaip galima apdoroti kenkėjų užkrėstą dirvą? Svogūnų musė miršta sūrioje aplinkoje, todėl prieš sodinant svogūnėlius rekomenduojama laistyti lovas druskos tirpalu. Lervos miršta iškart.

Kaip atsikratyti svogūnų musės?

Jei prevenciniai metodai nepadėjo, o musė vis tiek pasirodė, turite imtis ryžtingų kovos priemonių. Kovai su kenkėjais gali būti naudojamos liaudies gynimo priemonės ir chemikalai.

Liaudies receptai padės atsakyti į klausimą, kaip veiksmingai susidoroti su svogūnų muselėmis. Kompozicijoje yra komponentų, kurie yra prieinami kiekvienuose namuose ir yra absoliučiai saugūs auginamiems augalams.

Jei individai padaugėjo iš daugybės, nuo parazito turi būti naudojamos cheminės medžiagos. Jie neturėtų būti naudojami per dažnai, nes valgydami pesticidai kaupiasi galvoje ir kenkia žmonių sveikatai.

Liaudies gynimo priemonės

Kadangi svogūnų ropės greitai absorbuoja insekticidus, ekspertai rekomenduoja naudoti svogūnų musių liaudies gynimo priemones.

Vienas iš patikrintų ir veiksmingų kovos su svogūnų musėmis būdų yra tirpalas, kuriame yra žibalo. Prieš perdirbant žibalu, žemė kruopščiai laistoma paprastu vandeniu. Tada laistykite tirpalu. 10 litrų vandens išgerkite 30 ml medžiagos.

Tabako dulkės naudojamos nuo kenkėjų. Sprendimą lengva paruošti. Jums reikia paimti 200 g tabako dulkių, kurios praskiedžiamos 10 litrų karšto vandens. Norėdami padidinti efektyvumą, į kompoziciją įpilkite 30 g muilo (skysto arba sauso). Po to tirpalas paliekamas infuzuoti 2–3 dienas. Galite tiesiog pabarstyti tabako dulkes ant sodo lovos. Galite iš anksto sumaišyti su kalkėmis.

tabako dulkės

Jei kenkėjų aptinkama svogūnų lovose, sodininkai rekomenduoja juos laistyti druskos tirpalu. 300 g druskos ištirpinkite kibire vandens. Laistydami turite įsitikinti, kad tirpalas nepatektų ant plunksnų. Po dviejų savaičių laistymas kartojamas, bet su labiau koncentruotu tirpalu.

Pelenų ir sausų garstyčių, maltų pipirų ar tabako dulkių mišinys padeda susidoroti su problema. Panašios kompozicijos lovų gydymas turėtų būti atliekamas 3-4 kartus su 7-10 dienų intervalu.

Gilus žemės kasimas taip pat padeda susidoroti su problema. Lervos, patekusios į žemės paviršių, greitai žūsta.

Cheminė kova

Galite perdirbti svogūnus su amoniaku... Trys lašai jodo, lašas kalio permanganato, 2,5 ml boro rūgšties ir 30 ml techninio amoniako ištirpinami kibire vandens. Vanduo turi kvepėti šiek tiek kaip amoniakas. Kiekvieną paveiktą krūmą rekomenduojama laistyti gautu tirpalu (kiekvienai šakniavaisiui sunaudojama apie 250 ml tirpalo).

Apdorojimą amoniaku patartina atlikti vakare, kad dirvožemis ilgiau išlaikytų drėgmę. Geriau laistyti tarp eilučių, vengiant tiesioginio kontakto su šaknimi.

Po perdirbimo rekomenduojama dirvą atlaisvinti, kad kvapas dar labiau atbaidytų kenkėjus.

Kritinėse situacijose tokius augalus, kaip Aktara, Intavir, Metronidazole, Fitoverm, Creolin, Zemlin, padės išsaugoti derlius.

zemlin ir aktara

Visai neseniai sodininkų tarpe išpopuliarėjo sprendimas, kurio pagrindą sudaro Metronidazolas. 10 litrų vandens išgerkite 5-6 tabletes, kurias pirmiausia reikia susmulkinti į miltelius. Visą augalų vystymosi laikotarpį leidžiama laistyti panašiu tirpalu 1-2 kartus. Laistydami venkite vaisto ant lapų.

Prevencija

Pirmuosius kenkėjo buvimo sode požymius galima pastebėti pavasarį, kai pradeda žydėti kiaulpienės, vyšnios ir alyvmedžiai. Gėlės yra būtinos vabzdžiams vystytis. Musė maitinasi šių augalų nektaru.

Kenkėjo atsiradimo lengviau išvengti, nei ieškoti būdų, kaip vėliau su juo kovoti.

svogūnų musių išvaizda

Profilaktinę apsaugą nuo svogūnų musės gali sudaryti šie dalykai:

 • svogūnus geriau sodinti šalia morkų ar pomidorų lovos (musė negali pakęsti morkų kvapo ir bando nedėti kiaušinių šalia šios daržovės);
 • sodinkite svogūnus kuo anksčiau;
 • negalima sodinti svogūnų toje pačioje vietoje kelerius metus iš eilės (kenkėjai sėkmingai žiemoja dirvoje, įbręsta į augalų liekanas);

 • rekomenduojama mulčiuoti dirvą (mulčiuoti galite naudoti supuvtą mėšlą, šieną, durpes);
 • sodinamoji medžiaga turi būti dedama į dezinfekavimo tirpalą (tinka silpnas kalio permanganato tirpalas);
 • prieš sodinimą būtina tręšti dirvą durpėmis ar mėšlu;

dirvožemio tręšimas

 • žemę galima iš anksto apdoroti druskos tirpalu, o po 5 valandų ją galima gerai išplauti švariu vandeniu;
 • po sudygimo yra naudinga atlikti profilaktinį gydymą kartaus tirpalo pagrindu, pavyzdžiui, su kirmėlėmis, pipirais, arbatinu;
 • nuėmus derlių, reikia kasti žemę, dirvos paviršiuje esančios lervos netoleruoja šalto oro ir žūsta.

Reikėtų prisiminti, kad prieš naudojant bet kokį tirpalą, dirva turi būti laistoma! Tai leis visiems komponentams veikti saugiai ir efektyviai. Kai kuriuos sprendimus reikia laistyti švariu vandeniu praėjus kelioms valandoms po procedūros.

Visą auginimo sezoną svogūnų lova turi būti tinkamai ir kruopščiai prižiūrima: laiku ravėkite piktžoles, išvengdami piktžolių augimo, laikykitės tinkamo laistymo režimo ir būtinai atlaisvinkite dirvą.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas