Tarusa aviečių veislės ir savybių aprašymas, auginimas ir priežiūra

Tarusa yra avietė, kurios apibūdinimas labiau primena medžio savybę. Iš tikrųjų ši kultūra yra daugiametis krūmas. Tačiau į medį panašus šio augalo stiebas pasiekia beveik 2 metrų aukštį. Krūmo apačioje nėra šoninių šakų, jie pasirodo tik 50 centimetrų atstumu nuo žemės paviršiaus. Ši savybė yra priežastis, dėl kurios Tarusa krūmai dažnai painiojami su medžiu.

Kultūros veisimo istorija

Medį primenanti avietė Tarusa tapo pirmuoju veislės pasėliu, kuris užaugo ne ant įprastų krūmų, o ant aviečių medžio. Nors tai yra tas pats krūmas, tik su ilgu, apžėlusiu, stačiu kamienu. Tokie augalai vadinami standartiniais augalais. Pavadinimas kilęs iš žodžio "shtamb", kuris reiškia stiebo dalį, nuo šaknies apykaklės iki vainiko pradžios.

Tarusa yra standartinė, bet ne atgailaujanti kultūra, kurią sukūrė sovietinis selekcininkas V.V.Kichinas. Veislė buvo gauta sukryžminus naminę avietę Stolichnaya ir stambiavaisį škotą Shtambovy-1.

Iš Škotijos tėvų naujoji veislė paveldėjo didelį uogų dydį, galimybę duoti gausų derlių. Iš naminės veislės standartinė avietinė Tarusa sulaukė atsparumo šaltoms žiemoms ir įvairioms ligoms. Nuo 1993 m. Kultūra pasirodė laisvojoje rinkoje ir pamažu pradėjo laimėti vasaros gyventojų meilę. Uoga savo pavadinimą gavo iš Tarusos miesto, esančio Kalugos regione, pavadinimo.

aviečių tarusa

Privalumai ir pagrindiniai trūkumai

Aviečių Tarusa turi savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Tinkamai auginant, pasėlis duoda gerą derlių. Dėl žemės ūkio technologijos klaidų uogos taip pat bręsta, bet tampa smulkios ir rūgščios.

Argumentai už:

 • uogos yra didelės ir saldžios;
 • didelis produktyvumas;
 • ant stiebo nėra erškėčių;
 • puikus žiemos atsparumas;
 • ligos ir vabzdžių atsparumas.

Minusai:

 • dėl genetinių mutacijų uogos kartais tampa mažos;
 • lietaus sezono metu vaisiai yra rūgštus ir vandeningas;
 • kultūra yra aukšta, jai reikia palaikymo;
 • žiemai medį reikia izoliuoti;
 • nuėmus derlių, uogos laikomos ne ilgiau kaip savaitę ir negali būti gabenamos;
 • kultūrą veikia vabzdžiai, ją reikia apdoroti insekticidais.

palyginimas su degtukais

Tarusa standartinių aviečių veislės aprašymas

Kultūra priklauso standartui. Tarusa turi dvejų metų vaisių ciklą. Dviejų metų stiebai, davę visą derlių, nupjaunami sezono pabaigoje. Norėdami pakeisti nupjautas šakas, formuojami nauji ūgliai.

Bušo išvaizda

Tarusa turi sustorėjusį, ilgą ir kietą stiebą. Augalas, nors ir nereikalauja palaikymo, tačiau esant trellises, suteikia didesnį saldžių uogų derlių. Apatinė stiebo dalis yra laisva nuo šakelių. Pradedant nuo bagažinės vidurio, šoninės šakos išleidžiamos. Ant vieno stiebo gali išaugti keliolika šakų. Jie gali būti iki 0,5 metro ilgio. Ši savybė suteikia krūmui mažo medžio išvaizdą. Patys krūmai nėra aukšti, stiebo ilgis yra apie 1,5 metro. Kultūra neatkuria.

Augalas auga aukštyn. Krūmas nepasklido po sodo plotą. Metiniai stiebai yra tiesūs, tvirti, standūs. Ant ūglių nėra erškėčių, jie padengti lengvu veltinio žydėjimu, taip pat nedideliu vaškiniu žydėjimu. Vaisių šakos turi apie tris šakas. Jie yra patvarūs, neilgai. Kiekviena šaka užaugina apie 20 uogų.

išvaizda

50–120 centimetrų nuo žemės paviršiaus aikštelėje susidaro daug šoninių. Šios šakos, padengtos vaisiais, atrodo kaip uogų diržas. Krūmas turi didelius gofruotus tamsiai žalius lapus.

Žydėjimo ir apdulkinimo ypatybės

Avietės žydi nuo birželio vidurio. Uogos sunoksta liepą, nors ne tuo pačiu metu. Tarusa turi biseksualias gėles. Kultūra yra savaime derlinga, nereikalauja apdulkintojų. Bites kryžminant apdulkinimą, uogų skaičius tik didėja.

Derliaus ir uogų savybės

Tarusa turi dideles uogas, sveriančias iki 12 gramų, su mažais krapštukais. Jie turi taisyklingą trikampio formą, ryškiai raudoną spalvą, blizgantį paviršių. Uogos tankios, lengvai pašalinamos iš vaisių. Vaisiai yra saldaus skonio, švelnūs, sultingi, o minkštimas tirpsta burnoje. Sėklos yra mažos, beveik nepastebimos. Iš krūmo galima surinkti 4,55 kilogramo saldaus derliaus. Laiku įvedus organines medžiagas, derlius padidėja beveik dvigubai.

uogų derlius

"Aviečių medžio" techninės savybės

Tarusa yra specialiai veisiama veislė pagal duotus kriterijus. Avietės puikiai toleruoja žemynines žiemas, pavasarį jos greitai atgaivina ir pradeda augti.

Atsparumas šalčiui ir sausrai

Tarusa turi vidutinio sunkumo žiemą. Krūmas neužšąla regionuose, kur žiemą temperatūra nukrinta iki 30 laipsnių. Jei žiemos šalnos viršija šį ženklą, krūmai sulenkiami arčiau žemės ir izoliuojami. Stiebus geriau sulenkti rugsėjo pabaigoje, kai jie nėra sausi ir trapūs. Tarusa nemėgsta lietaus, jis gerai toleruoja sausrą. Sausą vasarą jo uogos tampa saldesnės.

Atsparumas ligoms ir vabzdžiams

Kultūra yra atspari daugeliui ligų. Tačiau net sergant ligomis, avietės nepraranda savo savybių ir nenustoja nešti vaisių. Pagrindinis Tarusos kenkėjas laikomas amėjais. Kovai su šiais vabzdžiais naudojami insekticidai (Actellik, Karbofos). Krūmai prieš žydėjimą apdorojami vaistais.

vaisių uoga

Kaip sodinti veislę svetainėje

Tarusa yra nepretenzingas augalas. Avietes lengva auginti savo sode. Patartina sodinukus pirkti specializuotuose medelynuose. Prieš sodindami, turite pasirinkti vietą, kurioje krūmas jausis puikiai. Tarusa mėgsta teritorijas, gerai apšviestas saulės. Avietes galite sodinti išilgai lovų, prie žemų gyvatvorių.

Aviečių krūmus rekomenduojama sodinti atokiau nuo braškių, bulvių ir pomidorų. Šie pasėliai kenčia nuo tų pačių ligų kaip ir avietės ir gali padidinti tikimybę užkrėsti šalia esančius augalus. Tarusa teikia pirmenybę priemoliams, smėlingam priemolio dirvožemiui, juodžemiui. Žemė turi būti neutrali ir šiek tiek rūgšti. Kultūra gerai netoleruoja pelkėtos dirvos.

dideli vaisiai

Geriausias metimo laikas

Tarusa sodinama pavasarį, rudenį ar vasarą.Pasodinus pavasarį, krūmai pradeda duoti vaisių tik kitais metais. Augalai sodinami anksti pavasarį, dar prieš pumpurų pabudimą. Šis metodas garantuoja visišką kultūros pritaikymą prie regiono klimato ypatybių. Rudenį avietės sodinamos rugsėjį, likus 2 mėnesiams iki šalnų pradžios.

Augalas turi turėti laiko įsitvirtinti naujoje vietoje ir šiek tiek sustiprėti. Rudenį pasodinti krūmai davė vaisių kitą vasarą.

Virimo sodinimo skylės ir sodinukai

Mėnesį prieš sodinimą sode atliekamas dirvos paruošimas. Žemė iškasta, tręšta supuvusiu humusu (0,5 kaušo krūmui), mineralais (superfosfatu, kalio sulfatu - po 30 gramų). Jei dirvožemis yra rūgštus, įpilkite 500 gramų medžio pelenų, kalkių arba dolomito miltų. Jei dirva tręšiama organinėmis medžiagomis, azotu tręšti negalima.

Aviečių krūmai sodinami skylėse arba ilgai iškastose tranšėjose. Iškasta skylė turėtų būti 50 centimetrų gylio. Atstumas iki kaimyninio augalo yra 0,5–1 metras. Prieš sodinimą, stiebai ant krūmo supjaustomi iki 40 centimetrų. Augalo šaknys 10 valandų dedamos į Kornevin arba Heteroauxin tirpalą.

pasiruošimas tūpimui

Augalas nuleidžiamas į skylę, o šaknys užberiamos tręšta žeme palei šaknies apykaklę. Tada krūmas gausiai laistomas vandeniu. Po laistymo dirvą galima mulčiuoti sausa žieve.

Krūmų sodinimo technologija ir schemos

Avietės sodinamos įvorės arba juostos metodu. Įvorės metodu atskiros skylės iškasamos 1 metro atstumu viena nuo kitos. Diržo metodu iškasama tranšėja, 50 centimetrų pločio ir gili. Sodinimo schema yra tokia: jauni sodinukai yra panardinami 40 centimetrų atstumu vienas nuo kito, o tada jie apibarstomi tręštu dirvožemiu.

Kultūros priežiūra

Po sodinimo medį reikia prižiūrėti. Tarusos avietes reikia reguliariai prižiūrėti ir laiku tręšti.

jauni sodinukai

Formavimo ir keliaraiščio įvorė

Svarbu užtikrinti, kad augalas vystytųsi daugiau šoninių ūglių. Patartina suspausti įvorių viršūnes. Ši technika lems papildomų šoninių šakų susidarymą. Tinkamai prižiūrėdami galite gauti 10 ūglių. Šios žemės ūkio technikos dėka standartinis krūmas iki pirmojo sezono pabaigos atrodys kaip jaunas medis. Derlius labai padidės tik antraisiais metais.

Avietės yra medis, kurį visada galima auginti ir prižiūrėti.

Laistyti

Jei pavasarį ir vasarą orai yra per sausi, avietės laistomos du kartus per savaitę. Žemė turėtų būti gerai prisotinta drėgmės. Patartina po vienu krūmu užpilti bent 10 litrų vandens. Drėgmė neišgaruos, jei dirva prieš tai mulčiuota sausa žole ar žieve.

laistyti sodinuką

Tręšimas

Organiniai ir mineraliniai priedai įdedami į dirvą prieš pat sodinant avietes. Tada kiekvieną pavasarį krūmai tręšiami devynių ratų tirpalu, fosforo ir kalio trąšomis. Rūgštumui sumažinti į dirvą įpilama 500 gramų medžio pelenų. Mineraliniai ir organiniai priedai nėra pridedami vienu žingsniu, jie yra pakaitiniai. Aviečių krūmus galima tręšti dilgėlių infuzija. Vaisių formavimo metu po šaknimi dedamos kompleksinės trąšos (Kemira-Lux, Ryazanochka).

Pasiruošimas žiemai

Prieš žiemojimą krūmai šiek tiek nupjaunami, viršutiniai ir šoniniai stiebai supjaustomi 20 centimetrų. Būtinai atsikratykite senų ir sergančių šakų, jas genėkite. Vėlyvą rudenį, kol augalo stiebai nėra sausi, jie yra sulenkti į žemę. Prieš šaltą žiemą augalus galima suvynioti į agro pluoštą.

rudens vaizdas

Gydymas nuo ligų ir kenkėjų

Avietes dažnai puola vabzdžiai. Krūmai pavasarį, prieš pasirodant uogoms, yra apdorojami insekticidais. Pagrindiniai kenkėjai: aviečių vabalas, tulžies pūslelinė, amarija, mazgelis. Nuo vabzdžių apsaugomos šios cheminės medžiagos: Aktellik, Alatar, Iskra-M.

Avietės gali gauti purpurinę dėmę, miltligę, antracnozę.Ligų prevencijai įvorės purškiamos Bordo skysčiu, Hom, vario oksichloridu, Abiga-Peak. Kultūra nesusirgs, jei bus tinkamai prižiūrima, laiku pašalintos ligotos šakelės ir lapai, mulčiuota dirva, naudojama tik sveika sodinamoji medžiaga.

Dezinfekavimui augalas purškiamas ir laistomas vario sulfato arba Fitosporin-M tirpalu.

Nokinimas ir derliaus nuėmimas

Kultūra laikoma vidurvasario pabaigoje. Uogos sunoksta liepos 10 d. Derlių skaičius yra iki 5 kartų. Kultūra baigiasi rugpjūčio mėn. Uogos skinamos subrendus. Priešingu atveju avietės trupės. Patartina uogas skinti dienos metu, sausu oru. Jei avietės nuskintos su koteliu, jos išliks ilgiau. Uogos valgomos šviežios arba iš jų gaminami džemai, sultys, konservai.

derliaus nuėmimas

Aviečių veisimo būdai

Kaip aviečių Tarusa dauginasi:

 • dalijant įvorę;
 • šaknų auginiai;
 • šaknies ūgliai.

Avietes dauginti dalijant krūmą ypač retai. Taikant šį metodą įvorę reikia iškasti ir padalyti į dalis. Paprastai avietės dauginamos šakniastiebiais. Motininis augalas iš anksto iškastas. Iš žemės ištraukiama šaknis su neveikiančiais pumpurais. Jis supjaustytas auginiais. Kiekvienas skyrius turėtų turėti šaknis. Auginiai iš anksto sudygsta maistingame dirvožemio mišinyje. Kai atsiranda stiebai, augalai persodinami į nuolatinę vietą.

sodinti auginius

Norėdami dauginti ūgliais, šliaužiančios šaknys atskiriamos nuo motininio augalo kartu su ant jų suformuotais stiebais. Jie iškart sodinami į nuolatinę vietą. Šakninius ūglius galima persodinti visą vasarą.

Geriausios standartinių aviečių veislės

Be Tarusa, yra ir kitų standartinių kultūrų - Krepysh, Skazka, Bogatyr, Galaktika. Šiuose pasėliuose stiebas pasiekia 2 metrų aukštį. Jis neturi erškėčių. Didžiausios uogos yra „Skazka“ veislėje (15 gramų), mažiausios - „Galaxy“ veislėje (6 gramai).

Visos kultūros yra žiemos atsparios, retai suserga, duoda keletą šaknų ūglių. Pasaka pradeda duoti vaisių liepos pabaigoje, iš vieno augalo galima surinkti 6 kilogramus derliaus. Iš „Galaxy“ veislės krūmo galite surinkti 10 kilogramų saldžių uogų.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas