Sodinti ir prižiūrėti slyvas Sibire, kurias veisles geriau auginti

Sibiro klimatas yra tikras iššūkis sodininkams ir daržininkams. Čia nėra lengva derliaus nuimti vaisius ir daržoves, net tinkamai prižiūrint. Ne kiekviena augalų veislė yra pajėgi duoti derlių per trumpą vasarą. Slyvas šaltai Sibire, sodinti ir prižiūrėti, kurios kituose regionuose nėra labai sunku, reikia ypatingos priežiūros. Be to, būtina pasirinkti tinkamą veislę, kurios vaisiai turės laiko sunokti iki šalto oro pradžios.

Klimatinės regiono ypatybės

Sibiro klimatas reikalauja auginti ypač šalčiui atsparias augalų rūšis. Selekcininkai veisė daugelį slyvų rūšių, kurios atitinka šį rodiklį, tačiau tuo pat metu pasižymi ir kitais trūkumais:

 • dėl dažno medžių temperatūros svyravimo pumpurai užšąla, todėl šaltame klimate galima sodinti tik tas veisles, kurių ilgas neveikimo laikotarpis;
 • stiprus vėjas išdžiovina ūglius;
 • stipraus šalčio nebuvimas ir gausus sniegas prisideda prie greito apatinės slyvų kamieno dalies žūties, tuo tarpu net sniego valymas neišsaugo dienos: tokiu atveju šaknų sistema užšąla.

Atlikus keletą tyrimų buvo padaryta išvada, kad vaismedžiai geriausiai auga stepių regionuose arba ten, kur yra vidutinis sniego kiekis.

Kokias slyvų veisles geriau sodinti Sibire

Kokia slyva dachoje Sibire ne tik neužšąla, bet ir suteikia derlių? Skaidrus verslas, atsparus šalčiui ir savaiminis. Yra žinoma daug veislių, kurios atitinka šias savybes.

slyva Pionerka

Atsparios šalčiui veislės

Labiausiai atsparios slyvų veislės, galinčios atlaikyti didelius temperatūros kritimus Sibire, yra:

 • Medus (atlaiko šalnas iki -30 ° C);
 • Greitai auganti (toleruoja šaltį iki -35 ° С);
 • Bitė;
 • Mainor;
 • Chulimas;
 • Admirolas Schlei;
 • Mėgėjiškas (atlaiko šaltą temperatūrą iki –40 ° C ir yra vyšnių bei slyvų hibridai);
 • Uvelskaja;
 • Pionierius;
 • Geltona apynė (toleruoja temperatūros kritimą iki -50 ° C).

Admirolas Schlei

Savaime derlingos slyvų veislės

Norint gauti sodrų slyvų derlių Sibire, rekomenduojama teikti pirmenybę savaiminėms derliaus veislėms, kurioms nereikia papildomo apdulkinimo. Patartina pateikti geriausius iš jų su trumpu aprašymu lentelės pavidalu.

Veislės pavadinimasapibūdinimas
VengrųSlyvos iki 6 cm skersmens, prinokusios purpurinės. Derlius yra didelis. Medis užauga iki 6 m, vainikas plinta
„Greengage“Slyvų vaisiai iki 5 cm skersmens, prinokę, įgauna geltonai žalią arba mėlynių spalvą. Medis retai kenčia nuo grybelinių infekcijų, užauga iki 6 m
Raudonai kramtyti2,5 cm skersmens slyvos yra geltonai oranžinės spalvos su mažais raudonais purslais
Altajaus aušraMažavaisė veislė. Slyvos yra raudonai oranžinės spalvos, sunoksta rugpjūtį
MedusStambūs žalsvai geltoni vaisiai. Žiemai atsparus veislė
MainorKaštoninės spalvos slyvos, pasižyminčios puikiomis skonio savybėmis, tinkamos derliui nuimti žiemai
PeresvetSlyvos yra mažos, oranžinės spalvos ir gero skonio. Vaisiai nokinami rugpjūčio pradžioje

Geriausios saldžiosios veislės

Sibire taip pat auginamos saldžios slyvų veislės, turinčios puikias skonio savybes ir patrauklią išvaizdą. Geriausias iš jų turėtų būti pateiktas lentelės su trumpomis charakteristikomis pavidalu.

medaus slyva

Veislės pavadinimasCharakteristika
Mandžu grožisVaisiai yra spalvotos fuksijos, malonaus saldaus ir rūgštaus skonio
Altajaus jubiliejusRausvos skonio slyvos
OyunaVaisiai yra rausvos spalvos. Veislė importuojama iš Kinijos
Baikalo gintarasLabai saldi slyvų rūšis su apelsino ir gintaro vaisiais
RytasSuapvalinti geltoni vaisiai. Veislė turi vidutinį atsparumą šalčiui.
LinksmasSlyvos turi didelį derlių. Violetiniai vaisiai
ValorSlyvos yra didelės, kaštoninės spalvos. Iš suaugusio medžio pašalinama iki 30 kg derliaus

slyvų medisSlyvų sodinimas Sibire

Sibiro slyvų veislės džiugins derlių tik tuo atveju, jei bus parinkta tinkama sodinimo vieta ir tinkamai pasirūpinta. Pasodinus medį, nebus daug darbo, svarbiausia žinoti kai kurias subtilybes.

Sėdynės pasirinkimas

Tinkama slyvų sodinimo vieta bus kalva, ritulys ar kalvagūbris pietinėje, pietrytinėje ar pietvakarinėje dalyje. Svetainę reikia saugoti nuo skersvėjų ir gerai apšviesti saulės.

Požeminis vanduo neturi būti arčiau kaip 1,5 m nuo dirvos paviršiaus. Nepriimtina sodinti slyvas žemumose, nes būtent ten kaupiasi šaltas oras, pavasarį nutekėja tirpsmo vanduo. Vietose, kur yra gausus sniegas, sode pilami piliakalniai, ant kurių vėliau sodinami daigai.

Sodinimo duobės paruošimas

Slyvoms sodinti tinka dirvožemis, kurio rūgštingumas yra neutralus. Jei sode dirvožemis yra rūgštus, tada maistinės medžiagos yra blogai pasisavinamos, todėl medis blogai vystosi ir beveik neneša vaisių.

Prieš sodinimą būtina deoksiduoti dirvožemį, į jį įpilant pūkuotų kalkių. Ateityje procedūrą reikės kartoti kas 2–3 metus.

Lengvas priemolio dirvožemis geriausiai tinka slyvoms auginti. Norėdami pagerinti jo struktūrą, galima naudoti lapų humusą. Svarbu nepersistengti su trąšomis, kitaip daigai penėsis, išleis daug papildomų ūglių, bus jautrūs kenkėjams ir gerai netoleruos žiemojimo.

slyvų duobė

Jei dirvožemis yra išeikvotas, į iškastą 0,6 m dydžio skylę įpilamas kibiras komposto, šiek tiek medžio pelenų, superfosfato, kalkių, kalio sulfato. Jei žemė yra sunki, tada į iškrovimo duobę taip pat pilamas kibiras smėlio. Visi komponentai kruopščiai sumaišomi, o po to apibarstomi lengvu ir švariu dirvožemiu.

Sėjinukų sodinimo laikas ir technologija

Vos atėjus pavasariui ir atšilus orams, į paruoštą skylę pilama žemė ir ant gauto piliakalnio dedama slyvų daigai. Šaknys ištiesintos. Šaknies apykaklė turėtų būti arba lygyje su žeme, arba pagilinta iki 7 cm. Tokiu būdu įkurtas augalas purškiamas lengvu dirvožemiu be trąšų.

sodinti slyvas

Norint išvengti vandens sąstingio šalia bagažinės, nebūtina formuoti gilaus beveik kamieno apskritimo.Sėjinukas pririšamas prie netoliese įrengto kaiščio ir gausiai laistomas (2–3 kibirai vandens už 1 slyvą). Kai tik drėgmė sugeriama, aplink esantis dirvožemis yra mulčias. Rekomenduojama naudoti šieną ir džiovintą augmeniją, taip pat kompostą, humusą.

Sodinti slyvų sodinuką rudenį Sibire yra labai nepageidautina. Dėl ankstyvo šalčio medis neturės laiko gerai įsišaknyti ir mirs. Jei yra toks skubus poreikis, tada jis turi pasirūpinti gera pastoge ir stengtis kuo anksčiau atlikti sodinimo darbus.

Auginimas ir priežiūra

Slyvų priežiūra skirtinguose Sibiro regionuose gali skirtis. Atsižvelgiama į mikroklimato ypatybes. Atšiauriame klimate organinių tręšimų, drėkinimo ir genėjimo sumažėja iki minimumo.

Laistymas ir tręšimas

Iškart po sodinimo slyvos laistomos kartą per 7 dienas. 2 metų ir vyresni daigai laistomi tik 3 kartus per sezoną. Reikiamas vandens kiekis parenkamas taip, kad jis prasiskverbtų į dirvą iki 30 cm gylio.

Vidutiniškai tam reikia 4 kibirų skysčio. Per didelė drėgmė provokuoja kenkėjų atsiradimą. Pirmasis laistymas atliekamas gegužės viduryje, antrasis - pasibaigus žydėjimo laikotarpiui, trečiasis - kai tik vaisiai pradeda bręsti. Jei ruduo pasirodo sausa, tada sezono viduryje slyvos vėl laistomos, kad jos geriau ištvertų šaltą žiemą.

laistanti slyva

Teisingai pasodinus slyvas ir užtepus pakankamo kiekio trąšų, medis šeriamas 2 kartus per metus. Rudenį tręšiamos dideliu kalio ir fosforo kiekiu. Prasidėjus pavasariui, augalui reikia azoto ir magnio. Sveikos žemdirbystės šalininkai gali gauti naudos iš ekologiškų:

 • humusas;
 • medžio pelenai;
 • velėna;
 • mėšlas.

Medžių genėjimas ir pervargimas

Sibire slyvų genėjimas atliekamas kartą per 3 metus. Pašalinkite džiovintas šakeles iš vaisinių augalų. Kiekvieną pavasarį atliekamas sanitarinis genėjimas, o tai reiškia ūglių, kurie buvo stipriai pažeisti žiemos šalčių, pašalinimą. Negalite pašalinti daugiau kaip 30% šakų.

Kad medžio forma atrodytų tvarkingai ir gerai prižiūrima, reikia nukirsti visus šoninius ūglius, paliekant tik vieną iš jų - patį gražiausią. Pavasarį nupjaunamas šaknis, o tai trukdo normaliam slyvų augimui ir vystymuisi.

Kenkėjų ir ligų kontrolė

Sibire slyvas paveikia kandys, amarai ir plekšnė. Norint išvengti žalos pasėliui ir išvengti bėdų, profilaktinis gydymas specialios paskirties vaistais turėtų būti atliekamas laiku. Jie perkami sodininkystės parduotuvėse. Medžio kamienas balintas kalkių tirpalu. Nuo liaudies gynimo būdų kenkėjų invazija padeda išvengti ramunėlių nuoviro, kuris purškiamas ir laistomas slyvomis.

slyvų kenkėjas

Jei ant lapijos pastebimos rudos dėmės, tai gali būti medžio nugalėjimo klasterosporioze ženklas. Kovoti su liga galite gydant fungicidiniais ar insekticidiniais preparatais.

Plunksnos draugai padeda susidoroti su kenksmingais vabzdžiais. Ant kanalizacijos galite pastatyti paukščių namelį, tačiau būtinai turite paukščius pamaitinti. Priešingu atveju jie gali sugadinti sunokusius vaisius.

Žemės užšalimo prevencija

Pasirengimas žiemos sezonui prasideda likus kelioms savaitėms iki šalto oro pradžios. Bagažinės ratas tręšiamas organinėmis medžiagomis. Šiais tikslais sumaišomi humusas, kalio sulfatas ir medžio pelenai. Anksčiau, naudodami kastuvą, jie šiek tiek iškasė dirvą ir atlaisvino ją, tada supilkite paruoštą maistinių medžiagų mišinį ir užpilkite slyvą 3 kibirais vandens.

Atlikę šias procedūras, jie pradeda tikrinti vainiką ir patį medį. Sausos šakos supjaustomos, o iškilusi ir sugadinta žievė atsargiai pašalinama metaliniu šepečiu ar grandikliu. Svarbu nepažeisti sveikų slyvų kamieno dalių.

Taigi, kad šaltuoju metų laiku augalas nebūtų erzinamas kenkėjų, kurie mėgsta įsikurti po žieve, jis yra apdorojamas specialiai paruoštu tirpalu. Galite nusipirkti jau paruoštą parduotuvėje arba pasigaminti patys. Tuo tikslu devyniratukai, molis ir kalkės sumaišomi lygiomis dalimis. Jei reikia, įpilkite vario sulfato 25 g 1 litrui tirpalo.

sodinti slyvas

Prieš prasidedant šaltam orui, slyvos beveik kamieno apskritimas turi būti izoliuotas. Šiems tikslams naudojamas kapšelis ar šiaudai. Jei manoma, kad žiema bus labai šalta ir atšiauri, tada ant žemės klojama stogo danga arba šiferis. Patartina slėpti mažai augančią sodinuką trobelėje nuo po ranka esančių medžiagų.

Reikėtų atsiminti, kad stiprūs vėjo gūsiai gali suardyti pastogę ir sugadinti kanalizaciją, todėl ją reikia tinkamai pritvirtinti, nuleidžiant kelis kaiščius į žemę ir pririšant prie jų trobelę.

Į ką reikia atsižvelgti auginant slyvas rytiniuose regionuose

Sibire vasaros nenuspėjamos, o žiemos ilgos ir šaltos. Sodininkai, norintys savo svetainėje gauti derlių slyvų, turi atsižvelgti į šią klimato ypatybę. Šiam medžiui patogiau, kai sniego danga nėra per gausi. Nebijo žiemos šalčio, pavasariniai temperatūros šuoliai daro daug daugiau žalos. Galų gale, šalčiui atsparios veislės gali lengvai atlaikyti Sibiro temperatūros kritimą žiemą, tačiau pavasarinės grįžtančios šalnos užmuša pumpurus.

slyvos žiedas

Auginimui rytinėje Sibiro dalyje parenkamos slyvų veislės, kurios ilgą laiką neveikia ir iš jos lėtai atsiranda. Šioje vietoje medžius dažnai kamuoja žievės nuoviras kamieno apačioje. Taip pat dažnai užšąla šaknys.

Jei iškrenta daug sniego, slyvų medžio žievė palaipsniui miršta. Jo derlius sukelia dar vieną problemą: šaknų sistemos užšalimas. Patyrę sodininkai griebiasi tokio sprendimo, kaip dirvos užšalimas. Tai leidžia ne tik užkirsti kelią amortizacijai, bet ir užkirsti kelią daigams užšalti.

Esant stipriam šalčiui, slyvų vainikėlis užšąla, todėl rekomenduojama sutelkti dėmesį į ilgalaikę prognozę ir prireikus naudoti dengiančias medžiagas ar eglių šakas.

Sibiro rytuose auginamos medžių veislės, turinčios ne tik padidėjusį atsparumą šalčiui, bet ir pasižymi geru atsparumu grybelinėms ligoms. Tie, kurie turi vasarnamį ir savo sodą, atkreipia dėmesį į metinių ūglių savybes, nes būtent jie dažnai kenčia nuo vėjų ir greitai išdžiūsta.

Sodinti ir prižiūrėti slyvas Sibire, kurias veisles geriau auginti

Slyvos skinamos rytinėje Sibiro dalyje liepos pabaigoje - rugsėjo pradžioje. Tikslų laiką galima nustatyti tik išsiaiškinus pasirinktos veislės savybes. Oro sąlygos joms turi tam tikrą poveikį. Sėjinukas vaisius užauga praėjus 3–4 metams po pasodinimo svetainėje. Slyva gyvena apie 20-25 metus. Medžiui pasiekus didžiausią derlių, šis skaičius pamažu pradeda kristi. Laikui bėgant, augalas visiškai išdžiūsta.

Rytų Sibiro patyrę sodininkai praktikuoja savarankišką mėgstamų veislių veisimą skiepydami slyvas iš Kanados ar Ussuri rūšių sodinukų. Jie turi puikius atsparumo šalčiui rodiklius. Be to, šios veislės ištveria visus vietinių klimato sąlygų rūpesčius. Bet net tokius medžius reikia apsaugoti ir tinkamai prižiūrėti.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas