Cukrinių runkelių veislių aprašymas, auginimas ir auginimo technologija, derlius

Cukrinius runkelius daugiausia augina cukraus fabrikai ir jie naudojami šiai veislei, turinčiai daug cukraus šakniavaisiuose. Bet kultūros auginimas priklauso bet kurio vasaros gyventojo namuose. Jei reikia ir laikantis visų auginimo sąlygų, bus galima užauginti gerą derlių.

Cukriniai runkeliai: aprašymas

Cukraus gamyba priklauso nuo cukrinių runkelių rūšies, kuo daugiau sacharozės šakniavaisiuose, tuo geriau įmonei. Bet tuo užsiima ne tik pramonės įmonės augančius runkelius... Vasaros gyventojai ūkyje naudoja ir cukrinius runkelius. Jie iš cukrinių runkelių žiemai gamina pašarus gyvuliams. Šakninės daržovės naudojamos gaminant įvairius patiekalus.

Cukriniai runkeliai yra dažnas porūšis. Pirmaisiais metais pasodinus sėklas į dirvą, formuojasi pailgi šakniavaisiai su baltu minkštimu. Dirvos paviršiuje susidaro vešli lapinė rozetė. Šakninėse daržovėse, be sacharozės, yra ir žmonėms naudingų mikroelementų bei vitaminų (magnio, jodo, geležies, vitaminų C, PP ir B). Cukrinių runkelių vartojimas maiste draudžiamas tik cukriniu diabetu sergantiems žmonėms.

Cukrinių runkelių auginimo dirvos pasirinkimas

Auginimo atvirame cukrinių runkelių lauke technologija pirmiausia priklauso nuo dirvožemio struktūros. Cukriniai runkeliai gali augti bet kokio tipo dirvožemyje, tačiau tai nereiškia skurdžios, tam tinka derlingos žemės. Priešingai, blogėjant žemės sudėčiai, krūmai greitai į tai reaguoja ir pradeda blogėti. Smėlingame ir molingame dirvožemyje šakniavaisiai blogai auga ir auga mažai.

Derliaus lygis ir produktyvumas visų pirma priklauso nuo veislės, antras svarbus aspektas yra dirvožemis, kuris naudojamas auginimui. Optimaliu dirvožemio tipu pasėliams laikomi lengvi, rūgščiai neutralūs dirvožemio tipai. Svarbu, kad dirvožemis būtų gerai pralaidus vandeniui ir deguoniui. Geriausia, jei sėklos sėjamos į juodą dirvą. Auginti tinka serozemas ir džiovinti durpynai.

cukrinių runkelių išvaizda

Kitas svarbus žemės ūkio augalų auginimo aspektas yra vandens sulaikančiojo sluoksnio buvimas dirvožemyje bent 60 cm gylyje. Svarbiausia, kad vanduo nebūtų per arti šakniavaisių, kitaip jie pradės pūti ir išnykti. Jei skystis pateks į apatinius dirvožemio sluoksnius, tada krūmų augimas sulėtės.

Priešsėliai runkeliams sėjomaina

Auginant saldžiųjų cukrinių runkelių veisles, svarbu laikytis sėjomainos taisyklių.Tai yra svarbus daržovių auginimo aspektas, nuo kurio priklauso pasėlių auginimo sėkmė. Draudžiama auginti augalus, kuriuose auginami šakniavaisiai, pirmiausia runkeliai, po tokių augalų:

 • Mangolda.
 • Kopūstai.
 • Ridikėlis.
 • Rapsai.
 • Kohlrabi kopūstai.
 • Špinatai.
 • Rutabagas.
 • Ankštiniai.
 • Ryžikas.
 • Ropė.
 • Ridikėliai.
 • Garstyčios.

Taip yra dėl to, kad minėti augalai kenčia nuo tų pačių ligų, kaip ir burokėliai. Ir jei dirvožemis buvo užterštas jų auginimo metu, tada yra didelė rizika susirgti cukrinių runkelių ligomis. Negalite to paties derliaus sodinti keletą metų iš eilės. Dirva tampa skurdi, o vėlesniuose sodiniuose nebus pakankamai maistinių medžiagų normaliam augimui.

Daržovės ir žolelės yra pirmieji cukrinių runkelių pirmtakai. Geriausia sėklas sodinti po žieminių kviečių ir miežių. Tinka plotai, kuriuose augo bulvės. Su sąlyga, kad tuo metu svetainė bus kruopščiai pašalinta iš piktžolių (runkeliai ir bulvės turi bendrų piktžolių).

Vasaros gyventojams ši galimybė yra priimtiniausia, nes kviečiai ir miežiai nėra auginami buityje.

Žemės dirbimas rudenį ir pavasarį

Pirmaisiais cukrinių runkelių auginimo metais svarbu paruošti dirvą sodinamosios medžiagos sodinimui. Paprastai dirvos paruošimas prasideda rudenį, nuėmus derlių iš aikštelės. Žemė kruopščiai pašalinta iš piktžolių. Kasti jį bent iki 20 cm gylio. Ant tokio sluoksnio paprastai žiemoja žalingi vabzdžiai, kurie savo lervas deda pavasario pradžioje. Būtent jie dar labiau sugadina derlių.

Visų pirma, auginimas apima lovų paruošimą sėjai pavasarį. Po to, kai visas sniegas ištirpsta ir žemė sušyla, jis vėl iškasamas ir įterpiamos organinės ar mineralinės trąšos. Pavasarį nepatartina įvesti šviežio neskaldyto mėšlo. Sausų grūdų šiaudai yra naudojami kaip viršutinis įdaras ruošiant pavasarinį dirvožemį.

cukriniai runkeliai atvirame lauke

Trąšos runkeliams

Cukrinių runkelių auginimo atvirame lauke technologija priklauso nuo mineralinių ir organinių trąšų naudojimo dažnio. Rudenį, kasant dirvožemį, į jį įterpiama viršutinė dalis. Už 1 šimtą kvadratinių metrų reikia sunaudoti 35 kg mėšlo ir 2 kg kalio-fosforo trąšų. Šiuo metu arba praėjus dviem savaitėms po pirmojo šėrimo, azoto trąšos įpilamos 1 kg. Naudodami azoto turinčius užpilus, turite būti atsargūs, nes azotas linkęs kauptis šakniavaisiuose.

Trąšos runkeliams pavasarį jie sėjami sėjant 4 cm giliau nei jie. Augimo sezono metu krūmams ypač reikia trąšų, kad jie galėtų aktyviai augti ir vystytis. Naudojamas fosfatas arba superfosfatas. Šiuo laikotarpiu boras naudojamas iš lapinių tvarsčių. Jis atvežtas tris kartus. Pirmą kartą auginimo sezono pradžioje. Antrasis viršutinis padažas atliekamas per 25–30 dienų. Ir paskutinis tręšimas atliekamas mėnesį prieš derliaus nuėmimą.

Naudojant trąšas rudenį, bus galima užauginti daugiau šakniavaisių. Kaip žalumynų maitinimas naudojamas karbamido ir amoniako mišinys. Šimtui kvadratinių metrų pakanka 1,5 litro. Viršutinis padažas nebetaikomas mėnesį prieš numatomą derlių.

Burokėlių veislių pasirinkimas

Pagrindinis skirtumas tarp visų veislių yra sacharozės lygis šakniavaisiuose.

Yra keletas rūšių cukrinių runkelių veislių:

 • Derlius (šakniavaisių cukraus kiekis yra 16,5%, tokių veislių derlius yra didelis).
 • Cukrus gaunamas (cukraus kiekis siekia 18,5%, išeiga yra vidutinė).
 • Cukrus (labiausiai liesos veislės priklauso cukrinių burokėlių porūšiui, sacharozės kiekis siekia 21,5).

Tarp šių tipų nėra aiškios priklausomybės. Cukriniai runkeliai dažnai naudojami kaip gyvulių pašaras, todėl galite pasirinkti bet kokią veislę. Svarbiausia, kad sėklų ilgis buvo bent 3,5 cm.Priešingu atveju yra rizika, kad jie apskritai bus palikti be derliaus.

juokingi cukriniai runkeliai

Iš cukrinių runkelių veislių galima išskirti:

 • Bohemija - pasižymi šaknimis, turinčiomis daug sacharozės. Puikus kaip gyvulių pašaras. Vidutinis šakniavaisio svoris yra 2 kg. Iš kiekvieno šimto kvadratinių metrų nuimami 3 centneriai derliaus. Gumbai subręsta iki 80 dienų. tinkamas ilgalaikiam saugojimui, šakniavaisiai po derliaus nuėmimo ilgą laiką nenuvysta.
 • Bona - maži šakniavaisiai, kurių kiekviena yra 300 g, o tai labai palengvina derliaus nuėmimą. Sacharozės lygis yra beveik 12%. Nuo sėklų pasodinimo iki auginimo sezono praėjo 84 dienos. Pagrindinis skirtumas tarp Bona ir kitų cukrinių runkelių veislių yra tolerancija sausrai.

 • Araxia yra didelio derlingumo veislė. Iš 1 hektaro nuimama 800 pašarų vienetų. Šakniavaisių daubos susidaro retais atvejais.
 • Bigbenas yra veislė iš Vokietijos, kuri nėra linkusi į daigų formavimąsi šakniavaisiuose. Derlius yra didelis - 700 centnerių iš hektaro, sacharozės lygis siekia 15,7%.

Namų ūkyje cukriniai runkeliai nėra sodinami hektarais, todėl svarbiausia pasirinkti aukštos kokybės sėklas. Tai vienintelis būdas auginti mažą, bet aukštos kokybės derlių.

cukrinių runkelių išvaizda

Sėja burokėlius

Cukrinių runkelių sėjimas yra svarbus žingsnis, į kurį rekomenduojama atkreipti dėmesį. Prieš sodinant į dirvą cukrinių runkelių veislių sėklas reikia išankstinio apdorojimo. Tai padidins derlių. Sodinamoji medžiaga sėjama pavasarį. Po to, kai dirva sušyla 5 cm gylyje 6-8 laipsniais, sodinimas sustabdomas.

Prieš sėjant sėklas, jos mirkomos medienos pelenų tirpale. Dėl to runkeliai augs greičiau. Sėklų sodinimo gylis yra nuo 2 iki 4 cm, o tarp eilučių paliekami 45 cm tarpai (atsižvelgiant į dirvožemio struktūrą). Dirvoje yra grioveliai, o sėklos, anksčiau sumaišytos su smėliu, supilamos plona srove. Po to griovelis padengtas dirvožemiu.

Sodinant ir auginant cukrinius runkelius lauke, daigai turi būti retinami po jų atsiradimo. Augalų skaičius turėtų būti toks, kad netrukdytų vienas kito augimui. Dygsta daigai du kartus. Pirmą kartą daigai retinami 5–7 cm atstumu vienas nuo kito. Antrasis yra 15–18 cm atstumu. Iškart po sodinimo lovos gausiai laistomos šiltu vandeniu. Ateityje cukriniai runkeliai turi pakankamai drėgmės nuo lietaus.

Piktžolių apsauga

Cukrinių runkelių augimo sąlygos reikalauja reguliaraus piktžolių tvarkymo. Auginant pramonėje, herbicidai naudojami cukrui gaminti, nes sodinimo plotas yra per didelis. Asmeniniuose sklypuose dažniausiai naudojamas rankinis metodas. Lovos yra ravimos arba rankiniu būdu ravimos, jei jų yra.

Didelių plotų ravėjimas, taip pat bulvių ravėjimas, yra ilgas ir daug darbo reikalaujantis procesas. Sezono metu sklypai kelis kartus yra ravimi nuo piktžolių. Ypač auginimo sezono pradžioje, kai jauni krūmai greitai užauga piktžolėmis ir žūva.

Nerekomenduojama naudoti herbicidų, nebent tam yra ypatingas poreikis. Herbicidus naudoti saugu tik atsiradus ūgliams, iki šio momento patartina naudoti rankinį piktžolių pašalinimo metodą. Krūmų apdirbimas atliekamas ryte arba vakare, kai oro temperatūra yra nuo +15 iki +25 laipsnių. Pirmiausia turite peržvelgti orų prognozę, kad po purškimo nebūtų lietaus 6-7 valandas. Apdorojus ir išvalius lovas nuo piktžolių, dirva laistoma.

cukrinių runkelių lauke

Kenkėjai ir ligos

Vasaros gyventojams daug problemų gali sukelti kenkėjai ir ligos, sugadinantys derlių ir prisidedantys prie augalų žūties.

Naudingi patarimai iš cukrinių runkelių kenkėjai ir ligos:

 • Kaip prevencinė priemonė, įvorės reguliariai tikrinamos, ar nėra pažeidimų ir vabzdžių.
 • Negalite laistyti krūmų šaltu vandentiekio vandeniu, prieš laistydami jis turi sušilti saulėje.
 • Žemės kasimas rudenį padės išvengti kenkėjų pavasarį.

Rudasis ar vėlyvasis puvinys yra dažna cukrinių runkelių liga. Grybeliai prisideda prie ligos vystymosi. Taip pat burokėlių amidai ir nematodai dažnai plinta ant burokėlių lovų. Norėdami pašalinti vabzdžius, auginimo sezono metu sodinukai purškiami Fitosporin arba Fitoverm. Šie preparatai yra biologiškai gryni, neteršia dirvožemio ir nesikaupia šakniavaisiuose. Tuo pačiu metu šių cheminių medžiagų naudojimas neturi neigiamos įtakos derliui. Be to, Fitosporin naudojamas pavasarį, atlaisvinant dirvą sėkloms sodinti.

Likus trims savaitėms iki derliaus nuėmimo, net jei lovose yra vabzdžių, nerekomenduojama naudoti herbicidų.

Naudojant maistui arba gyvūnams skirtus gumbus, apdorotus chemikalais, kyla žmonių apsinuodijimo ir gyvulių žūties pavojus.

cukrinių runkelių rankoje

Derlius

Derliaus nuėmimas iš daržo prasideda rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Cukriniai runkeliai iš derliaus nuimami rugsėjo pabaigoje. Derliaus nuėmimo metu turite būti atsargūs su pailgais šakniavaisiais, kurie netinkamo judėjimo metu nedelsdami suyra. Tai prisideda prie tinkamumo laiko sutrumpinimo.

Optimali šakniavaisių laikymo temperatūra yra + 1–5. Vaisius galite laikyti ne aukštesnėje kaip 0 ° C temperatūroje. Bet tai įmanoma tik esant šaltam klimatui, kai visą žiemą būna šalnos. Staigus temperatūros kritimas lemia šakniavaisių puvimą.

Nesant saugyklų, statomi specialūs pastatai ar tranšėjos. Jie izoliuojami šilumą izoliuojančiomis medžiagomis (šiaudais, pjuvenomis ar kruopščiai supakuotu sniegu).

Burokėlių cukrus dažnai naudojamas gaminant maistą. Jis naudojamas vietoj cukraus saldiems pyragams gaminti, prieš tai smulkiai supjaustytas. Šakninės daržovės tinka salotoms gaminti. Jis taip pat naudojamas vaistams ruošti. Nerekomenduojama valgyti burokėlių tik sergantiems cukriniu diabetu.

Šakninės daržovės yra geros naminėms vištoms ir antims. Jei į pašarą pridėsite mažų šakniavaisinių daržovių gabalėlių kartu su grūdais, paukštis greičiau augs ir padidės mėsa. Galvijams naudinga duoti kapotų burokėlių.

Atsiliepimai
 1. Aleksejus
  5.05.2020 16:31

  Įdomus straipsnis ... Bet pasakyk man, kodėl straipsnis vadinasi „Cukrinių runkelių veislių aprašymas, auginimo ir auginimo technologija, derlius“, jei veislių sąraše yra valgomųjų burokėlių veislių? Burokėlių veislės, tokios kaip Bohema, Bona, Araxia, staiga tapo cukrumi ?! Įdomiai paaiškėja ... Prašau nerašyk nesąmonių! Žmonės pasikliauja jūsų informacija, ieško ir užsisako veislių su tokiais pavadinimais, bet galų gale perka neteisingus ... Prieš paskelbdami patikrinkite duomenis, tada apžvalgos bus teigiamos!

  Atsakyti
  • admin
   5.05.2020 11:40

   Gera diena! Burokėliuose viskas labai plona. Bet iš tikrųjų sąvokos „cukrus“ ir „blogas“ yra mažai diferencijuojamos. Yra tam tikras cukraus kiekio slenkstis, tada yra gradacijos - saldus, saldesnis ir pan. Ir iš tikrųjų aš labiau linkęs į jūsų teiginius žiūrėti kaip į neapykantą - nepateikėte jokių argumentų, tiesiog nusprendėte iš jų pasijuokti.

   Atsakyti
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas