Kaip bulves sudygti greičiau prieš sodinant

Augalų auginimas asmeniniame sklype turi daugybę niuansų, kurių nerekomenduojama pamiršti. Bulvių daigumas yra būtina priemonė, su kuria bus galima kelis kartus padidinti derlių. Bulvių gumbams sudygti yra daugybė būdų. Kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų.

Kodėl reikia daiginti bulves?

Pasodinus bulves, šiuo metu jos jau auga, neatsižvelgiant į tai, ar šakniavaisiai yra dirvožemyje. Bulvių daigai greičiau sudygsta.

Taip pat daigumo metu galima išvengti šios rizikos:

daigintos bulvės

 • Prieinamumas sėklinių bulvių supuvę, pelėsiai ar išrauti šakniavaisiai. Prieš procesą, gumbai iš anksto apžiūrimi ir išmetami netinkami sodinti.
 • Į dirvą sodinkite nedidelius gumbus, kurių masė neviršija 30 g.
 • Naudokite netaisyklingos formos šaknis. Tokie gumbai retai duoda normalų derlių, todėl nerekomenduojama jų naudoti daigumui.

Gumbai, nepasirengę vasarnamių sezonui, sudygsta per 10–15 dienų, o daigai atsiranda dar po 12–20 dienų. Visas procesas trunka daugiau nei mėnesį. Norėdami jį sumažinti, turite daiginti bulves.

padengtas pelėsiu

Pagrindinės daigumo taisyklės

Sodinti neparuoštas bulves galima ir tuo atveju, jei dirva nėra atšilusi iki +10 laipsnių. Tokiu atveju patyrusiems vasaros gyventojams patariama naktį sodinti augalus neaustine medžiaga. Bulvių šaknys pradeda aktyviai dygti esant +7 laipsnių dirvožemiui. Kaip pažymi daugelis sodininkų, daigai pradeda ryškėti, jei maždaug 23 dienas po pasodinimo temperatūra pasiekia +12.

Jei bulvių nėra daug, tada prieš sodinimą reikia pašalinti visus silpnus ir trapius daigus ir palikti 2–3 stiprius. Jei gumbai yra dideli, tada jie supjaustomi į keletą dalių, kad kiekvienas turėtų daigą.

Pagrindinės taisyklės

Dygliai neturėtų būti per ilgi. Net jei daigai yra sveiki, bet per ilgi, jie yra labai trapūs ir sodinimo metu gali sulūžti. Dygliai turėtų būti trumpi ir stori.Tada jie ramiai perduos transportavimą ir sulaužys jį išlaipinimo metu.

Kai daigų galiukai pradeda tamsėti, tai reiškia, kad kambaryje, kuriame daigai dygsta, laikoma per šalta.

Supjaustyti gabalėliai yra pasodinti į dirvą, iš kurių kiekvienas turėtų akis. Kaip bebūtų keista, stipresnė šaknų sistema formuojasi ant mažų gabalėlių ir formuojasi daugiau šakniavaisių. Jums nereikia palikti daugiau nei dviejų akių. Tokių šakniavaisių stiebai aktyviau augs ir jų bus daugiau, tačiau jiems trūksta maistinių medžiagų ir saulės, todėl tokių krūmų derlius yra mažas.

sveiki daigai

Dieną prieš sodinimą kiekviena dalis uždengiama medžio pelenais ir paliekama išdžiūti.

Derliaus nuėmimo sėkliniai gumbai

Derliaus nuėmimas sėklinių gumbų bulvių sklype yra lemiamas momentas, nuo kurio priklauso visas derlius. Šiame etape klojami derliaus pagrindai. Šakniavaisiai sezonui pradeda ruoštis rudenį, nuėmus derlių iš aikštelės. Didžiausi ir sveikiausi išrenkami ir dedami atskirai nuo kitų šakniavaisių. Pavasarį paruošimas tęsiasi ir apima pelėsių, plikytų ar pajuodusių gumbų pasirinkimą. Tada ateina daigų daigumas ir pats sodinimas.

palikite nudžiūti

Kurius gumbus pasirinkti?

Bulvių gumbai sodinti turėtų būti tik sveiki. Bulvės su pelėsiais, juodomis dėmėmis ir bet kokiais kitais pažeidimais sodinti nerekomenduojamos. Taip pat nesirinkite per didelių šakniavaisių. Patartina teikti pirmenybę vidutinio dydžio bulvėms, turinčiomis tankią odą ir mažas akis.

Parinktos bulvės dedamos į boro rūgšties tirpalą dezinfekuoti ir laikomos atskirai nuo viso derliaus. Vaisius keletą dienų naudinga sudėti į mėšlą.

Jūs neturėtumėte pasirinkti per mažų vaisių. Jų stiebai po truputį auga, o derliaus jie praktiškai neduoda. Didelių šakniavaisių trūkumas yra tas, kad antžeminė dalis (lapai ir stiebai) vystosi aktyviau nei požeminė dalis (gumbai ir šaknų sistema). Dėl to paaiškėja, kad šakniastiebiai negali suteikti pakankamo kiekio maistinių medžiagų stiebams ir nuo to jie pradeda geltonuoti ir nudžiūti.

tik sveika

Mažas, vidutines ir dideles bulves rekomenduojama sodinti atskirai viena nuo kitos ir pažymėti, kur auga. Taip yra dėl to, kad priežiūra jais bus kitokia. Veiksmingas būdas auginti turtingą derlių - sėklos pirkimas rudenį. Bet šiuo atveju, prieš įsigydami gumbus, jie atidžiai ištiriami. Elitinės bulvių veislės duoda gerą derlių maždaug trejus metus. Tokios veislės praktiškai nėra jautrios ligų vystymuisi. Pirkdami veislę, turėtumėte pagal savo pastebėjimus apie bulves auginimo sezono metu. Ir rekomenduojama įsigyti tik tas veisles, kurios geriausiai auga svetainėje.

Ekologiškumas

Paprastas ir populiarus būdas daiginti bulves yra išankstinis žalinimas. Šio metodo pranašumas taip pat yra tas, kad žali šakniagumbiai nepritraukia graužikų dėl juose esančio daug sūdytos jautienos (nuodingos medžiagos, galinčios apsinuodyti). Šie gumbai neturėtų būti valgomi, tačiau jie puikiai tinka sodinti į žemę. Šis metodas pridės dar 20% viso derliaus.

bulves rekomenduojama

Bulvių gumbai atstovauja požeminei stiebo daliai, kuri dėl to, kad nėra saulės spindulių veikiama, negalėjo gauti raugintos jautienos. Kai bulvės yra saulėje, pradeda aktyviai gaminti chlorofilą, o žievelė su minkštimu įgauna žalią atspalvį.

Be raugintos jautienos, žaliosiose bulvėse kaupiasi nikotinas ir kiti žmogaus gyvybei pavojingi alkaloidai. Tačiau auginimui jis yra idealus.Kad gumbai saulėje įgytų žalius atspalvius, jie turi būti laikomi 8–12 dienų. Tačiau norint gauti turtingiausią derlių, žalinimas derinamas su daiginimu. Yra daugybė šakniavaisių daigų metodų. Kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų.

požeminė dalis

Kada reikia daiginti bulves ir kiek laiko sudygti?

Vienas iš svarbių žemės ūkio augalų auginimo punktų yra daigumo laiko nustatymas. Jūs turite tiksliai žinoti, kada reikia gauti bulves, kad jos jau būtų paruoštos sodinimo sezonui. Tai daugiausia priklauso nuo daigų atsiradimo ir pasėlių nokinimo laiko.

30–35 dienos prieš sodinimą į žemę bulvių sėkliniai gumbai išnešami iš rūsio ir pradeda daigėti. Ankstyvosios bulvės gaunamos kovo pradžioje. Pagrindiniam sodinimui optimaliausias laikas yra balandžio pradžia.

pradėti daiginti

Kai kurie sodininkai laikosi nuomonės, kad sėklas reikia gauti 1,5–2 mėnesius prieš sodinimą. Kai daigai pasiekia 4–6 cm ilgį, jie kruopščiai nupjaunami pačiame dugne ir dedami į dėžę ar šiltnamį, kuriame gera dirva.

Kaip paruošti bulves daigumui?

Paruošti bulvių sėklą sodinti nėra sunku, jei laikysitės kelių taisyklių. Pvz., Galite paruošti tešlos infuziją, kuri pagreitina daigų atsiradimą. 60 g sausos bjaurios žolelės užpilama 500 ml verdančio vandens. Užpilas paliekamas visiškai atvėsti, po to supilamas į tirpalą bulvėms mirkyti. Per vieną tokio tirpalo kibirą perpilama iki vieno centro sėjimo taško.

gauti sėklų

Drėgmė ir aukšta temperatūra stimuliuoja akių išvaizdą.

Kad daigai nebūtų per daug ištempti, po 14 dienų jie dedami į vėsioje vietoje, esant 8–10 laipsnių temperatūrai. Svarbiausia yra užtikrinti, kad dėžutės tuo pačiu metu būtų atviroje saulės šviesoje.

rami vieta

Dygimo būdai

Bulvės gali greitai sudygti naudojant įvairius metodus. Bulvių akims sudygti yra daugybė būdų.

skirtingi metodai

Dygimas šviesoje

Priešingai populiarių įsitikinimų, sodinukų atsiradimui reikia nedaug. Bet taip turi būti. Atsižvelgiant į visus veiksnius, tačiau trūkstant šviesos niekas neveiks. Jei neįmanoma naudoti natūralių saulės spindulių, tinka dirbtinis apšvietimas lempų pavidalu.

Bulves paskirstykite plonu sluoksniu į medines ar plastikines dėžutes. Jie gali būti sukrauti vienas ant kito. Dėžių sienos neturėtų būti tvirtos, bet su didelėmis skylėmis. Viršutinis stalčius yra padengtas marle ar kita plona medžiaga.

Optimali kambario temperatūra yra 12–17 laipsnių. Šviesa neturėtų būti tiesioginė, o išsklaidyta. Norėdami suprasti, kad šakniavaisiai turės pakankamai šviesos. Normaliomis šviesos sąlygomis ūgliai yra stori ir maži. Jei trūksta šviesos, jie ištempiami ir tampa ploni.

tai trunka šiek tiek

Tamsoje

Kai negalima daiginti sodinamosios medžiagos patalpose šviesoje, daiginkite tamsoje. Šis metodas yra mažiau efektyvus, nes normaliam ūglių vystymuisi reikalingi saulės spinduliai. Bet tiksliai stebint reikalingas sąlygas, bus galima gauti sodinukų tamsoje.

Ypač reikia atidžiai stebėti temperatūros režimą, kitaip daigai pradės dygti. Jei taip jau nutiko, tada temperatūra naktį nuleidžiama iki 4–6 laipsnių. Jei reikia, tai atliekama dienos metu. Esant tokiai temperatūrai, stiebai nesustos. Auga tamsoje 15–29 dienas, esant 95% oro drėgmei.

sodinamoji medžiaga

Su šėrimu dėžėse

Dygstančios bulvės su viršutiniu padažu dėžutėje:

 • Dėžutės apačioje išklotas celofano krepšys. Bulves paskleiskite 2 sluoksniais ir uždenkite humusu, durpėmis ar pjuvenomis. Reikia kelių sluoksnių.
 • Supilkite vandenį ant bulvių. Daigai turėtų pasirodyti po kelių savaičių. Augimui jie laistomi mineraliniu mišiniu.Arba medžio stiklo pelenai, praskiesti stikline vandens.
 • Po kelių dienų dar kartą supilkite maistinių medžiagų mišinį.
 • Po savaitės šaknys sodinamos atvirame grunte.

Bulvių daigumas ir stiebagumbių formavimas pasodinus šį metodą kartais auga.

viršutinė padažu dėžutėje

Į plastikinę plėvelę

Galite daiginti gumbus namuose, naudodami plastikinius maišelius. Krepšyje padarytos kelios skylės oro cirkuliacijai. Tada į juos deda bulves ir pakabina saulėje. Maišai reguliariai apverčiami ir juose sumaišoma sodinamoji medžiaga. Svarbiausia, kad saulės spinduliai nebūtų intensyvūs.

plastiko pakuotė

Šlapiame substrate

Bulvių daiginimas pjuvenose pridedant durpių yra toks:

 • Į dėžutės dugną pilamos pjuvenos.
 • Padalinkite sėklines bulves į 1 sluoksnį.
 • Uždenkite ją pjuvenomis pridėdami durpių ir užpilkite vandens.
 • Pjuvenų ir durpių sluoksnis turėtų būti bent 3 cm.
 • Dėžės reguliariai laistomos ir stebima oro temperatūra, ji turėtų būti 15–17 laipsnių.

Dygimas naudojamas šlapiame substrate tuo atveju, jei jo reikia auginti šaknis.

šlapias substratas

Dygimo ir šaknų sudygimo derinimas

Kombinuotas metodas laikomas vienu efektyviausių. 40–45 dienos prieš numatomą bulvių sodinimą, jos susitvarko, išmeta sugadintus gumbus. Tada jie dedami į dėžutes, paliekami viduje.

Po 25-30 šaknys išimamos iš dėžių, durpių trupiniai supilami į dugną 5 cm sluoksniu, o tada bulvės vėl išdėstomos 1–2 sluoksniais. Ant viršaus pilamas dar vienas durpių trupinių sluoksnis, apie 5 cm, drėgmei išgaravus, durpių puodas purškiamas vandeniu.

šaknų daigumas

Atvirame ore

Dygimas atvirame lauke prasideda, kai ištirpsta sniegas ir oro temperatūra sušyla iki +12 laipsnių. Dirva padengta šiaudais ar pjuvenomis, tada bulvės išklotos. Uždenkite jį plastikine plėvele. Visas procesas trunka nuo 7 dienų iki mėnesio. Mėšlo įdėjimas po šiaudais sutrumpins daigumo periodą.

sniegas ir temperatūra

Vazonuose

Išankstiniai gumbai 7 dienas dedami į dėžes su šlapiomis pjuvenomis. Tada jie persodinami į molio vazonus specialiu dirvožemio mišiniu. Naktį puodai išnešami į balkoną, kad sėklos priprastų prie temperatūros pokyčių.

šlapios pjuvenos

Pašildymo ir džiovinimo būdas

Jei neturėjote laiko daiginti bulvių laiku, o pasodinimo laikas bėga, šildymo ir vytimo būdas yra efektyvus. Bulvės išdėstomos 1 sluoksniu ir paliekamos + 25–30 laipsnių temperatūroje. Akių dygimo greitis yra nuo 7 iki 14 dienų.

pašildymas ir džiovinimas

Daigai su bulvėmis

Bulvių daigai pradeda augti kelias savaites prieš sodinimą į žemę. Iš anksto paruoštos šakninės daržovės sodinamos į vazonus ar dėžutes su dirvožemiu. Tada jie dedami į šiltnamį ar šiltnamį. Sodinti daigus būtina po to, kai dirva ir oras visiškai sušils. Sėjinuko metodas leis jums iškasti ankstyvas jaunas bulves.

sodinami vazonuose

Kaip apdoroti prieš sodinimą?

Apdorojant bulves prieš sodinimą, sumažėja ligų ir vabzdžių rizika bulvių gumbų augimo ir formavimosi metu.

Chemikalai

Ant žievelės paviršiaus galima rasti daugybę grybelių ir bakterijų. Laikas bulvių perdirbimas priklauso nuo narkotikų:

ligų atsiradimas

 • Planriz purškiama 1 savaitę prieš sodinant sėklas į žemę.
 • Albit tik vieną dieną prieš sodinimą.
 • Fitosporinas yra apdorojamas prieš pat sodinimą.

Tarp gerai veikiančių vaistų yra:

 • Vadas (naudojamas apsaugoti augalus nuo vabzdžių, pavyzdžiui, Kolorado bulvių vabalas. Cheminė medžiaga yra toksiška, todėl ją reikia naudoti labai atsargiai).
 • Kreiseris yra dar viena cheminė medžiaga, galinti padėti išvengti vabzdžių ir bulvių puvimo. Naudojamas kaip purškiklis.
 • „Maxim“ medžiaga skirta užkirsti kelią daugeliui žemės ūkio augalų ligų (šašai, fimozė, rizoctoniae). Prieš sodindami į žemę, jie purškiami pasėtomis šaknimis.

naudojamas purškimui

Apdorojimo tirpalas gali būti paruoštas nepriklausomai, remiantis kalio permanganatu. 1 g kalio permanganato praskiedžiamas 1 litru vandens ir sudygę gumbai supilami į jį 20-30 minučių. Po to šlapios sėklos padengiamos medžio pelenais.

Dezinfekavimas vario sulfatu padeda išvengti grybelinių ligų atsiradimo sodiniuose. Tirpalui paruošti reikės 10 litrų vandens, 1 degtinės dėžutės vitriolio ir 2 g kalio permanganato. Visos sudedamosios dalys sumaišomos nemetaliniame dubenyje, o sodinamoji medžiaga mirkoma 1–3 minutes. Prieš sodinimą išdžiovinkite.

virkite patys

Liaudies gynimo priemonės

Liaudies gynimo priemonės yra mažiau veiksmingos nei chemikalai, tačiau jie yra saugesni žmonėms. Jų įtakoje nekaupiamos žmonių sveikatai pavojingos medžiagos. O naudojant liaudies receptus papildoma apsauga nereikalinga.

Bulvės apdorojamos vandenyje atskiestais medžio pelenais. Norėdami tai padaryti, turite paimti 1 kg pelenų ir praskiesti 10 šiltu vandeniu. Prieš sodinimą sėkla panardinama į tirpalą. Ir pelenai pilami į skylių dugną. Tik po to jie pradeda sodinti.

mažiausiai efektyvus

Ar bulves prieš sodinimą reikia nuplauti?

Prieš sodinimą nebūtina bulvių nuo žemės paviršiaus nuplauti vandeniu. Sodinamąją medžiagą geriau apdoroti specialiais dezinfekavimo tirpalais ir augimo stimuliatoriais. Purškiamų medžiagų galite įsigyti specializuotose sodininkystės parduotuvėse arba patys pasiruošti.

specialūs sprendimai

Kaip sodinti daigintas bulves?

Daigintos bulvės sodinamos taip pat, kaip ir neparuoštos. Svarbiausia yra įsitikinti, kad daigai nepažeisti transportuojant ir sodinant gumbus žemėje. Skylės iškasamos iki 20 cm gylio. Tarpas tarp skylių turi būti bent 25 cm.

iškasti į gylį

Vasaros gyventojų patarimai

Norėdami pagerinti derlių, turite vadovautis keletu patyrusių vasaros gyventojų patarimų:

patyrę vasaros gyventojai

 • Šakniavaisiai keletą valandų mirkomi mineraliniame tirpale. Procedūra atliekama kelios valandos prieš nusileidimą.
 • Dieną prieš sodinimą sodinamoji medžiaga apdorojama augimo stimuliatoriais. Jie leidžia padidinti derlių ir pagreitinti ūglių daigumą.
 • Gumbai turi būti supjaustyti į keletą dalių, kad kiekvienas iš jų turėtų akis. Tokiu atveju gaminamas augimo hormonas, aktyviau formuojasi šaknys.
 • Norėdami išlaikyti dirvožemio drėgmę, sodinukai uždengiami mulčiu.
 • Nerekomenduojama sodinti mažų bulvių derliui. Mažose bulvėse yra mažai akių, todėl atitinkamai bus mažiau sodinukų.
 • Auginant naudojama tik sveika sodinamoji medžiaga. Išpjaustytas ir suformuotas šaknines daržoves reikia nedelsiant išmesti.
 • Po bet kokio apdorojimo skystomis medžiagomis bulvės turi būti išdžiovintos, kitaip jos pradės pūti.

Nemanykite, kad jums pavyks užauginti gerą derlių iš anksto nepasirengus. Išankstinis daigumas ir gumbų paruošimas padės padidinti derlių.

mineralinis tirpalas

Atsiliepimai
 1. Anė
  8.08.2018 19:25

  Tai labai svarbu, daigintos bulvės auga daug greičiau, yra atsparios temperatūros pokyčiams ir įvairioms ligoms. Aš naudoju bioaktyvatorių, kad paspartinčiau augimą "„BioGrow“».

  Atsakyti
 2. Leonidas
  5.05.2020 12:20

  Didžiausi ir sveikiausi gumbai išrenkami rudenį, tačiau didelių sodinti nerekomenduojama ... Išaiškinkite situaciją pradedančiajam ...

  Atsakyti
  • admin
   5.05.2020 12:15

   Gera diena!
   Sėkla turėtų būti sveika, be pažeidimų, ligų požymių. Todėl jie stengiasi pasirinkti didesnius gumbus. Jei naudosite per dideles bulves, kiltų priežiūros problemų. Optimalu, jei jie yra vidutiniai. Tai leidžia lengviau išlaikyti atstumą sodinant, perdirbant ir auginant. Didesni gumbai paskleidžiant vidutinius (o ne mažus) gumbus padidins tikimybę gauti stabilų derlių.

   Atsakyti
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas