Priežastys, kodėl bulvės blogai auga sode ir ką daryti

Ekspertai išskiria kelias priežastis, dėl kurių bulvės gali prastai augti, ir ką dėl to daryti, siūlo būdus, kaip išspręsti problemas. Nepalankūs veiksniai gali būti oro sąlygos, neteisingai pasirinkta veislė, netinkama dirvožemio sudėtis. Daržovių augintojai dažnai daro klaidų rūpindamiesi daržovių pasėliais. Norėdami ištaisyti situaciją, turite laiku nustatyti priežastį ir pradėti kovą dėl jos pašalinimo.

Priežastys

Yra keletas priežasčių, kodėl bulvės neauga po pasodinimo, todėl iš anksto žinodami apie nepalankius veiksnius galite užkirsti kelią problemų vystymuisi:

blogai auga

 • Bulvių veislės skirstomos į tris dideles grupes pagal šakniavaisių nokinimo periodą: ankstyvas, vidutinis ir vėlyvas. Agronomai rekomenduoja sodinti skirtingų laiko grupių veisles.
 • Negalima vienu metu sodinti nei ankstyvų, nei vėlyvų bulvių.
 • Prastos kokybės sodinamoji medžiaga.
 • Nesilaikymas sėjomainos, laiku tręšimas, netinkamai paruošta žemė.
 • Pasodinus per giliai, sodinukai išvis neatsiras. Sėjos gylis apie 8 cm.

Oro sąlygos vaidina svarbų vaidmenį. Smarkus lietus, šalčio grąžinimas, žema oro temperatūra arba, atvirkščiai, karštos dienos taip pat sukelia blogą augalų vystymąsi. Ligos ir kenkėjai smarkiai pablogina derliaus kokybę ir kiekį.

kodėl bulvės

Veislės

Norint, kad šakniavaisiai augtų dideli ir pasižymintys dideliu skoniu, reikia pasirinkti tinkamą veislę. Turite atsižvelgti į klimatą, dirvožemio sudėtį, pasėlio paskirtį.

Pasėlio nokinimo laikas yra:

dideli dydžiai

 • ypač ankstyvos veislės, leidžiančios derlių nuimti po 40–45 dienų, taigi galite gauti du derlius per sezoną;
 • ankstyvosiose bulvėse vaisių nokinimo ribos yra lygios 50–60 dienų;
 • vidutinio ankstyvumo daržovių pasėlių grupė pradeda bręsti po 80 dienų;
 • vidutinio vėlyvumo veislių šakniavaisiai po pasodinimo subręsta per 95–100 dienų;
 • vėlyvas bulves galima skinti per 110–120 dienų.

Priklausomai nuo bulvių rūšies, minkštimas gali būti baltas, geltonas, violetinis, raudonas. Bulvės forma yra apvali, pailga, cilindro formos.Be šių rodiklių, atkreipiamas dėmesys į pagrindines veislės savybes: derlių, atsparumą šalčiui ir sausrai, atsparumą ligoms ir kenkėjams.

derlius

Netinkama veislė

Tarp daugybės veislių yra tinkama veislė, kuri prisitaiko prie klimato ypatybių, dirvožemio sudėties, individualių pageidavimų.

Vieniems derlius yra nepaprastai svarbus, kitiems būtina, kad bulvės virti virimo metu. Galite rasti veislių, kurios puikiai jausis smėlio ir molio dirvožemyje, gerai toleruos sausrą ir šaltį.

Daržovių auginimo ekspertai rekomenduoja sodinti skirtingų veislių bulves, kurios tikrai leis nuskinti gerą šakniavaisių derlių.

tinkama veislė

Prastos kokybės sėklos sodinimui

Sodinamoji medžiaga parenkama ir atidžiai ištiriama. Sodinti tinka vidutinio dydžio bulvės (svoris 80 g), be pažeidimų, be dėmių ir puvinio. Pažeistos sėklos neturėtų būti paliekamos dauginti, kitaip bus blogas daigumas, mažas derlius ir didelė rizika susirgti ligomis.

Pasirinkta sodinamoji medžiaga laikoma atskirame inde. Kambarys turėtų būti vėsus, apie +2 laipsnius.

Bet kurios rūšies bulvių gumbai prieš sodinimą dezinfekuojami. Šiuo tikslu sėklos 30 minučių dedamos į silpną kalio permanganato tirpalą; į kompoziciją galima pridėti vario sulfato.

sėklos sodinimui

Be daigumo daigai pasirodys lėtai, derlius bus mažas. Dažniausias daiginimo būdas yra lengvas daiginimas. Sodinamoji medžiaga ant paviršiaus paskirstoma vienu sluoksniu, kambario temperatūra turėtų būti +8 laipsniai. Tokioje būsenoje palikite, kol pasirodys 1 cm ilgio daigai, periodiškai apverskite bulves.

Sodinti kelias veisles tuo pačiu metu

Taip atsitinka, kad veislė pasirenkama atsižvelgiant į klimato sąlygas, laikomasi sodinimo taisyklių, o daržovė neauga. Priežastis gali būti ta, kad visos veislės buvo pasodintos tą pačią dieną. Tai nėra teisinga.

pasirodyti lėtai

Ankstyvai prinokusios bulvės sodinamos pavasarį prieš visas kitas, nes nebijo šalto snapo. Veislės su vidutinėmis vaisių nokinimo ribomis pradedamos sodinti, kai oro temperatūra sušyla iki +13 laipsnių. Vėlyvosios veislės sodinamos paskutinį kartą, kai temperatūra nusistovi maždaug +21 laipsnio.

Įvairių bulvių sėklų sodinimo būdas gali atrodyti taip. Paruoštame žemės sklype padaromos vagos, kuriose paeiliui sodinamos ankstyvosios veislės, vėliau vidutinio ankstyvumo ir vėlyvosios.

padaryti vagas

Iškrovimas

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl bulvės neauga sode, yra prasta dirva. Daržovės geriausiai vystosi lengvoje, derlingoje, gerai vėdinamoje dirvoje.

Gruntas su dideliu rūgštingumu kategoriškai netinka. Nepatartina pasirinkti vietos, kurioje požeminis vanduo praeina per arti paviršiaus. Gumbai bus maži ir mažai skoningi.

Prieš sodinant bulves, dirva paruošiama. Nuo rudens svetainė iškasta iki 30 cm gylio ir tręšiama. Geriausiai tinka supuvęs mėšlas ir humusas, superfosfatas ir kalio nitratas. Jei dirvožemis rūgštus, įpilkite dolomito miltų arba medžio pelenų.

pasirinkti svetainę

Trūksta sėjomainos

Kiekvienais metais dirvožemis suteikia augalams daug maistinių medžiagų ir dėl to išeikvojama, todėl nerekomenduojama keletą metų iš eilės bulvių sodinti toje pačioje vietoje. Be to, dirvožemyje kaupiasi bakterijos ir kenkėjai.

Geriausi kaimynai bulvėms yra kukurūzai, rūgštynės ir svogūnai. Geri pirmtakai yra kopūstai, agurkai, burokėliai, rugiai. Bulvės blogai vystosi po pasėlių, tokių kaip saulėgrąžos, baklažanai ir pomidorai.

rezultatas išeikvotas

Ištuštėjęs dirvožemis

3-4 metus nuolat auginant bulves tame pačiame plote, dirvožemis išeikvojamas, todėl reikia tręšti.

Rudenį įvedamas humusas, superfosfatas, kalio sulfatas. Jei dirvožemis yra rūgštus, atliekamas kalkinimas. Bet kurį dirvožemį naudinga tręšti medžio pelenais. Jame yra daug mikroelementų (fosforo, kalio, kalcio). 10 kv. m reikia 8 kg medžio pelenų.

Ištuštėjęs dirvožemis

Pavasarį ariant žemę, rekomenduojama įpilti superfosfato, komposto, mėšlo užpilų, įdėjus komponentus į 12 cm gylį. Šviežio mėšlo negalima įterpti. Tai sumažina bulvių skonį, vaisiai tampa vandeningi. Be to, padidėja grybelinių ligų rizika.

Azoto trąšas rekomenduojama naudoti ruošiant dirvą pavasarį, taip pat prieš pirmąją bulvių užmušimas.

Visą auginimo sezoną naudinga atlikti šaknų ir lapų pjaustymą. Pagrindiniai tirpalų komponentai gali būti naminių paukščių mėšlas, karvių mėšlas, karbamidas, žolės.

dirvos paruošimas

Gilus nusileidimas

Jei bulvės bus pasodintos per giliai, daigai atsiras lėtai ir vėliau nei įprastai. Taip yra dėl blogo šilumos ir deguonies tiekimo iš žemės paviršiaus. Tuo pačiu daigai bus silpni, derlius mažės.

Bulves galima sodinti į 5–11 cm gylio skylę. Kuo lengvesnis dirvožemis, tuo gilesnis sėklų įdėjimo gylis. Manoma, kad optimalus skylės gylis yra 8 cm.Tuo pačiu metu naudinga tręšti dirvą. Sodinimo metu į kiekvieną skylę įpilamas humuso, medžio pelenų ir superfosfato mišinys.

kiekviena skylė

Netinkamas tūpimo būdas

Bulvių sodinimui yra daugybė būdų. Renkantis, visų pirma, reikia atsižvelgti į dirvožemio sudėtį. Populiariausias sodinimo būdas yra lygusis metodas. Iš anksto paruoštuose vagos padaromos įpjovos, į kurias įdedama sodinamoji medžiaga ir uždengiama žeme.

Kiti žinomi daržovių pasėlių sodinimo būdai yra šie.

 • Jei dirvožemis yra lengvas, tranšėjos variantas yra smėlis. Kasti tranšėjas, kurių gylis 13 cm 73 cm atstumu.Nuo rudens į paruoštas tranšėjas dedamas supuvęs mėšlas, pjuvenos ar šiaudai. Žiemą jie suskaidys ir sušildys dirvą. Pavasarį bulvės kasamos tranšėjose 40 cm tarpais. Taikant šį metodą, sodinti galima dviem savaitėmis anksčiau.
 • Jei dirvožemis yra sunkus ir drėgnas, kraigo sodinimo būdas yra idealus. Krantinės aukštis gali būti didesnis nei 15 cm.

yra šie

Visą auginimo sezoną rekomenduojama laistyti tris kartus: dvi savaites po pasodinimo, žydėjimo metu ir tris savaites prieš derliaus nuėmimą. Derlingumas ir ravėjimas yra svarbūs pasėlių priežiūros aspektai. Hills atliekamas iškart po pirmųjų ūglių atsiradimo, o antrą kartą prieš žydėjimą.

Augimas

Bulvėse įprasta atskirti penkis augimo periodus:

pirmieji ūgliai

 1. Gumbų daigumas ir pirmųjų ūglių atsiradimas.
 2. Žalia stiebo išvaizda su pirmaisiais lapais.
 3. Pumpurų formavimasis ir žydėjimo laikotarpio pradžia.
 4. Aktyvus žydėjimas ir viršūnių augimo nutraukimas.
 5. Viršūnių džiovinimas ir galutinis šakniavaisių formavimas.

Bulvių augimas gali sustoti bet kuriame iš šių etapų. Priežastis yra netinkama priežiūra, šalčio sugrįžimas, lietingas ar sausas oras, kenkėjų invazija, užkrėtimas infekcijomis.

šakniavaisių formavimas

Kiek bulvių užauga

Pirmieji jauni daigai šilto oro sąlygomis pradeda pasirodyti per 23 dienas. Jei oras ilgą laiką būna + 20 laipsnių, tada pirmieji ūgliai pasirodo jau 16 dieną. Dygimo laikas vėluoja dėl šalto oro.

Reikia sodinti bulves įkaitintame dirvožemyje (+10 laipsnių) ir negiliame, dirviniame dirvožemyje geriausia pirmiausia sudygti sodinamąją medžiagą.

Daigai gali pasirodyti nevienodai dėl skirtingo sėjimo gylio, skirtingo dydžio gumbų, renkantis bulvių veisles su skirtingu nokinimo laikotarpiu.

bulvės sugalvos

Klimatas ir iškrovimo datos

Bulvių sodinimo laikas nustatomas pagal kai kuriuos kriterijus: oro temperatūra, dirvožemio drėgmės lygis (per drėgnas dirvožemis sukelia sodinamosios medžiagos irimą, o ne daigumą), pasirinktą veislę.

Kartais bulvių krūmai nesivysto dėl sodinimo datų nesilaikymo. Dažniausiai sodinimo darbai prasideda gegužės pradžioje, tačiau geriau atkreipti dėmesį į oro sąlygas.

Dirva turėtų sušilti iki 8–10 laipsnių iki 10 cm gylio.Šiuo metu šalčio rizika yra minimali. Regionuose, kuriuose yra skirtingos klimato sąlygos, dirvožemis sušyla skirtingu metu.

iškrovimo datos

Kodėl bulvės nustojo augti?

Gumbų ir antžeminės daržovių pasėlių augimas gali sustoti dėl blogo oro, blogos priežiūros, maistinių komponentų trūkumo, taip pat dėl ​​kenkėjų antpuolių. Bulvės nustoja augti karštu oru, jei nėra reguliaraus laistymo.

reguliarus laistymas

Ką daryti, jei bulvės neišdygsta?

Jei bulvių ūgliai nepasirodė iki numatytos, apskaičiuotos datos, reikia imtis priemonių:

 • Pirmiausia įsitikinkite, kad bulvės nėra pasodintos per giliai. Pakanka iškasti keletą gumbų ir pamatyti. Jei taip, tada daigumas užtruks 7-10 dienų.
 • Jei oras yra šiltas ir sausas, tada laistymas padės pagreitinti sėklų sudygimą.
 • Blogiau, jei daigai neatsirado dėl pūvančių gumbų ar kenkėjų padarytos žalos. Tokiu atveju visa sodinamoji medžiaga yra iškasta ir sudeginta, žemės sklypas turi būti apdorotas fungicidais.

Užkrėstoje vietoje geriau pasodinti kitą pasėlį, kuris yra atsparus bulvių ligos... Kitoje vietoje galite sodinti ankstyvųjų veislių bulves ir turite laiko surinkti turtingą derlių.

bulvės neatsiranda

Derlius

Auginti bulves nėra sunku, tačiau kai kurios nepalankios sąlygos gali sumažinti derlių:

 • per šaltas ar karštas oras;
 • tankus sodinimas;
 • drėgmės trūkumas, ypač žydėjimo metu;
 • oro trūkumas dirvožemyje;
 • maistinių komponentų perteklius ar trūkumas;
 • trūksta šviesos.

Derlius gali sumažėti, o gumbai praranda savo skonį ir išvaizdą arba nėra visiškai suformuoti.

sudaro darbą

Maži vaisiai

Mažas bulvių pasėlis gali susidaryti dėl daugelio nepalankių veiksnių:

 • Dažna priežastis yra grybelinė liga - vėlyvasis pūlinys. Pažeidus įvores, stiebagumbiai ne puviniai, o tik sustabdo jų augimą.
 • Azoto perteklius skatina aktyvų žaliosios masės vystymąsi. Visi maistiniai komponentai brangsta, prasčiau vystosi šakniavaisiai.
 • Aukšta oro temperatūra. Jei šiluma atsirado aktyvaus šakniavaisių augimo laikotarpiu, tada jų augimas sustojo. Net jei temperatūra greitai nukris, gumbai bus maži.
 • Drėgmės trūkumas lemia ir nedidelį derlių.

Reguliarus laistymas karštu oru, dozės laikymasis naudojant trąšas, prevencinis gydymas nuo ligų ir kenkėjų padės surinkti didelį ir skanų derlių.

Maži vaisiai

Supuvę vaisiai

Bulvių pasėlis gali supūti. Priežastis - drėgnas, lietingas oras, per tankiai pasodinti krūmai, grybelinės ar bakterinės infekcijos.

Jei tarp žalių bulvių krūmų atsiranda sausų ir geltonų viršūnių, greičiausiai vystosi tam tikra liga. Bulvių puvinį gali sukelti: vėlyvasis pūlinys, fuzarija, juoda koja, žiedinis puvinys. Ligos krūmai iškasti ir sudeginti.

Kita gumbų puvimo priežastis augimo metu yra azoto perteklius dirvožemyje. Gumbų viduje susidaro tuštumos ir minkštimas pradeda pūti. Kitais metais turite sumažinti azoto kiekį ir padidinti kalio kiekį.

lietingas oras

Mažos kiaušidės ir vaisiai

Nedaug kiaušidžių ir vaisių susidaro dėl karšto oro ir sauso oro. Tokiu atveju kiaušidės nukrinta. Krūmai atrodo vangiai, išblukę, gumbų nedaug ir jie yra maži.Tokiu atveju reikia laistyti vietą vandeniu ir apdoroti Cirkonu.

Jei stiebas lygus, lapai yra žali, paprastai krūmas atrodo sveikas, tačiau nėra kiaušidžių, tada tai neturės įtakos pasėlio kokybei ir kiekiui. Jūs taip pat turite žinoti, kad ne visos veislės yra pajėgios žydėti.

atrodo sveika

Ligos ir kenkėjai

Ligos ir kenkėjai gali žymiai pabloginti krūmų būklę ir sumažinti derlių. Daržovė sulėtėja ir nustoja vystytis. Ligą gali išprovokuoti virusai, bakterijos ir grybeliai, kurie prasiskverbia į augalą per lapus, šaknis, pažeisdami.

įvorių būklė

Bulvių grybelinės ligos

Grybelinių infekcijų sporas platina vėjas, vabzdžiai, vanduo. Esant jiems palankioms sąlygoms (šaltas oras ir didelė drėgmė), grybeliai pradeda aktyviai daugintis, plisdami dideliuose plotuose.

bulvių ligos

Bulvių virusinės ligos

Labiausiai paplitusi virusinė liga yra mozaika, kuri turi tris veisles. Priežastis yra augalų imuniteto sumažėjimas dėl netinkamo laistymo, maistinių medžiagų trūkumo dirvožemyje, krūmų pažeidimo kenkėjais.

Augalo lapai susiraukšlėja, keičia spalvą, atsiranda šviesiai rudų dėmių. Laikui bėgant, stiebas yra pažeistas, o lapai tampa visiškai geltoni, sausi ir pradeda nukristi.

maistiniai komponentai

Bulvių bakterinės ligos

Visą auginimo sezoną gali pasirodyti bakterinė infekcija. Dažniausias infekcijos šaltinis yra sėkla. Gumbiais užkrėsti puviniai yra ypač pavojingi, todėl jie tampa netinkami maistui.

bakterinė infekcija

Bulvių vėlyvasis pūtimas

Pirmasis vėlyvo pūtimo požymis yra rudų dėmių atsiradimas viršutinėje lapų pusėje. Vidinė lapų plokštelės pusė padengta baltu žydėjimu. Jei nepradėsite gydymo, tada per mėnesį visi bulvių sodinimai bus užkrėsti liga. Lapai pasidaro rudi, pažeisti ir gumbai. Laikui bėgant, viršūnės tampa plonesnės, puvės, nudžiūsta ir nudžiūsta. Mėnesį kiekvieną savaitę rekomenduojama apdoroti įvores Bordo skysčiu.

viršutinė dalis

Sausas bulvių puvinys

Sausasis puvinys arba fuzariumas yra grybelinė liga, kuri augimo metu pažeidžia antžeminę augalo dalį. Jis išsivysto ant gumbų dažniausiai saugojimo metu. Plinta pradedant sausu, karštu oru.

Su fusariumu lapai keičia spalvą. Jų kraštai pasidaro rusvai violetiniai, o viršus pradeda šviesėti. Palaipsniui lapai nudžiūsta, stiebas tamsėja, ant vaisių atsiranda rudų dėmių, padengtų balta-pilka žydėjimo spalva.

grybelinės ligos

Juodoji bulvės koja

Juodoji koja gali sugadinti visą bulvių derlių. Stiebas ir šaknys pradeda pūti, lapai susiraukšlėja, tampa kieti. Gumbai tampa minkšti ir turi nemalonų kvapą. Puvinys gali išsivystyti tiek iš vaisiaus vidaus, tiek iš išorės. Prevencinė priemonė yra sėklos apdorojimas specialiais preparatais.

Priežastys, kodėl bulvės blogai auga sode ir ką daryti

Bulvių žiedinis puvinys

Žiedas puvinys yra dažna bakterinė infekcija. Pradiniame etape pastebėti ligą yra problemiška. Kai lapai ir viršūnės pradeda nudžiūti, augalas jau užkrėstas iš vidaus.

Lapų venose sula tampa gelsvai ruda, o tai rodo puvimo procesą. Pjaunamieji žiedai ir dėmės yra matomi ne tik gumbų paviršiuje, bet ir supjaustyti. Pažeista bulvės dalis užpildoma riebiu skysčiu, kuris laikui bėgant pasidaro rudas.

žiedinis puvinys

Medvedka

Suaugę vabzdžiai (iki 6 cm ilgio) ir lokių lervos daro didelę žalą daržovių lovose. Jie pažeidžia bulvių krūmų šaknis ir stiebą, dygsta per šakniavaisius. Kovoje su lokiu jie naudoja liaudies metodus ir chemikalus („Prestige“, „Aktara“, „Masterpiece“).

didelę žalą

Kolorado vabalas

Kolorado bulvių vabalas maitinasi naktinių augalų lapais, tačiau labiausiai teikia pirmenybę bulvėms.Jis valgo lapinius petioles, bet neliečia gėlių, stiebų ir šaknų. Jei nesiimsite veiksmų, augalas nustos vystytis, o gumbai bus maži.

Kolorado bulvių vabalas naudoja tokias priemones kaip „Confidor“, „Regent“, „Commander“. Jūs neturėtumėte leisti atsirasti piktžolių, būtina stebėti sėjomainą, svarbu laiku pasodinti sodinamąją medžiagą ir nuėmus derlių pašalinti visas augalų liekanas iš vietos.

piktžolių atsiradimas

Atsiliepimai
 1. Anė
  7.07.2018 16:58

  Priežastys gali būti visiškai skirtingos. Bet kokiu atveju dirva ir daigai turi būti nuolat šeriami. Aš visada turiu priemonių šiems tikslams “„BioGrow““. Toks bioaktyvatorius kainuoja gana brangiai.

  Atsakyti
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas