Kodėl svogūnas sode geltonuoja ir ką daryti, kaip laistyti ir šerti, kaip kovoti?

Agrotechnikos praktikos nesilaikymas ir prevencinių priemonių ignoravimas tampa pagrindine priežastimi, dėl kurios svogūnai gali pagelsti. Yra visiškai arba iš dalies pageltę lapai. Tačiau jie atrodo slegiantys, susilpnėję. Padėtis gali kelti grėsmę visiškai prarasti svogūnų derlių.

Nepakankamas azoto kiekis dirvožemyje

Įprasta priežastis, kodėl svogūnai pagelsta, yra azoto trūkumas dirvožemyje. Jo trūkumas paprastai išsivysto ištuštėjus dirvožemiui arba esant karštam orui. Svogūnų šaknys gauna azoto tik ištirpintoje formoje, o sausu oru jis nustoja tekėti į augalus. Atvirkščiai, per didelis dirvožemio drėgnumas ar dažni lietūs gali sukelti maistinių medžiagų išplovimą iš dirvožemio.

svogūnas pasidaro geltonas

Trūkstant azoto dirvožemyje, augalas sulėtėja jo augimas, plunksnos tampa trumpos ir storos. Iš pradžių apatinių lapų spalva tampa šviesiai žalia, o tada jaunos plunksnos tampa visiškai geltonos. Azoto trūkumas taip pat gali sukelti dugno puvimą.

Norint išvengti maistinių medžiagų trūkumo dirvožemyje, būtina laiku atlikti viršutinį padažą. Gerai tinka tirpalas, pagrįstas karbamido ar amonio nitrato ir mėšlo užpilu. Komponentai turi būti ištirpinti vandenyje, kad nesudegtų šaknys. Procedūrą galima pakartoti po 5-6 dienų.

agrotechnikos metodai

Kenkėjų įtaka

Svogūnai dažnai pagelsta dėl kenkėjų antpuolių. Jie ne tik čiulpia augalų sultis ir žaliuoja žalumynus bei šaknis, bet ir perneša įvairias infekcines ligas.

kenkėjų poveikis

Kodėl svogūnų kandis pavojinga?

Svogūnų kandis yra mažas drugelis (kūno ilgis apie 8 mm), tamsiai rudos spalvos su šviesiai pilkais sparnais. Vėlyvą pavasarį patelės pradeda dėti kiaušinius naktį ant dirvos šalia svogūnėlių arba tarp lapų. Po 7–8 dienų iš kiaušinių atsiranda geltonai žali vikšrai, kurių ilgis yra 1 cm.

Pastebima didžiulė vabzdžių žala, ypač sausu, karštu oru. Lapai pradeda geltonuoti ir išsausėti ant galiukų, gali atsirasti šviesių dėmių.

Ką daryti, jei dėl svogūnų kandžių aktyvumo svogūnai geltonuoja lovose? Veiksmingai veikia tokius vaistus kaip Iskra, Dachnik, Metaphos. Kenkėjų atbaidymas padeda įdirbti žemę medžio pelenais, tabako dulkėmis. Sevok turėtų būti sėjamas kuo anksčiau.Visas augalų liekanas iš aikštelės rekomenduojama pašalinti rudenį ir kasti žemę dar prieš prasidedant šalnoms.

svogūnų kandis

Svogūnų lazdelės

Svogūnų laiškai yra mažas gelsvas vabzdys, jo ilgis yra apie 1 mm. Iš augalų jis išsiurbia sultis, todėl svogūnų plunksnos pagelsta ir nudžiūsta. Patelė kiaušinius deda lapuose, iš kurių pilkšvai gelsvai žali lervos atsiranda per 5–6 dienas.

Thrips, kaip ir svogūnų kandis, žiemoja dirvožemyje, užkasant į augalijos liekanas ar svogūnėlius, kurie yra skirti sėjai. Todėl prevencinė priemonė yra aikštelės kasimas rudenį įvedant trąšas ir valant likusias viršūnes. Prieš sodinimą sevok turi būti dezinfekuojamas, įpilant, pavyzdžiui, į silpną kalio permanganato tirpalą arba 10 minučių panardinant į karštą vandenį (vandens temperatūra apie 45 laipsnius). Jei sode randamas kenkėjas, jie apdorojami insekticidais (Iskra, Confidor).

svogūnų traškučiai

Svogūnų musės ir kaip jas sunaikinti

Labiausiai paplitęs svogūnų kenkėjas svogūnų musėkad turi įtakos bet kuriai jo rūšiai. Tai primena paprastą musę, kūno ilgis siekia 8 mm, spalva yra pilkai geltona.

Gegužės viduryje, pradėjus žydėti kiaulpienei ir alyvinei ligai, šio vabzdžio patelė pradeda dėti kiaušinius dirvoje prie svogūnų lovų, rečiau tarp jaunų lapų arba tarp sausų svogūnėlių žvynelių. Po 6 dienų iš kiaušinių atsiradusios lervos pradeda valgyti lemputę iš apačios. Plunksnos pradeda būti padengtos geltonomis dėmėmis, ir netrukus visas augalas miršta.

Lervos išsivysto per tris savaites. Tada jie įkasami į žemę ir palinksta. Po kurio laiko, maždaug liepos pabaigoje, pasirodo nauji individai.

dažnas kenkėjas

Prevencinės priemonės yra šios:

 • ankstyvas svogūnų sodinimas;
 • kaimynystėje rekomenduojama sodinti morkas;
 • vasarą lovų musės yra apdorojamos medžio pelenų, tabako dulkių ir maltų pipirų mišiniu;
 • vaistas „Bazudin“ padeda atbaidyti vabzdžius, kurie sumaišomi su smėliu ir įpilami į dirvą.

Jei lervos jau pradėjo savo destruktyvią veiklą, padės gydymas Kreocid, Mukhoed, Aktara, Karate Zeon. Svogūnų gydymas druskos tirpalu keliais lašais amoniako pasirodo efektyvus (200 g druskos reikia ištirpinti 10 litrų vandens).

sodinti morkas

Kamieninis nematodas

Kamieniniai nematodai, kaip svogūnų musės, lemia lapų pageltimą ir derliaus praradimą. Nematoda primena mažą kirminą (1,5 mm ilgio), prasiskverbiantį į svogūno dugną. Vabzdžiai maitinasi augalų sultimis. Lemputė pradeda pūti. Ant plunksnų atsiranda balti taškeliai ir juostelės, tada svogūnų laiškai pagelsta, susiraukšlėja ir nudžiūsta.

Su nematodu sunku kovoti, todėl vienintelis dalykas, kurį galima padaryti, yra laikytis tam tikrų taisyklių:

pageltę lapai

 • apdorokite sodinamąją medžiagą fiziologiniu tirpalu arba karštu vandeniu;
 • svogūnus toje pačioje vietoje rekomenduojama sodinti ne anksčiau kaip po 4 metų;
 • medetkos gali būti sodinamos tarp eilučių, taip pat padeda šių gėlių užpilas;
 • laiku reikia ravėti.

Jei sode svogūnai pasidarė geltoni dėl kenkėjų, likusių dirvožemyje, praėjimus galima laistyti tirpalu, kurio pagrindą sudaro Fitoverm arba Akarin milteliai. Vaistai yra toksiški, todėl nerekomenduojama jų vartoti per dažnai.

procesas

Weevil lurker ir kova su juo

Mažas ūgis vabalas maitinasi žaliųjų svogūnų laiškais. Jos kūnas pilkas, ovalus. Pavasarį jie pradeda valgyti jaunus sodinukus. Padedant kiaušinius, po 2 savaičių atsiranda vabalų lervos, kurios pradeda valgyti žalumynus. Lervos yra gelsvos spalvos, rudos galvos, maždaug 6 mm ilgio. Pirmiausia ant lapų atsiranda baltos dėmės, o paskui sode svogūno plunksna pagelsta ir nudžiūsta.

Prevencinės priemonės yra šios:

buriantis weevil

 • kasti dirvą rudenį po derliaus nuėmimo;
 • nuvalyti vietą nuo augalų liekanų ir piktžolių rudenį;
 • svogūnus rekomenduojama sodinti naujoje vietoje kasmet.

Jei šis vabzdys pasirodo ant lovų, būtina atlaisvinti tarpus tarp eilių, pridedant tabako dulkių, medžio pelenų ar maltų pipirų. Jei kenkėjų nėra per daug, tuomet galite juos rinkti rankiniu būdu. Padeda naikinti kenkėjus purškiant tirpalu, kurio pagrindą sudaro vaistas Karbofos.

kasti dirvą

Kuo serga svogūnai?

Svogūnai pagelsta ne tik dėl vabzdžių kenkėjų invazijos. Labai dažnai grybelinės, bakterinės ir virusinės infekcijos gali sugadinti derlių.

Rūdžių

Rūdys yra grybelinė svogūnų liga. Tai pažeidžia žalius lapus, todėl nepakankamas maisto medžiagų kiekis prasiskverbia į svogūnėlį ir sumažėja derlius.

svogūnai serga

Pirmiausia ant lapų atsiranda geltonai rudos juostelės ar dėmės, kurios laikui bėgant išauga. Liga lemia visišką žaliosios svogūno dalies pageltimą ir išdžiūvimą.

Prevencinės priemonės daugiausia susijusios su sodinamąja medžiaga, kurią reikia pašildyti ir dezinfekuoti. Jei randama problema, svogūnų lovos purškiamos tirpalu, kurio pagrindą sudaro vario oksichloridas. Komponentas praskiedžiamas kibire vandens ir pridedama 30 ml skysto muilo. Galite naudoti vaistą Hom arba Metronidazole.

grybelinė liga

Svogūnėlių puvinys, kurį sukelia bakterijos

Svogūnėlių puvinį galima pamatyti tik nuėmus derlių. Pažeistos galvos suminkštėja, o tarp svarstyklių gali būti tamsių juostelių. Tokių lempučių laikyti negalima. Tai svogūnų liga gabenami vabzdžių.

Sodinti parenkamos tik sveikos, tankios lemputės. Dirva apdorojama Hom arba Metronidazole. Jei pasodinsite paveiktą rinkinį, tada augalas augs silpnai. Jauni lapai iškart pagelsta ir nudžiūsta.

sukeltos bakterijos

Fuzariumo pūtimas, apatinis puvinys

Visų rūšių svogūnai gali nukentėti nuo tokios grybelinės ligos kaip fusarium. Pirmiausia svogūnų plunksnos pagelsta, susiraukšlėja, o tada visiškai išdžiūsta ir augalas miršta. Lapų apačioje ir aksilėse galite pamatyti baltai ar šviesiai rausvą žydėjimą.

Norint išvengti dugno pažeidimo puviniu, galima atlikti šiuos veiksmus:

svogūnų veislės

 • svogūnų sodinimo vieta turėtų būti ant kalvos ir gerai apšviesta;
 • tame pačiame sklype neturėtumėte sodinti svogūnų keletą metų iš eilės, javai laikomi geriausiais pirmtakais;
 • reikia pasodinti daržovę ir laiku nuimti derlių;
 • sėklos parenkamos ir dezinfekuojamos prieš sodinimą.

Kai atsiranda pirmieji ligos požymiai, padės gydymas Fitosporin, Quadris.

javai

Alternaria

Kita grybelinė liga, paveikianti svogūnus, yra Alternaria. Pirmiausia paveikiamos žaliosios plunksnos. Jie sudaro baltas dėmeles, kurios laikui bėgant pasidaro rudos. Palaipsniui liga plinta svogūnėlyje, ji tampa padengta juodu pelėsiu ir puviniais.

Išgelbėti svogūną nuo plunksnos pageltimo padės tokie vaistai kaip „Acrobat“, „Cabrio Duo“, „Poliram“, „Fitosporin“. Rudenį, nuėmus derlių, visos viršūnės ir luobelės pašalinamos iš daržo.

grybelinė liga

Jei nesilaikoma svogūnų priežiūros taisyklių, plunksna pagelsta

Jei netinkamai rūpinatės daržovių sodinimu, tada jie tampa silpni, mieguisti ir lapai keičia spalvą. Laistymas ir šėrimas turėtų būti atliekamas laiku ir tam tikrais kiekiais.

taisyklių pažeidimas

Nepakankamas ar netinkamas laistymas

Kada teisingai laistyti svogūno galvą susidaro tankus, sultingas ir ilgą laiką laikomas. Ankstyvomis dienomis, kai svogūnas tik įsišaknijęs, gausiai laistykite jį kas tris dienas. Tada laistymas sumažinamas iki kartą per savaitę. Liepos mėnesį, kai formuojasi galva, laistyti užtenka kartą per 1,5 savaitės.

Laistymo vanduo turėtų būti šiltas (apie 20 laipsnių) ir geriau jį užpilti prie šaknies. Geriausias laikas laistyti ankstyvomis ryto ar vakaro valandomis. Jei oras debesuotas, tai įmanoma per pietus.

netinkamas laistymas

Svogūnai mėgsta drėgną dirvą, tačiau dėl drėgmės pertekliaus dėl mikroelementų išplovimo, puvimo ir infekcijų plitimo gali lėtėti augimas. Be to, svogūno galva yra maža ir beskonė.

Kita priežastis, kodėl normaliomis augalų priežiūros sąlygomis lapai pagelsta, tampa oro sąlygos. Grįžtamos šalnos, sausros ar smarkios liūtys gali paveikti derliaus kokybę ir kiekį.

oras

Trūksta maitinimo

Laistymo metu rekomenduojama maitinti. Pirmasis tręšimas atliekamas praėjus dviem savaitėms po pasodinimo. Galite pagaminti tirpalą iš amonio salietros, superfosfato ir kalio druskos. Kitas šėrimas atliekamas dar po dviejų savaičių.

Ką daryti?

Yra daug būdų, ką daryti, jei svogūnas pagelsta, nudžiūsta ir miršta. Svarbiausia laiku atpažinti priežastį.

trūksta maitinimo

Liaudies gynimo priemonės nuo plunksnų pageltimo

Jei kenkėjai tampa svogūno pageltimo priežastimi, tada padės liaudies gynimo priemonės:

 • 10 litrų vandens ištirpinama viena ampulė amoniako, 200 g paprastosios stalo druskos ir 200 g medžio pelenų. Po 10 dienų rekomenduojama laistyti lovas gautu tirpalu, kol lapai vėl taps žali.
 • 1 kg sodos, 10 ml jodo ir 4 maišai kalio permanganato ištirpinama kibire vandens. Paruoštas koncentratas praskiedžiamas vandeniu santykiu 1: 1 ir lovos laistomos. Tirpalo pakanka dideliam sodinimo plotui.
 • Augalų užpilai ruošiami iš kiaulpienių, sliekų, kalendrų ir karštųjų pipirų.

pageltusi plunksna

Kaip prevencinę priemonę galite laistyti praėjimus sūriu vandeniu arba pabarstyti sausu tabako dulkių, medžio pelenų ir maltų pipirų mišiniu.

Augalų apsaugos chemikalai

Įvykus masiniam kenkėjų išpuoliui, dėl kurio svogūnas pagels, jie purškiami chemikalais. Tarp populiarių ir veiksmingų: Mostilan, Iskra, Aktara, Karbofos, Leptocid, Creocid.

Norėdami užkirsti kelią svogūno geltonumui, galite užkirsti kelią azoto trūkumui dirvožemyje, įpylus karbamido arba amonio nitrato. Tarp svogūnų eilių iškasti grioveliai ir 6 g amonio salietros 1 kv. m.

augalų apsauga

Paprasti svogūnų priežiūros patarimai

Kaip laistyti lovas, kad būtų galima efektyviai kovoti su lapų pageltimu? Daugelis daržovių augintojų naudoja sūdytą vandenį. Medžio pelenų ir morkų sėklų miltelių mišinys suteikia gerą efektą. Galite gydyti lovas medžio pelenais arba ramunėlių apdulkinimu. Jei svogūnas pagelsta, tuomet galite jį pamaitinti kompleksinėmis trąšomis.

svogūnų priežiūra

Atsiliepimai
 1. Olya
  4.04.2018 15:05

  Mano svogūnai pagelsta tik tada, kai negauna pakankamai vandens ir mikroelementų. Aš rekomenduočiau naudoti produktą „BioGrow“, jis greitai išsprendžia tokias problemas.

  Atsakyti
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas