Kada morkas iš daržo išimti saugojimui

Jei morkos buvo nuimtos laiku ir buvo naudojami patikimi laikymo būdai, tada šakniavaisius galima laikyti praktiškai neprarandant savo savybių visus metus. Daugelis sodininkų renkasi daržoves savo kieme, norėdami įsitikinti produkto ekologiškumu.

Optimalaus morkų derliaus nuėmimo laiko nustatymas

Nors morkos nebijo temperatūros sumažėjimo, šaknų derliaus žemėje palikti iki šalnų neverta. Morkos skynimo laikui įtakos gali turėti šie veiksniai:

  • kultūros būklė;
  • temperatūros režimas;
  • veislės ypatybės;
  • auginimo tikslas.

Kiekviena veislė turi savo nokinimo periodą, o morkos, kurios ir toliau yra žemėje, praranda sultingumą ir saldumą.

Būtina atsižvelgti į laikotarpį, kai atsiranda biologinis subrendimas. Iki to laiko morkos turėtų būti tam tikro dydžio ir spalvos, atsižvelgiant į veislės savybes. Prastomis oro sąlygomis toks prinokimas gali visai nepasireikšti, o tai dažnai pastebima vėlyvai prinokusiose morkų veislėse. Morkas reikia rinkti, kai daržovė pasiekia techninę brandą. Dėl tokio sprendimo sutrumpėja tinkamumo laikas ir sumažėja derlius.

morkų veislės

Temperatūra, kurioje reikia pašalinti morkas, paprastai būna 3–5 laipsniai. Šiuo metu šaknys nustoja augti, todėl nėra prasmės ilgiau laikyti morkas žemėje. Pirmosios kritimo šalnos turėtų būti signalas, kada reikia kasti morkas. Patyrę sodininkai tvirtina, kad šiltuoju metų laiku kasant morkas morka, daržovė gali neatlaikyti temperatūros skirtumo, kai juda į rūsį.

Vėlyvųjų morkų rinkimo taisyklės

Šioms veislėms būdinga nokinimo pabaiga, palaipsniui mažėjant vidutinei paros temperatūrai. Jie gali būti laikomi žemėje iki šalto oro.

Rugsėjį sumažėjus vidutinei paros temperatūrai, viršūnių augimas sulėtėja, tačiau tuo pačiu metu šakniavaisiuose kaupiasi mikroelementai, o morkos sunoksta.

Daržovės sukaupia maksimalų maistinių medžiagų kiekį, o tai padeda pailginti tinkamumo laiką.

kombaino derliaus nuėmimas

Šis reikalavimas visų pirma taikomas vėlyvosioms veislėms, kurių auginimo sezonas trunka daugiau nei 110 dienų. Morkos gali būti nuimamos tik antroje rudens pusėje. Tačiau, kai temperatūra nukrinta iki -3 laipsnių, yra tikimybė, kad pasėlis bus užkrėstas pilku puviniu.

Derliaus nuėmimas sezono viduryje

Vidutinio sezono šakniavaisiuose prinokimas būna nuo 80 iki 100 dienų.Šios veislės yra pakankamai sultingos, kad galėtų būti naudojamos šviežių daržovių salotoms. Šios morkos skinamos nuo rugsėjo 15 dienos. Ilgesnis buvimas žemėje praranda sultingumą ir minkštimą.

Ankstyvas morkų derliaus nuėmimo laikas

Ankstyvųjų morkų auginimo laikas yra gana trumpas - ne daugiau kaip 80 dienų. Tokių veislių nokinimas vyksta vasaros viduryje. Paprastai selektyvus rinkimas atliekamas tada, kai šakniavaisiai pasiekia 1 cm skersmenį. Morkos naudojamos kūdikių maiste, salotoms ruošti ir yra tinkamos valgyti žalias.

Pagrindinis ankstyvųjų veislių trūkumas yra tas, kad šakniavaisiai negali būti ilgai laikomi. Jei morkas ilgiau laikysite žemėje, šaknys įtrūks ir praras skonį.

derliaus morkos

Kasant šakniavaisius iš žemės, kiek reikia, reikia užkasti susidariusias duobes, kad jos nesukeltų morkų musės įsiskverbimo į šalia esančius šakniavaisius.

Jei visos morkos iš daržo pašalinamos tuo pačiu metu, tada į jų vietą galima sodinti kopūstų (kopūstų salotų, krūmo pupelių, brokolių, žiedinių kopūstų ar žiedinių kopūstų) atstovus.

Tipiški valymo pradžios ženklai

Žinant tam tikros morkų veislės augimo sezoną, nepakanka tiksliai nustatyti, kada morkas pašalinti iš daržo. Svarbu apžiūrėti kultūrą vizualiai. Labiausiai būdingas vaisiaus nokinimo požymis yra viršūnių, ypač apatinės lapijos, pageltimas. Jei viduriniai lapai pradeda keisti spalvą, tai gali reikšti, kad augalas serga arba derliaus nuėmimo laikas jau praleistas.

Kitas aiškus prinokusios morkos požymis yra šoninių šaknų formavimasis. Ši savybė rodo sėklos formavimąsi. Rinkimo nereikėtų atidėti, jei tokių ženklų yra.

Surinkimo taisyklės

Tinkamai organizuotas derliaus nuėmimas padės ilgą laiką išlaikyti daržoves tinkamomis sąlygomis neprarandant kokybės. Turėtumėte nustoti laistyti lovas 7–15 dienų prieš derliaus nuėmimą.

Šaknis geriau išrauti saulėtą saulėtą dieną, kad vaisiai nenušlaptų per lietų, o tada geriau laikomi. Patartina atkreipti dėmesį į Mėnulio kalendorių - valyti geriausia dienomis, kai mažėja mėnulis. Pasak sodininkų, tai prisideda prie geresnės derliaus kokybės išlaikymo.

Kasti ir skinti vaisius

Nedidelius vaisius galima nuimti nuo žemės, juos ištraukus viršūnėmis, nenaudojant sodo įrankių. Bet geriau iš anksto iškasti pailgus šakniavaisius su šakute ar kastuvu. Prieš derliaus nuėmimą patartina sudrėkinti dirvą, tai supaprastins šakniavaisių ištraukimą iš žemės. Ištraukus nerekomenduojama sutrinti įstrigusio dirvožemio, mušant morkas vienas į kitą - tai gali padaryti žalą.

Šakninę daržovę kaskite, švelniai spausdami ant kastuvo peties, nes net ir nedideli šakninės daržovės pažeidimai gali užkrėsti patogeniniais mikroorganizmais ir dar labiau suirti. Kasimas turėtų būti atliekamas toliau nuo šakniavaisio, kad morkos pakiltų kartu su viršutiniu žemės sluoksniu.

Apkarpyti viršūnes

Jei paliekate lapus ant nuskintų šakninių daržovių, viršūnėlės pamažu iš morkų išsitraukia sultis. Žalumynai turėtų būti pašalinti po to, kai dirva, likusi ant šaknų, išdžiūsta.

morkų viršūnės

Geriau nupjauti lapus peiliu. Pjūvis atliekamas išilgai viršaus, maždaug 2 mm gyliu įleidžiant šakniavaisį, tačiau nerekomenduojama nuimti lapų rankomis. Tai padės išvengti pasėlių ankstyvo dygimo pavasarį. Jei šakniavaisiai yra skirti sėkloms išauginti, palikite 1,5 - 2 cm viršūnes.

Džiovinimas

Šakniavaisiai, nulupti iš viršūnių, išdėstomi po baldakimu pavėsyje džiovinimui. Kitą dieną galite pasirinkti sergančias ir pažeistas daržoves.

Sveiki ir sveiki išimami tolimesniam klojimui rūsyje saugoti, todėl patartina kuo greičiau sunaikinti pažeistus šakniavaisius, o ne sudėti į likusį derlių. Sušaldyti egzemplioriai turėtų būti išmesti, nes jie praranda sugebėjimą atsispirti ligoms.

Nepalikite morkų ilgą laiką išdžiūti lauke. Tai sukels šakniavaisių nudžiūvimą, sumažins sultingumą ir skonį bei pakenks kokybės išlaikymui.

Gulėjimas rūsyje

Rūsio lentynos, kuriose bus laikomas pasėlis, iš anksto apdorojamos vario sulfato tirpalu. Morkas galima sudėti į kalcinuoto smėlio dėžes. Smėlis periodiškai sudrėkinamas, kad vaisiai būtų geriau išsaugomi. Kartais vietoj smėlio naudojamos spygliuočių medžių pjuvenos.

Kai kuriuose kaimuose naudojama kreida, tai yra, šaknys panardinamos į kreidos tirpalą ir po to išdžiovinamos. Arba jie tiesiog nušveičia šaknis sausais kreidos milteliais. Tai padeda sumažinti patogenų patekimo į vaisius tikimybę.

Yra būdas žiemą laikyti morkas panardinti į svogūnų žievelių tirpalą arba šakniavaisius panardinti į skystą molio masę, toliau džiovinant.

Sandėliavimo organizavimas

Norint užtikrinti optimalų temperatūros režimą laikant morkas žiemą, būtina palaikyti rūsyje temperatūrą nuo 0 iki +3 laipsnių. Nemaža reikšmė yra tai, kad nėra šviesos ir oro drėgmė yra 90%, ypač pradiniame saugojimo etape.

Prieš klodami rūsyje, derlių galite atlaikyti maždaug +12 laipsnių temperatūroje, o tada sugadintus egzempliorius pasirinkite pagal dabartinius poreikius. Laikomi tik sveiki vaisiai.

Nuimtą derlių galite laikyti plastikiniuose maišuose tik atsargiai džiovindami morkas. Šakninės daržovės yra sandariai supakuotos polietileno viduje, o tada maišas surišamas. Galima atlikti nedidelius pjūvius ventiliacijai.

Laikant dėžutėje su smėliu, jis yra iš anksto sudrėkintas 1 litru vandens už kibirą smėlio. Ant dėžutės dugno pilamas dviejų centimetrų smėlio sluoksnis, o šaknys dedamos į jį tam tikru atstumu viena nuo kitos, o ant viršaus vėl pilamas smėlis.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas