„Akhal-Teke“ arklių charakteristika ir priežiūros taisyklės, kiek tai kainuoja

Vieną iš seniausių arklių veislių per 5000 metų prieš Kristų veisė klajokliai turkmėnai. e. „Akhal-Teke“ arkliai bet kuriam asmeniui iš pirmo žvilgsnio daro neišdildomą įspūdį. Nepakartojamas vaizdas ir kostiumas derinami su aršiu polinkiu, sumanumu ir pasididžiavimu. Tuo pat metu jie yra tvirti ir greiti arkliai, patikimi draugai, atsidavę gyvenimo pabaigai.

Kilmės istorija

„Akhal-Teke“ veislė buvo sukurta Vidurinės Azijos regionuose, kur praėjo Didysis šilko kelias. Dykumoje kietus arklius reikėjo lydėti priekabių. Veislės pavadinimas buvo nustatytas XVIII a. Jis buvo pagrįstas Turkmėnistano (Akhal) oazės ir ten gyvenančios genties (teke) pavadinimais. Turkmėnistano prioritetas paaiškinamas grynaveislių arklių gyvulininkystės išsaugojimu, veisimu ir ypatingu, pagarbiu žmonių požiūriu į arklius.

Veislės pranašumai ir trūkumai

„Akhal-Teke“ žmonės yra malonės, jėgos ir ištvermės derinys. Išdidus ir protingas arklys reikalauja gerbti save ir neatleidžia įžeidimų. Ji yra labai prisirišusi prie savininko ir gali nesutikti su savininko pasikeitimu. Arkliai nėra išrankūs dėl maisto, tačiau jiems reikia rūpestingos priežiūros.

Fizinis „Akhal-Teke“ veislės arklių vystymasis baigiasi 4–6 metais, o tai padidina jų išlaikymo išlaidas.

Arklio „Akhal-Teke“ aprašymas

Pamatyti šios veislės arkliai negali būti painiojami su kitais. Kraujo grynumas, išsaugotas per tūkstantmečius, buvo išreikštas būdingomis išorės savybėmis. „Akhal-Teke“ eržilas ties ketera siekia 160–170 centimetrų, kumelė - 150–160 centimetrų. Jei lygintume jį su kitų rūšių gyvūnais, tai jis primena gepardą: toks pat lengvas, greitas, gražus. „Akhal-Teke“ gyventojai yra niūrūs ir šoklūs, ilgą laiką gali išsiversti be vandens ir maisto.

Arklys „Akhal-Teke“

Išorė

Būdingi „Akhal-Teke“ arklio išorės bruožai:

 1. Sausa galva su nedideliu kupra į nosies tiltą. Ausys yra išdėstytos viena nuo kitos, plonos, judrios. Akys yra didelės, su „azijietišku“ pjūviu. Plačios šnervės.
 2. Kaklas ilgas. Krūtinės ir kirpčiukai yra iš minkštų, trumpų plaukų.
 3. Krūtinė siaura ir raumeninga.
 4. Pilvas įtrauktas, šonkauliai tiesūs.
 5. Nugara tiesi ir ilga.
 6. Krupas yra nuožulnus.
 7. Uodega yra žemai, plona.
 8. Kojos lieknos, ilgos.
 9. Kanopos yra mažos ir tvirtos.
 10. Oda yra plona, ​​su permatomomis kraujagyslėmis.

Manekenės nėra tik Akhal-Teke veislėje.

Arklys „Akhal-Teke“

Veislės ir kostiumai

Veislėje yra trys veislės:

 1. Aukštas, idealių kūno proporcijų.
 2. Vidutinio dydžio, su vidutiniais proporcingais rodikliais.
 3. Stulbinantis, stiprus.

Tarp „Akhal-Teke“ arklių yra įvairių spalvų žirgai (dalijami iš bendro gyvulių skaičiaus):

 • įlanka (2/5);
 • bulanas (1/5);
 • juoda (1/8);
 • raudona (1/8);
 • pilka (1/25);
 • druska (1/20);
 • izabella (1/50).

Visos spalvos turi trumpą aukso ar sidabro spalvos apatinį sluoksnį. Tai suteikia pagrindinei spalvai blizgesį, kuris keičiasi priklausomai nuo apšvietimo ryškumo.

Arklys „Akhal-Teke“

Temperamentas ir mokymasis

„Akhal-Teke“ žirgai neišsiskiria savo lengvumu svetimšaliams. Veislės formavimo ypatumai ugdė jose pasididžiavimą ir savarankiškumą. „Akhal-Teke“ atpažįsta tik savininką, nebendrauja su kitais žmonėmis. Šis priedas buvo dirbtinai auginamas gyvuliuose tūkstančius metų.

Tarp „Akhal-Teke“ yra jaudinančių, nervingų ir karštų asmenų. Priverstinė jėga reiškia užsispyrimą ir atsisakymą vykdyti nurodymus. Bet arklys nerodo agresijos žmogaus atžvilgiu.

Pasitikėjimas yra būtinas prieš pradedant treniruotis. Tam prireiks laiko, norint suprasti Akhal-Teke psichologiją. Jei arklys atpažįsta trenerį, tada treniruotėms nereikia pastangų. „Akhal-Teke“ veislės žirgai, turintys gerą atmintį, lengvai ir noriai mokosi.

žirgo treniruotės

Kokios yra „Isabella“ arklių savybės?

„Isabella“ spalva primena kepto pieno spalvą. Šios spalvos „Akhal-Teke“ arkliai turi rausvą odą ir kremo spalvos plaukus. Atrodo, kad „Isabella“ kostiumo žirgai „Akhal-Teke“ buvo išmesti iš aukso. Be reto dažymo, jie turi ryškiai mėlynas arba žalias akis.

Šios veislės žirgai veisėjai priskiriami latentinei albinizmo formai. Tai patvirtina Isabella arklių polinkis į akių ir odos ligas, būdingas albinosams. Šios spalvos „Akhal-Teke“ žmonėms sunkiau prisitaikyti prie Turkmėnijos dykumos sąlygų.

Akhal-Teke arklių naudojimas

„Akhal-Teke“ žmonės veisiami jodinėti. Jie demonstruoja puikius rezultatus šuolių į tolį ir ilgų lenktynių metu. Kalbant apie šokinėjimo ilgį ir aukštį, „Akhal-Teke“ veislės arkliai neturi lygių tarp kitų veislių. „Akhal-Teke“ gyventojai nustatė aukščio (2,20 metro) ir ilgio (9 metrų) pasaulio rekordus.

Arklys „Akhal-Teke“

Paklusnūs ir treniruojami „Akhal-Teke“ atletai stebina teisėjus ir žiūrovus iškovojimo varžybose maloniai ir tiksliai atlikdami judesius. Dėl tos pačios priežasties „Akhal-Teke“ žirgai naudojami cirko pasirodymams.

Pagrindinės turinio taisyklės

Norint išlaikyti „Akhal-Teke“ veislės arklių sveikatą, būtina įvykdyti jų priežiūros reikalavimus.

Sąlygų sąrašą sudaro:

 1. Maitinimas atsižvelgiant į gyvūno fizinį aktyvumą.
 2. Kasdienis valymas.
 3. Vandens procedūros 3 kartus per savaitę.
 4. Lentų apžiūra kartą per mėnesį.
 5. Dantų tikrinimas du kartus per metus.
 6. Kasdien mankšta gryname ore.

Arkliams valyti naudokite:

 • natūralių plaukų šepetėliai (kieti ir minkšti);
 • medinės šukos;
 • kempinės (snukiui ir ropėms);
 • aksomas / audinys;
 • kanopų skalbimo skudurai;
 • kabliukas kanopoms valyti.

laikydami arklius

Valymo procedūra pradedama nuo galvos, pereinant prie pečių, keteros, nugaros ir kojų. Vilnai naudojamas standus šepetys. Vietose, kur kaulai nėra apsaugoti raumenų, nuvalykite minkštu šepetėliu. Tada uodega ir manečiai sudrėkinami vandeniu ir šukuojami šukomis. Kabliai valomi nėrimu ir nuvalomi šlapiu skudurėliu. Nusausinkite snukį prie akių ir šnervių drėgna kempine. Kita kempinė naudojama odai gydyti po uodega. Visą arklį įtrinkite šiek tiek drėgnu aksomo pirštiniu.

Stabilus išdėstymas

Tvartas yra už miesto, atokiau nuo greitkelio. Gyvūnai laikomi medinėse konstrukcijose, kuriose gera ventiliacija, apšvietimas (natūralus + dirbtinis).Kioskuose įrengiamos šiltos grindys: ant betono-molio pagrindo klojama bent 10 centimetrų storio šiaudų lova. Tiektuvai dedami per visą prekystalio plotį, o padėklo gylis yra 40 centimetrų.

Maitinimas ir gėrimas

Arklį rekomenduojama šerti tam tikromis valandomis, tai skatina skrandžio sulčių sekreciją ir geresnį pašaro pasisavinimą. Geriamojo režimas yra panašus į kitų arklių veislių: vanduo duodamas prieš šėrimą. Paros skysčio tūris skiriasi priklausomai nuo sezono. Karštu oru arkliui reikia 60–70 litrų vandens, šaltu oru - 35–40 litrų vandens. Vanduo turėtų būti gaivus, švarus, jo temperatūra turi būti + 10 ... + 15 laipsnių.

pamaitinti arklius

Fizinis aktyvumas neleidžiamas pusvalandį prieš ir po maitinimo. Prakaituotas arklys laistomas jam atvėsus. Dieta nustatoma atsižvelgiant į fizinį aktyvumą. Senovėje turkmėnai arklį palaikė kupranugario pienu, pyragaičiais su ėrienos riebalais, kiaušiniais.

Pagrindinė dieta

Akhal-Teke arklių mitybos pagrindas yra:

 • grubus pašaras;
 • žalias maistas;
 • koncentratai.

Šiurkštumas:

 • šienas;
 • šiaudai;
 • vasarinių kviečių pelai, miežiai.

Žalias maistas yra šviežia žolė. Koncentruoti pašarai apima grūdus ir silosą.

Javai Akhal-Teke dietos metu:

 • kvieciai;
 • miežiai;
 • avižos;
 • kukurūzai.

įvairių grūdų

Silosas ruošiamas iš žalios kukurūzų ar saulėgrąžų masės. Dienos racione atsižvelgiama į gyvūno sunaudojamą energiją. Tomis dienomis, kai arklys vaikščioja lengvu bėgimu, jam duodama pašaro (rupių ir žaliųjų pašarų) be koncentratų. Ilgai, lėtai jodinėjant, pašaro procentas sumažinamas iki 70%, pakeičiant jį koncentratu. Treniruotėse atliekant šokinėjimą šuoliais į kalnus, mokymąsi rogutėmis ir rogėmis, koncentratų procentas padidėja iki 40%.

Šuolių į šokius ir iškovojimo varžybose pašaras ir grūdai yra lygūs. Rengdamas arklį reikia daugiau energijos ir gauna 60% grūdų bei 40% pašaro. Varžybose dalyvavę „Akhal-Teke“ gyventojai maitinami daugiausia koncentruotais pašarais (70%).

Šėrimo metu gyvūnas šeriamas pirmiausia šiurkščiavilgiu, tada žaliu. Dienos grūdų norma yra padalinta į 4 dalis: vieną ryte ir po pietų, dvi - naktį.

Maisto papildai

Arkliai sultingai maitina (daržovės, vaisiai) paskutinį kartą. Vitaminai į papildomus maisto produktus pridedami pagal poreikį.

daug daržovių

Maudynės

Akhal-Teke gyventojai, turintys judrią nervų sistemą, naudojasi vandens procedūromis. Vanduo pagyvina gyvūną, daro įtaką nuotaikai ir apetitui. Skalbimas atliekamas 1 kartą per 2 dienas. Vasarą arklys maudomas rezervuare (natūralus / dirbtinis). Likę metai yra uždaromi žarna arba kaušu. Rezervuaro dugnas turėtų būti smėlio arba žvyro, be nuosėdų.

Vandens temperatūra yra +20 laipsnių. Vandens procedūra trunka 20 minučių. Jo pabaigoje vandens perteklius pašalinamas delnu, grandikliu. Oda ir galvos oda sausėja ore. Gyvūnas 20 minučių vaikšto lėtu tempu, kol išdžiūsta saulėje. Žirgas pamažu įpranta plauti iš žarnos ir kibiro, kad slėgis vanduo jo neišgąsdintų.

Dantų priežiūra

Su amžiumi „Akhal-Teke“ kramtomieji dantys pradeda nykti ir kramtyti sukelia skausmą. Kuo vyresnis gyvūnas, tuo dažniau reikia ištirti jo dantis. Įtarus danties skausmą, arklys parodomas specialistui.

arklio dantys

Dantų problemų požymiai yra nuolatinė nugaros raumenų įtampa, prastas apetitas, be priežasties gyvūno nerimas: arklys dažnai pakyla.

Ganosi

Šalia arklidės turėtų būti aptverta irklas. „Akhal-Teke“ gyventojai vaikšto du kartus per dieną, jei nėra treniruočių - bent pusvalandį.

Pasagos

Žirgai, dalyvaujantys lenktynėse, šuoliai su šokiais, yra sukrėsti specialiais pasagais, kurie turi ortopedinį poveikį. Tai apsaugo gyvūną nuo kojų sužalojimo. Kitais atvejais naudojami universalūs pasagos.

pasagos arkliai

Ligų prevencijos priemonės

Nuo tam tikro amžiaus Akhal-Teke arkliai, kaip ir kitų veislių žirgai, yra skiepijami nuo stabligės, pasiutligės ir gripo. Du kartus per metus patikrinkite, ar nėra šleifų. Norint išvengti virškinimo problemų, naudojami aukštos kokybės ir švieži pašarai.

Veisimas

„Akhal-Teke“ arklių populiarinimas baigiasi 2 metų amžiaus. Bet veisimui gyvūnai pritraukiami 4-5 metų amžiaus. Kumelių sėklinimas „medžioklėje“ atliekamas dirbtinai. Eržilas parenkamas iš anksto, kad kumeliukas gimtų norimos spalvos.

Kumelės nėštumas trunka 11 mėnesių. Gimsta vienas, retai du kumeliukai. Po 5 valandų naujagimiai atsistoja ant kojų ir gali sekti motiną. Kumelė kumeliumi maitina pirmuosius šešis mėnesius. Tada jis palaipsniui perkeliamas į augalinį maistą. Iki praėjusio amžiaus vidurio Turkmenistane buvo žirgynai, auginantys „Akhal-Teke“ arklius. Šiuo metu veisimo darbai vykdomi Rusijos Federacijoje ir Kazachstane.

Arklys „Akhal-Teke“

Įdomūs faktai apie veislę

Pasaulyje yra 3000 grynaveislių „Akhal-Teke“ arklių. Pusė jų yra Turkmėnistane. Turkmėniečiai „Akhal-Teke“ žmones laiko savo nacionaliniu lobiu, šalies prekės ženklu. Arklys pavaizduotas ant herbo, nacionalinės valiutos banknoto. Jos garbei rengiama nacionalinė šventė - kasmetinės žirgų varžybos, kuriose gali dalyvauti tik „Akhal-Teke“ žirgai.

Praėjusiais amžiais šalies valdovai galėjo sau leisti laikyti „Akhal-Teke“ arklius bandose. Klajoklių turkmėnai laikė 1–2 arklius, kurie nuolat būdavo šalia būsto ant ilgo laso. Šaltuoju metų laiku kumeliukai buvo išvežti į palapinę. Stabilus turinys suformavo žmogaus ir arklio, kaip lygių partnerių, visiškai pasitikinčių vienas kitu, santykį.

Senovėje turkmėnams svarbiausia buvo tėvas, paskui svečias. Arklys buvo trečioje vietoje, jis buvo svarbesnis už žmoną, vaikus ir kitus giminaičius. „Akhal-Teke“ arkliai gyveno iki prinokusios senatvės, nežinodami, kas yra plakta. Dėl gyventojų neraštingumo kiekvieno žirgo kilmė buvo perduodama žodžiu. Informacija kilmės knygoje buvo sukaupta iki XX amžiaus vidurio.

Akhal-Teke Absintas olimpinėse žaidynėse Romoje (1960 m.) Tapo pasaulio sensacija. Savo mokinių pasirodymu jis sužavėjo publiką išorės grožiu, nepriekaištingu komandų vykdymu, demonstruodamas raitelio ir arklio susiliejimą.

Kaina - kiek kainuoja

„Akhal-Teke“ arklių kaina tarptautiniuose aukcionuose svyruoja nuo šimtų tūkstančių iki milijonų dolerių už arklį. Izabelės žirgai yra ypač vertinami.

Nėra apžvalgų, būkite pirmieji, kurie ją palieka
Dabar žiūri


Agurkai

Pomidorai

Moliūgas